آزمایش زگیل تناسلی | روش تشخیص زگیل تناسلی |تستhpv

آزمایش زگیل تناسلی(HPV) چیست ؟ Condyloma acuminatum  یا زگیل تناسلی یک توده ی عفونت است که برخی از نوع های آن جزء ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که ویروسی دی ان ای دار نیز می باشد به حساب می آید اما همه زگیل ها ویروس اچ پی وی نیستند . ویروس HPV به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی و همچنین در 99% مواقع دلیل سرطان دهانه رحم در بانوان به حساب می آید.

آزمایش زگیل تناسلی | روش تشخیص زگیل تناسلی |تستhpv

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی رایج ترین های عفونت های نزدیکی(مقاربتی ) در بین انسان ها می باشد که به اطمینان می شه گفت که تمام افراد فعال در زمینه مباحث جنسی حداقل یک نوع از ویروس های زگیل جنسی( ویروس پاپیلومای انسانی) یا (ویروس HPV) را دارا می باشند یا به آن مبتلا می باشند.ویروس پاپیلومای انسانی عامل ایجاد زگیل تناسلی می باشد که بصورت زائده ها شبیه کوه های پوستی در نواحی آلت تناسلی آقایان و یا اطراف مقعد شبیه توده پوستی مشابه زگیل های پوستی قابل مشاهده هست.در خانم های  معمولا زگیل تناسلی بصورت ظاهری زیاد نمایان نمی شود. در موراد خاص و در صورت ارتباط دهانی امکان ایجاد زگیل تناسلی در دهان و زبان بصورت زائده های اضافی نیز وجود دارد.

خطر انتقال این ویروس بسیار بالا هست به همین دلیل با اولین تماس بین شخص مبتلا یا آلوده با شخص سالم به بدن شخص سالم منتقل شده و پس از مدتی (در بعضی اوقات چندین هفته و حتی تا چندین ماه طول می کشد)بصورت زائده ای در اطراف آلت تناسلی یا اطراف مقعد قابل مشاهده می باشد.گاهی این زائده بسیار کوچک و خاکستری رنگ هست و با چشم قابل روئیت نیست. شکل ظاهری این ویروس در روی پوست و با بزرگ نمایی شبیه به گل کلم صاف و یا کمی زبر و در برایر لمس حساس و قابل مشاهده می باشد.

خطر زگیل تناسلیتوجه توجه توجه !!!!

((هم آقایان و هم بانوان در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند ولی عوارض و خطرات این بیماری و ویروس در بین خانم ها بسیار بیشتر است.))

راه های انتقال زگیل تناسلی :

آیا زگیل تناسلی واگیر دار هست؟ جواب مسلما بله می باشد این ویروس از طریق تماس با انسان سالم حتما منتقل می گردد و مواردی زیادی از انتقال از طریق ارتباط دهانی نیز دیده شده است ولی تا الان انتقال از طریق مکان های عمومی مانند دستشویی مشاهده نشده است.زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم پوست بدن با پوست آلوده به توده های ویروس انتقال می یابد که شامل آمیزش های جنسی و دهانی نیز می باشد که در آن نوع آمیزش با محل رویش و تشکیل ویروس رابطه ی مستقیم دارد. محل رویش ویروس HPV می تواند روی آلت تناسلی و بیضه ، دهانه رحم ، درون واژن ، دهان ، مقعد و غیره نیز باشد اما در 90% مواقع ویروس HPV زگیل تولید نکرده یا به عبارتی قابل مشاهده نمی باشد  و فرد هیچ گونه علائمی ندارد، که یکی از دلایل پخش گسترده ی این ویروس خاموش بودن و یا  بدون علائم بودن آن نیز می باشد. افرادی که مولتی پارتنر به حساب می آیند و شریک های جنسی مختلفی دارند بیشتر در معرض دچار شدن به این ویروس هستند .

زگیل تناسلی|روش تشخیص زگیل تناسلی|آزمایش زگیل تناسلی

علائم و نشانه ها و راه های تشخیص زگیل تناسلی :

روش تشخیص زگیل تناسلی: در قدم اول نیاز است بدانید که همه ی زگیل ها ویروس HPV  نیستند و همه ی مدل های ویروس HPV زگیل تولید نمی کنند و به عبارتی زگیل تناسلی قابل مشاهده ندارند لذا از آنجایی که در اکثر مواقع این ویروس که عامل اصلی سرطان دیواره رحم می باشد و در اکثر مواقع بدون علائم و خاموش می باشد تنها راه تشخیص آن آزمایش HPV  نیز می باشد .زگیل تناسلی در مردان در اطراف آلت تناسلی،کشاله ران، کیسه بیضه،و اطراف حنجره قابل مشاهده است.که با علائمی مثل خارش ، سوزش ، درد و خونریزی همراه هستکه معمولا شخص مبتلا علاوه بر تاثیراتی عصبی با مشکلات ظاهری و جسمی نیز مواجعه است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان :

زگیل تناسلی در مردان در نواحی آلت تناسلی ، کیسه بیضه ، کشاله ران ، درون یا اطراف مقعد رشد می کند ( بسته به نوع آمیزش ) که به همین علت مشاهده آن راحت تر است که به شکل ضایعات پوستی عفونی نیز می باشد . لازم به ذکر است که نمونه گیری از روی ضایعه در محیط آزمایشگاه امکان پذیر می باشد .

زگیل تناسلی در زنان که می تواند بر روی دهانه رحم ، درون واژن ، درون یا اطراف مقعد باشد به شکل ضایعات پوستی عفونی است . که در صورتی که ضایعه درون واژن یا مقعد باشد مشاهده و تشخیص آن را نیز دشوار تر می کند . لازم به ذکر است که بهتر است تا نمونه گیری از زگیل تناسلی توسط متخصصان زنان و زایمان انجام شود اما در صورت تمایل نمونه گیری از روی ضایعه در محیط آزمایشگاه امکان پذیر می باشد .

از آنجایی که ویروس HPV (زگیل تناسلی) قابلیت رشد در مناطق مخاطی را دارد امکان رشد این ویروس تنها در این نواحی اتفاق می افتد. احساس سوزش و یا خارش در نواحی مخاطی جزء علائم این ویروس می باشد همچنین اگر رابطه جنسی دهانی با فرد ناقل این ویروس بر قرار شود امکان رشد این ویروس در دهان ، گلو و لب نیز وجود دارد. وجود زگیل های به رنگ پوست و یا تیره تر از رنگ پوست که ممکن است به علت تعدد در یک نقطه به صورت گل کلم به نظر آیند و در برخی از تایپ ها زگیل ها به راحتی قابل مشاهده نخواهند بود. از دیگر علائم زگیل تناسلی می توان به خون ریزی و درد در هنگام آمیزش اشاره کرد.

آزمایش HPV

چرا باید آزمایش HPV داد؟

 سوالی که همواره مطرح می شود این است که چرا باید آزمایش HPV داد؟ آیا این تست برای بانوان واجب هست و یا برای آقایان؟ زمان درست انجام این تست چه زمانی می باشد؟

سوالات این چنینی که همواره پیش میاد

انجام آزمایش زگیل تناسلی در آزمایشگاه مدرن :

خیلی مهم است که انجام آزمایش زگیل تناسلی در آزمایشگاه مدرن و با تجهیزات به روز و براساس آخرین استاندارد های دنیا صورت بپذیرد تا نتیجه مطمئن تری را برای پیگیری مراحل درمان موثر می باشد.آزمایش پاپ اسمیر روش تشخیص آزمایشگاهی در بانوان می باشد که با نمونه برداری  که کار بسیار تخصصی هست از دهانه رحم بانوان صورت می پذیرد. این روش آزمایش یکی از مطمئن تر روش های تشخیص این ویروس در بین خانم های می باشد که پیشنهاد می شود خانم های بالای 35 سال سالانه یکبار این تست را انجام دهند. برای انجام این نمونه برداری ، پس از دراز کشید مراجعین روی صندلی مخصوص با دستگاهی به نام اسپکولوم دهانه رحم را باز کرده و با یک نوع برس استریل شده از دهانه و جداره رحم نمونه برداری می گردد.که با بررسی تغییرات سلول های دهانه رحم می توان به وجود این ویروس پی برد. روش دیگر آزمایش به روش مولکولی (PCR) می باشد  که این روش نیز روش دقیق و مطمئنی است.

آزمایشگاه بیمارستان رسالت با بهره مندی از تجهیزات به روز و با تاییدیه های بین المللی (FDA) ، با بخش های تخصصی و فوق تخصصی و پاتولوژی  و بخش مولکولی مودر تایید بیمه های طرف قرارداد آماده ارائه خدمات با کیفیت آزمایشگاه به همه هموطنان از جمله همشهریان تهرانی می باشد با مشاهده کلیپ معرفی آزمایشگاه با امکانات و فضای ما آشنا شوید.

 

 فیلم آزمایشگاه بیمارستان رسالت در راستای انجام آزمایش های زگیل تناسلی

 

آزمایش زگیل تناسلی :

آزمایش ویروس HPV برای اشخاصی که دارای این ویروس با علائم زگیل تناسلی و یا بدون علائم هستند :

نمونه برداری در مردان از روی ضایعه ( دقیق ترین روش تشخیص )  همچنین از روی اسپرم و ادرار صبحگاهی امکان پذیر است همچنین باید توجه داشت که بیش از 90% مبتلایان هیچ گونه علامت یا زگیلی ندارند .

در زنان عموما توسط متخصصان زنان و زایمان انجام می شود که از طریق نمونه برداری از دهانه و یا درون واژن است ، لازم به ذکر است که در صورتی که مراجعه کننده نمونه  آزمایش خود را به همراه نداشته باشد در محیط این آزمایشگاه نمونه گیری نیز امکان پذیر می باشد .

در این آزمایش نمونه های گرفته شده مورد بررسی قرار می گیرند که مثبت و منفی بودن تست زگیل تناسلی و همچنین تایپ و نوع ویروس زگیل تناسلی قابل تشخیص می باشد .

نکته بسیار مهم : گونه های خطرناک و سرطانزای ویروس HPV  در بیش از 90 % هیچ گونه علامت یا زگیل و علائمی ندارند لذا تنها راه شناسایی فقط انجام آزمایش HPV  نیز می باشد .

انواع HPV:

ویروس HPV  دارای مدل های مختلفی است که تا به امروز در حدود بیش از 100 مورد آن شناسایی شده است و بر اساس نوع انها عملکرد های مختلفی نیز دارند . به صورت کلی نوع های مورد بررسی بدون علائم و یا با علائم زگیل تناسلی که به صورت شماره بندی نیز هستند به شرح ذیل می باشند :

6 – 11 – 16 – 18 – 31 – 33 – 35 –  39  – 40 – 43 – 44 – 45 – 51 – 52 – 53 – 54 – 56 – 58 – 59 – 61 – 68 – 72 – 73

که عموما در جواب آزمایشاتی که تایپ این ویروس را شناسایی می کنند با این شماره ها مشخص می شوند .

گونه ی پر خطر HPV :

گونه های پر خطر HPV  که گاهی سبب ایجاد زگیل تناسلی میشوند و در اکثر مواقع بدون علائم (زگیل تناسلی)نیز می باشند : 16 – 18 – 31 – 33 – 35 – 39 – 45 – 51 – 52 – 56 – 58 – 59 – 68 نیز هستند  که می توانند موجب ایجاد سرطان در ناحیه ای که به ویروس آلوده شده است بشوند و از شایع ترین آنها می توان به سرطان دهانه رحم اشاره کرد و شایع ترین این گونه ها نوع 16 و 18 می باشد.

گونه ی کم خطر HPV:

گونه کم خطر این ویروس که ممکن با علائم زگیل تناسلی همراه باشد و البته در اکثریت به صورت خاموش می باشد عبارتند از : 6 – 11 – 40 – 43 – 44 – 53 – 54 – 61 – 72 – 73 .

با توجه به تحقیقات انجام شده این گونه خوشبختانه تا به حال موردی را مبنی بر خطر ایجاد سرطان را به همراه ندارد و صرفا ممکن است سبب ایجاد زگیل در ناحیه های مخاطی و در برخی از مواقع ناحیه های خشک بدن شود که عموما پس از یک سال به صورت خود به خودی از روی بدن از بین می روند و اثراتشان کم کم محو می شود ، نکته : همه ی زگیل ها در بدن ویروس HPV نیستند .

روش های درمان زگیل تناسلی و ویروس HPV :

روش های درمان زگیل تناسلی که جزء دسته ویروس HPV  به حساب می آیند و یا گونه ی بدون علائم(زگیل تناسلی) این ویروس ، بسته به نوع گونه ای که دارند ( کم خطر و پر خطر ) بهتر است که با گرفتن مشاوره از متخصصین مربوطه تجویز و انجام شود . لازم به ذکر است که درمان قطعی برای این ویروس وجود ندارد و اما پیشگیری از پیشروی آن می تواند در اکثر مواقع بسیار مفید واقع شود. تیم آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران پیشنهاد می دهد که همواره برای مصرف هرگونه دارو و یا تشخیص و درمان حتما به متخصصین مربوطه رجوع  کنید و از درمان زگیل تناسلی که جزء دسته HPV  به حساب می آید و یا گونه های خاموش این ویروس با استفاده از تشخیص خود محور و شخصی و یا مشاوره گرفتن از هر شخصی که اطلاعات علمی و کافی در مورد این موضوع  را ندارد به شدت خود داری بفرمایید . لازم به ذکر است که در این مرکز تست تشخیص ویروس HPV چه با علائم زگیل تناسلی و چه بدون علائم با پیشرفته ترین دستگاه ها و روش های روز دنیا با دقت بسیار بالا انجام می پذیرد که قابلیت تشخیص نزدیک به 40 ژنوتایپ پر خطر و کم خطر را در کوتاه ترین زمان ممکن شامل می شود .

واکسن زگیل تناسلی  ویروس  HPV:

واکسن گارداسیل شناخته شده ترین و قابل دسترس ترین واکسن  HPV نیز می باشد .

افرادی که مبتلا به HPV شده اند به خاطر داشته باشند که تزریق این واکسن بعد از ابتلا سبب درمان و جلوگیری از پیشرفت ویروس نمی شود به این معنا که اگر قصد تزریق این واکسن را دارید در صورت داشتن رابطه جنسی به خصوص افرادی که چند شریک جنسی دارند، حتما آزمایشHPV  را انجام دهید تا از نبودن ویروس در بدن مطمئن باشید .

نکته : بهتر است این واکسن در سنین نوجوانی و جوانی تزریق شود و به خاطر داشته باشیم به علت اینکه زدن واکسن زگیل تناسلی برای مادران باردار ، افراد دارای نقص در سیستم ایمنی ، افرادی که تحت درمان بیماری خاصی هستند ممنوع و مضر است ، بدین منظور اگر قصد استفاده از واکسن گارداسیل را دارید حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید تا سلامتی شما تحت شعاع خطر قرار نگیرد .

تیم آزمایشگاه بیمارستان رسالت (رویال تهران) همواره با به کارگیری پیشرفته ترین دستگاه های روز و انجام تخصصی ترین تست ها به صورت شبانه روزی و تمام وقت در محیط آزمایشگاه ، محل سکونت ، محل کار آماده خدمت رسانی بوده و تمامی تلاش خود را به صورت بی وقفه برای حفظ سلامتی شما عزیزان با ترفند آزمایش – تشخیص – پیشگیری به کار گرفته است .

چرا برای آزمایش HPV (آزمایش زگیل تناسلی)  آزمایشگاه بیمارستان رسالت را انتخاب کنیم ؟

 1- حفظ محرمانگی اطلاعات بیماران ]مانند تمامی آزمایشگاه های ایران در این مرکز یک اصل هست و اطلاعات بیماران و نتیجه آزمایشات آنان بطور کامل محرمانه نزد ما محفوظ هست.

2-نزدیک به صد نفر از کارکنان و متخصصین این مرکز بصورت شبانه روزی در تلاشند تا رضایت شما عزیزان را با بالاترین کیفیت فراهم نمایند.

زگیل تناسلی|روش تشخیص زگیل تناسلی|آزمایش زگیل تناسلی

 

 

 

 


چاپ   ایمیل