درمان ویروس HPV|ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چگونه درمان می شود

درمان بر علائم و اجتناب از عوارض متمرکز است

درمان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شامل مدیریت شرایط سلامتی ناشی از این عفونت شایع مقاربتی (STI) است.

بیش از 170 نوع ویروس HPV وجود دارد. برخی از انواع کم خطر می توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که سایر انواع پرخطر می توانند منجر به سرطان شوند، از جمله سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد.

اگرچه واکسنی برای پیشگیری از HPV وجود دارد، اما هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. افراد مبتلا به انواع پرخطر HPV باید به طور مرتب تحت نظر باشند تا تغییراتی که می تواند منجر به سرطان شود بررسی شود.

این مقاله رویکردهای مختلف برای مدیریت HPV را بررسی می‌کند، از جمله روش‌هایی که برای درمان زگیل تناسلی و مواردی که برای جلوگیری از سرطان‌های مرتبط با HPV استفاده می‌شوند.

 درمان ویروس HPV

درمان های خانگی و سبک زندگی

هیچ درمان خانگی وجود ندارد که بتواند به طور مستقیم HPV یا هر یک از علائم آن را درمان کند. با این حال، اگر یکی از 16نوع پرخطر HPV در شما تشخیص داده شده باشد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از سرطان بهتر انجام دهید.

HPV و سرطان چقدر به هم مرتبط هستند؟

امروزه بین 60 تا 90 درصد سرطان های دهانه رحم، مقعد، فرج، آلت تناسلی، دهان، لوزه ها یا گلو توسط HPV ایجاد می شود. تقریباً تمام سرطان های دهانه رحم مرتبط با HPV هستند.

اگر نوع پرخطری مانند HPV16 و HPV18 برای شما تشخیص داده شده است، به این معنی نیست که سرطان خواهید گرفت. در واقع، بسیاری از عفونت ها خود به خود بدون درمان برطرف می شوند.

اما، اگر عفونت HPV ادامه یابد، ممکن است به نفع شما باشد که رابطه جنسی ایمن تر داشته باشید و سیگار را ترک کنید تا شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهید. در اینجا دلیل آن است:

رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید

اگر HPV دارید، کاندوم، سدهای دندانی و سایر اشکال رابطه جنسی ایمن نه تنها از گسترش HPV به دیگران جلوگیری می کنند، بلکه از شما در برابر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کنند.

در افراد مبتلا به HPV، برخی از بیماری های مقاربتی می توانند تغییرات سلولی را که منجر به سرطان می شود، تسهیل کنند. این شامل کلامیدیا، یک عفونت باکتریایی مقاربتی است که مطالعات نشان می دهد ممکن است به رشد HPV و زنده ماندن در دهانه رحم کمک کند.

به طور مشابه، HIV به خودی خود خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا شش برابر، و سرطان مقعد را تا 16 برابر افزایش می دهد.

به خاطر داشته باشید که HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود و می تواند مناطقی را که کاندوم نمی پوشاند را آلوده کند. به همین دلیل، کاندوم ممکن است به طور کامل از شما در برابر ابتلا به HPV محافظت نکند، اما مطمئناً به جلوگیری از آن کمک می کند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در مقایسه با سیگار نکشیدن دوبرابر می کند. مطالعات طولانی مدت نشان داده است که زنان مبتلا به HPV پرخطر که سیگار می کشند، نسبت به زنان مبتلا به HPV پرخطر که سیگار نمی کشند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

این خطرات فراتر از سرطان دهانه رحم است. شواهد قوی وجود دارد که سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان سر و گردن مرتبط با HPV را نیز افزایش دهد.

نسخه ها

زگیل تناسلی و زگیل مقعدی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. تقریباً 40 نوع مختلف HPV کم خطر وجود دارد که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود که اکثریت قریب به اتفاق آنها توسط HPV6 و HPV11 ایجاد می شوند.

نوع هایی از HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند به ندرت باعث ایجاد سرطان می شوند. حتی در این صورت، ممکن است خارش، دردناک یا ناخوشایند باشند.

اکثر زگیل‌های تناسلی خود به خود بدون درمان در عرض 18 تا 24 ماه برطرف می‌شوند.  اگر اینطور نشد (یا زگیل‌ها به‌ویژه ناراحت‌کننده هستند)، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند داروهایی را که در خانه استفاده می‌کنید برای کمک به پاک کردن آنها تجویز کند.

سه داروی خانگی وجود دارد که معمولاً برای زگیل تناسلی یا مقعدی تجویز می شود:

 (imiquimod) Aldara: این کرم موضعی با تقویت پاسخ ایمنی موضعی با زگیل تناسلی مبارزه می کند. یک بار در شب تا 16 هفته استفاده می شود. عوارض جانبی رایج شامل قرمزی پوست است. برخی از افراد ممکن است دچار خستگی، بدن درد، تاول یا بثورات پوستی نیز شوند.

 (podofilox) Condylox: این ژل موضعی حاوی رزین گیاهی است که بافت زگیل را از بین می برد. دو تا سه بار در روز در چرخه (سه روز بعد، چهار روز تعطیل) تا چهار سیکل استفاده می شود. عوارض جانبی رایج شامل تحریک خفیف پوست است. زخم نیز گاهی اوقات می تواند رخ دهد.

 (sinecatechins) Veregen: این کرم موضعی برای زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های اطراف مقعد استفاده می شود. سه بار در روز تا 16 هفته استفاده می شود. عوارض جانبی شایع عبارتند از قرمزی پوست، خارش، یا سوزش خفیف.

آیا زگیل تناسلی مانند زگیل های دیگر است؟

زگیل تناسلی با زگیل هایی که روی پاها، دست ها یا سایر قسمت های بدن یافت می شود یکسان نیست. آنها را نباید با پاک کننده های زگیل بدون نسخه درمان کرد، زیرا این محصولات برای استفاده در ناحیه تناسلی یا مقعد در نظر گرفته نشده اند.

جراحی و روش های تخصص محور

روش‌های تخصصی، از جمله جراحی، گاهی برای درمان زگیل‌های تناسلی که به درمان‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند، استفاده می‌شود. همین امر در مورد تغییرات مرتبط با HPV در سلول ها که می تواند منجر به سرطان شود، که به آن دیسپلازی می گویند، صدق می کند.

 

زگیل ناحیه تناسلی

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی گاهی اوقات اگر زگیل تناسلی کوچک و بدون عارضه باشد، رویکرد مراقب و منتظر را توصیه می کنند. امید این است که در نهایت بدون درمان خود به خود از بین برود.

اگر اینطور نشد و داروهای تجویزی نتوانستند آنها را پاک کنند، چندین روش در مطب وجود دارد که ممکن است کمک کند:

  • تری کلرواستیک اسید: این محلول اسید موضعی است که توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای برداشتن تدریجی زگیل تناسلی یا مقعدی استفاده می شود. درمان در صورت نیاز هر هفته تکرار می شود. عوارض جانبی رایج عبارتند از قرمزی، درد، تورم، سوزش، روشن شدن پوست و زخم. تری کلرواستیک اسید نباید روی زگیل های نزدیک به نوک آلت تناسلی استفاده شود.
  • کرایوتراپی: این روشی است که در آن زگیل تناسلی به تدریج با نیتروژن مایع برداشته می شود. این روش در صورت نیاز هر دو هفته یکبار تکرار می شود. عوارض جانبی رایج شامل قرمزی، درد، سوزش و روشن شدن پوست است.
  • الکتروکوتر: این روشی است که از برق برای سوزاندن زگیل استفاده می کند. برای جلوگیری از ایجاد اسکار برای کنترل عمق سوختگی مراقبت لازم است. در صورت نیاز هر دو هفته یکبار تکرار می شود. عوارض جانبی رایج عبارتند از قرمزی، درد، تورم، سوزش، روشن شدن پوست و زخم.
  • لیزر درمانی: این روش حذف زگیل تناسلی با لیزر دی اکسید کربن است. در صورت نیاز هر یک تا دو هفته یکبار تکرار می شود. عوارض جانبی رایج شامل قرمزی، درد، تورم، سوزش و روشن شدن پوست است.
  • جراحی: این شامل برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از چاقوی جراحی، قیچی، ریش تراش جراحی یا یک وسیله برش قاشق مانند به نام کورت است. از بی حسی موضعی استفاده می شود و ممکن است نیاز به بخیه باشد. عوارض جانبی شایع درد، خونریزی و جای زخم است. عفونت امکان پذیر است.

دیسپلازی

عفونت با انواع پرخطر HPV می‌تواند منجر به تغییرات غیرطبیعی در سلول‌ها به نام دیسپلازی شود.

این تغییرات از درجه پایین (به این معنی که سلول ها در زیر میکروسکوپ خفیف غیر طبیعی به نظر می رسند) تا درجه بالا (به این معنی که سلول ها در زیر میکروسکوپ به شدت غیر طبیعی به نظر می رسند) هستند. هنگامی که تغییراتی در دهانه رحم رخ می دهد، به آن دیسپلازی گردن رحم می گویند.

در حالی که دیسپلازی خفیف معمولاً طی دو سال خود به خود برطرف می شود، اشکال تهاجمی تر ممکن است به شکل اولیه سرطان به نام کارسینوم درجا (CIS) پیشرفت کنند.

دیسپلازی دهانه رحم با تست پاپ اسمیر قابل تشخیص است. اگر نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، روشی به نام کولپوسکوپی همراه با بیوپسی برای مشاهده دهانه رحم و گرفتن نمونه بافت برای ارزیابی تجویز می شود.

اگر شواهدی از دیسپلازی دهانه رحم وجود داشته باشد، اگر دیسپلازی خفیف باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است رویکرد مراقب و منتظر را اتخاذ کند. اگر دیسپلازی شدید باشد، آنها می خواهند بافت های آسیب دیده را با یکی از چندین روش حذف کنند:

  • کرایوسرجری: این روش معمولاً در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌شود. ابزاری به نام کرایوپروب برای چند دقیقه روی بافت آسیب دیده قرار می گیرد تا بافت های آسیب دیده را با سرمای شدید از بین ببرد. در 85% و 90% موارد سلولهای غیرطبیعی بر نمی گردند.
  • روش برداشتن حلقه الکتروسرژیکال (LEEP): این عمل تحت بی حسی موضعی در اتاق عمل یا مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام می شود. این روش شامل یک حلقه باردار الکتریکی ساخته شده از سیم نازک است که از روی دهانه رحم عبور داده می شود تا لایه نازکی از بافت را جدا کند.
  • کونیزاسیون با چاقوی سرد: این عمل در اتاق عمل و تحت آرامبخشی انجام می شود. برای این روش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک قطعه کوچک مخروطی شکل از بافت های آسیب دیده را برش می دهد. کانیزاسیون با چاقوی سرد می تواند برای تشخیص و درمان دیسپلازی دهانه رحم و CIS استفاده شود.

این روش‌ها و سایر روش‌ها (مانند الکتروکوتر و لیزر درمانی) ممکن است برای درمان دیسپلازی مرتبط با HPV در گلو، مقعد، فرج، آلت تناسلی، لوزه‌ها یا دهان استفاده شوند. این شامل کوتر مادون قرمز (IRC) می شود که از انفجار نور مادون قرمز برای از بین بردن سلول های دیسپلاستیک در افراد مبتلا به دیسپلازی مقعدی استفاده می کند.

در مورد پاپ اسمیر مقعدی چطور؟

اگرچه پاپ اسمیر مقعدی برای بررسی دیسپلازی مقعد در دسترس است، اما به طور معمول استفاده نمی شود و توصیه خاصی برای استفاده از آن ارائه نشده است. با این حال، افرادی که در معرض خطر بالای سرطان مقعد هستند - یعنی مردانی که با مردان (MSM) مبتلا به HIV رابطه جنسی دارند - می توانند غربالگری شوند.

مهم است که به یاد داشته باشید که درمان دیسپلازی فقط به تغییرات پیش سرطانی ناشی از HPV می پردازد، نه خود عفونت. افرادی که مبتلا به دیسپلازی تشخیص داده شده اند باید برای عود بیماری تحت نظارت دقیق قرار گیرند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که عفونت HPV بیش از دو سال طول بکشد.

  واکسیناسیون

دانشمندان مدت هاست در تلاش برای ساخت واکسنی درمانی هستند که می تواند از ایجاد سرطان HPV پرخطر جلوگیری کند. با وجود پیشرفت در تحقیقات، در حال حاضر هیچ واکسن درمانی HPV مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) وجود ندارد.

این بدان معنا نیست که واکسن پیشگیرانه فعلی که Gardasil-9 نام دارد، در افرادی که قبلاً HPV دارند، نقشی ندارد، در واقع نقش دارد.

اگر HPV در شما تشخیص داده شده است اما هیچ علامتی ندارید، ممکن است به شما توصیه شود که برای محافظت در برابر رایج ترین انواع پرخطر HPV واکسن بزنید. HPV16 و HPV18 که بیشتر سرطان های مرتبط با HPV را تشکیل می دهند.

خلاصه                         

در حال حاضر درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود ندارد. درمان در عوض بر مدیریت شرایطی که HPV می تواند ایجاد کند متمرکز است.

این شامل زگیل تناسلی و HPV است. این شرایط ممکن است با داروهای تجویزی موضعی درمان شوند یا با روش هایی مانند سرما درمانی، لیزر درمانی، کوتر الکتریکی و جراحی حذف شوند.

همچنین روش هایی برای درمان دیسپلازی مرتبط با HPV (تغییرات در سلول هایی که ممکن است منجر به سرطان شود) استفاده می شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش‌هایی به نام LEEP، چاقوی سرد و کرایوسرجری اشاره کرد. خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با HPV را نیز می‌توان با ترک سیگار و اجتناب از عفونت‌های مقاربتی که می‌تواند باعث رشد آن‌ها شود، کاهش داد.

سخن آخر:

در حالی که تشخیص HPV می تواند ناراحت کننده باشد، به شما کمک می کند تا هر مشکلی را قبل از اینکه جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود، تشخیص دهید.

به طور کلی، درمان برای شرایط مرتبط با HPV عوارض کمی دارد. بسیاری از درمان ها حداقل تا حدی تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارند.

در صورت غیر محتملی که سرطان تشخیص داده شود، درمان زودهنگام تقریباً همیشه به نتایج بهتری منجر می شود.

مطالب مرتبط :

روش تشخیص HPV|روش تشخیص زگیل تناسلی,روش تشخیص اچ پی وی

هزینه آزمایش HPV | آزمایش زگیل تناسلی

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی|و زمان تماس با پزشک

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی