d/آزمایش خون بارداری در هفته اول

آزمایش خون بارداری در هفته اول|احتمال بارداری با آزمایش خون منفی|کی آزمایش بارداری بدم

آزمایش خون بارداری در هفته اول

نوع دیگری از آزمایش بارداری که می‌توان از آن استفاده کرد، آزمایش خون است که با نام آزمایش BHCG تجویز می کنند . برای این آزمایش از فرد در آزمایشگاه یا کلینیک یک نمونه خون گرفته می شود تا هورمون hCG در آن ارزیابی شود. آزمایش خون بارداری هم مثبت و منفی بودن بارداری را نشان می دهد و هم مقدار دقیق هورمون را مشخص می ‌کند و بعضی وقت ها می ‌تواند بارداری چند قلویی را هم تشخیص دهد.

آزمایش خون معمولاً برای خانم هایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد که تحت درمان‌ های ناباروری قرار دارند و یا زمانی که پزشک تشخیص دهد که انجام چنین تستی ضرورت دارد. آزمایش خون حساس‌ تر از آزمایش ادرار است زیرا می ‌تواند سطوح بسیار کمی hCG را در خون تشخیص دهد. این بدان معناست که این روش جواب دقیق ‌تری را در اوایل بارداری یعنی طی ۹ تا ۱۲ روز بعد از لقاح ارائه می ‌دهد در حالی‌که آزمایش ادراری در همین زمان با خطای بیشتری مواجه است.

 آزمایش خون بارداری در هفته اول

 تشخیص دقیق بارداری تنها با آزمایش خون بارداری

بهتر است اطلاع داشته باشید که آزمایش بارداری به انواع مختلف آزمایش خون و ادرار تقسیم می ‌شوند که مطمئن ‌ترین راه برای تشخیص بارداری، انجام آزمایش خون بارداری است و نتیجه بی بی چک هرچه باشد، نیاز به تایید آزمایشگاهی دارد. انجام دادن آزمایش خون برای بارداری با بررسی کردن هورمون بتا تیتر در خون، بدون داشتن کوچک ترین خطا توانایی تشخیص بارداری را دارد. همین طور اگر این پرسش در ذهن شما ایجاد شد که چه زمانی برای انجام دادن آزمایش خون بارداری مناسب است؟ ادامه مطالب را مطالعه بفرمایید.

زمانی که صحبت از آزمایش بارداری می کنند ، خیلی از افراد فکر می ‌کنند منظور همان بی‌بی چک است، اما دقیق ‌ترین راه برای تشخیص بارداری انجام آزمایش خون در بارداری است. تست ‌های بارداری شامل بی‌بی چک و بررسی از طریق نمونه خون است. هورمون بتاتیتر فقط در طول بارداری توسط بدن تولید می شود  و وجود آن حاکی از باردارشدن فرد است. هورمون BHCG بعد از تولید شدن در بدن از طریق خون قابل ‌شناسایی است. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع آزمایش بارداری آشنا کنیم.

 

بهترین زمان برای انجام دادن آزمایش بارداری چه وقتی است؟

برنامه ریزی درست این است که زن دقیقاً بعد از مشاهده عقب افتادن قاعدگی آزمایش بارداری دهد. آزمایش بارداری ممکن است ۱۰ روز بعد از رابطه جنسی، مثبت شود. اگر در ۱۰ روز نخست، بارداری در آزمایش مشخص نشود نباید خیلی نگران باشید؛ چراکه به طور معمول حدوداً ۳ هفته طول می‌ کشد تا این هورمون به قدر کافی در ادرار قابل مشاهده باشد تا آزمایش بارداری شما مثبت باشد.

با مشاهده علائم بارداری در روزهای اول می ‌توانید از تست‌ های خانگی نیز استفاده کنید. این آزمایش ها می ‌توانند در عرض ۲ تا ۱۰ دقیقه نشان دهند که زن باردار است یا خیر. اگر بر روی بی بی چک دو خط مشاهده کردید، نشان‌ دهنده بارداری است.

برای اینکه به درست بودن نتیجه آزمایش اطمینان کنید بهتر است آزمایش بارداری را یک هفته بعد از عقب افتادن پریود انجام دهید. لازم به ذکر است آزمایش ها خانگی موارد منفی کاذب زیاد داشته و برای رد دقیق بارداری، به حد کافی قابل اعتماد نیستند. گاهی مادر آزمایش انجام می ‌دهد و  جواب آن منفی اعلام می کنند ، با وجود اینکه زن باردار است.

روش دوم انجام دادن آزمایش خون است که مقدار هورمون hCG را در خون مشخص می نماید. آزمایش خون در بارداری نسبت به انجام آزمایش ادرار توانایی تشخیص چند روز زودتر را خواهد داشت. جواب آزمایش خون بارداری 2 ساعته به صورت اورژانسی و یا نهایتا 24 ساعته به دستتان می‌ رسد. با استفاده از خدمات آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران می ‌توانید آزمایش حاملگی را تحت پوشش بیمه‌ ها انجام دهید. تشخیص دقیق بارداری فقط با انجام آزمایش بتا  (B hCG) امکان‌پذیر است.

از علائم بارداری به دلیل وجود داشتن هورمون اچ سی جی می باشد. آزمایش بارداری به پزشک  کمک می ‌کند که میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی hCG) ) را مورد بررسی قرار دهد. هورمون hCG را می ‌توان با نمونه گیری از ادرار اندازه ‌گیری کرد. هورمون hCG فقط هنگامی افزایش می یابد که زن باردار است. با بارور شدن تخمک و رشد آن سلول ‌هایی که تخمک را احاطه کرده و بعداً به جفت تبدیل می ‌شوند، این هورمون را تولید می ‌کنند.

 آزمایش خون بارداری در هفته اول

شرایط آزمایش خون بارداری

باید قبل از آزمایش بارداری درباره بیماری ‌هایی که دارید با پزشک صحبت کنید. زیرا ممکن است به دلیل برخی بیماری‌ ها آزمایش بارداری به طور کاذب مثبت شود. بعضی از انواع سرطان، سندرم داون  (Down Syndrome) و تومورهای کبدی از این بیماری ‌ها می باشند. با این شرایط، مقدار هورمون ممکن است در بارداری‌ هایی که شرایط ناسالمی دارند مثل: حاملگی هایی که در خارج از رحم اتفاق می افتند هم بالا باشد.

آزمایش زودهنگام بارداری می ‌تواند باعث نتیجه منفی کاذب شود؛ اما نتایج آزمایش حاملگی مثبت بارداری معمولا کم خطا هستند. برای انجام آزمایش خون بارداری شرایط خاصی مانند ناشتایی لازم نیست.

 

تفسیر آزمایش بارداری خون چگونه انجام می شود؟

برای تایید کردن بارداری مهم است که مقدار hCG بالاتر از ۱۰ Iu/l باشد. نتیجه های کمتر از این دقیقا به معنای بارداری نبودن زن نیست و ممکن است با گذشتن چند روز و تکرار کردن آزمایش، بارداری شما تایید شد؛ به این دلیل که میزان هورمون  hCG در یک خانم باردار هر روز زیاد می شود. اگر زیر 10 باشد جواب آزمایش منفی و اگر بین 10-30 باشد بردرلاین(مشکوک) و اگر بالای 30 باشد جواب آزمایش مثبت خواهد بود اگر جواب آزمایش بارداری مثبت باشد؛ به معنای تایید حاملگی است.

 

تیتر در باردارها

 هفته اول تا دهم:   ./222895 - 3/.

هفته یازدهم تا پانزدهم:   ./200111 - ./16564

هفته شانزدهم تا بیست ودوم:    ./56413 - ./2388

هفته بیست سوم تا چهلم:      ./66243 - ./1970

 

آیا امکان خطا در آزمایش بارداری وجود دارد؟

به طور کلی باید گفت امکان خطا در این آزمایش ‌ها وجود دارد. به خصوص آزمایش ادرار می ‌تواند دقت پایینی داشته باشد و آزمایش حاملگی مثبت و منفی می ‌توانند کاذب باشند. اما در انجام دادن آزمایش خون برای بارداری معمولا تنها نتایج منفی می‌ تواند به صورت کاذب باشد. نتیجه های مثبت کاذب در آزمایش خون بارداری می ‌تواند در صورت وجود خطا های آزمایشگاهی اتفاق بیوفتد. دلایل خطا در آزمایش شامل موارد زیر خواهد بود:

آزمایش سریع

دوره بعد از زایمان (تا چند هفته بعد از زایمان ممکن است هنوز آزمایش بارداری شما مثبت شود.)

بعضی بیماری ‌های خاص

خطای آزمایشگاهی

خطا در آزمایش بارداری

 

چه وقتی برای انجام دادن آزمایش خون بارداری مناسب خواهد بود؟

اگر متوجه شده اید که باردار هستید بهتر کار این است یک آزمایش برای تشخیص بارداری انجام دهید تا از بارداری خود مطمئن باشید چون وقتی که باردار باشید، باید مراقبت‌ های دوران بارداری خود را آغاز کنید. آزمایش ‌های بارداری خانگی در تشخیص دادن زود هنگام بارداری متفاوت می باشند. اغلب بعد از ده روز از لقاح یک آزمایش خانگی مثبت می شود.

به یاد داشته باشید که اگر آزمایش زودتر انجام شود، حتی اگر باردار هم باشید ممکن است نتیجه منفی شود. اگر آزمایش منفی شد و اما باز هم پریود نشدید، آزمایش را دوباره تکرار کنید. بهترین زمان انجام آزمایش خون نیز یک هفته بعد از لقاح است و چنانچه زودتر از این زمان برای انجام آزمایش اقدام کنید احتمال بروز جواب منفی کاذب قوت می ‌گیرد.

 

آیا مصرف برخی داروها بر نتیجه آزمایش بارداری تأثیر می گذارند؟

در بیشتر موارد، داروها تأثیری درنتیجه آزمایش بارداری ندارند. از دلیل مهم در منفی کاذب شدن آزمایش تشخیص بارداری این است که زودتر از موعد توصیه‌ شده برای انجام آزمایش تشخیص بارداری اقدام کرده ‌اید و یا از بی‌بی چک به ‌درستی استفاده نکرده اید و در به دست آمدن جواب منفی کاذب مؤثر بوده است. به همین دلیل هر کیت یک دستورالعمل مخصوص به خود را دارد و بایستی دقیقه آزمایش را بر اساس آن انجام دهید. البته در بین داروها، دارو هایی که تجویز شده برای درمان ناباروری می‌ توانند موجب بدست آمدن نتایج مثبت کاذب شوند در چنین مواقعی باید نتیجه آزمایش بارداری خود را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

 

آزمایش خون بارداری در آزمایشگاه بیمارستان رسالت

از آنجایی که بهترین روش برای تشخیص بارداری آزمایش خون است، شما به راحتی می‌توانید این آزمایش را انجام دهید. برای تشخیص بارداری خود می توانید به آزمایشگاه مجهز به ابزار های به روز بیمارستان رسالت مراجعه کنید.

 

مقالات بیشتر:

تست بارداری فوری / دیابت بارداری

آزمایش روتین / آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

آزمایش غربالگری / نتیجه آزمایش غربالگری

آزمایش سلامت جنین آزمایش غربالگری دوم 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی