آزمایش آلرژی | انواع تست های آلرژی در آزمایشگاه بیمارستان رسالت

آزمایش آلرژی | انواع تست های آلرژی در آزمایشگاه بیمارستان رسالت : در آزمایش خون آلرژی میزان آنتی بادی IgE را در خون اندازه گیری می کند، آلرژی یک بیماری شایع و مزمن است که سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند.

بطور معمول سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با ویروس ها ، باکتری ها و سایرعوامل عفونی کار می کند؛ وقتی آلرژی دارید سیستم ایمنی بدن شما یک ماده ی بی ضررمانند گرد و غبار یا گرده و... را به عنوان یک عامل تهدید شناسایی می کند و برای مقابله با این تهدید سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) را ایجاد می کند.

 آزمایش آلرژی | انواع تست های آلرژی

اگر میزان کل IgE در بدن فرد بالاتر از حد طبیعی باشد به این معنی است که فرد نوعی از آلرژی را دارد که نیاز به بررسی می باشد.

آلرژن های رایجی که ممکن است باعث بالارفتن IgE  شوند بطور معمول عبارتند از :

 • حیوانات و متعلقات آنها ( مو – شوره –مایعات و...)
 • گرد و غبار
 • برخی از غذاها ( شیر – تخم مرغ – غلات – مغزیجات و...)
 • لاتکس
 • کنه ها و حشرات
 • و....

 

انواع تست های آلرژی :

تست های آلرژی به دو روش پوستی و آزمایش خون بیمار انجام می شود.

در انجام تست حساسیت های پوستی عموما فرد دچار علائمی همچون قرمزی ، کهیر ، خارش پوستی می باشد که این علائم می تواند در مواجهه با آلرژن خاص یا منشاء عصبی و... باشد؛ به دلیل اینکه در این روش منشاء حساسیت بطور دقیق قابل بررسی نمی باشد. بدیهی است که حساسیت و دقت کمتری نسبت به انجام تست خون دارد، در این روش پزشک مقداری از ماده ی حساسیت زا را روی پوست قرارداده و روی آن را با باند می پوشاند که این باند بایستی 2 تا 4 روز روی پوست بماند تا میزان واکنش بدن فرد نسبت به این ماده مشخص شود و عموما ایجاد زخم یا بثورات پوستی در بخش بسته شده با باند نشانه ای از ابتلا به حساسیت پوستی است، این روش علاوه بر دقت کمتر مشکلاتی برای بیماران به دنبال دارد که نقطه ای که بسته شده است بایستی دور از دسترس و آب باشد و گاها برای بیمار دردناک می باشد؛ اما در روش انجام تست حساسیت در خون تمامی آلرژن های احتمالی که ممکن است سبب بروز حساسیت شوند در مجاورت با آنتی بادی های سرم بیمار قرار می گیرند و در صورت وجود آلرژن و واکنش با آنتی بادی ، پزشک دسترسی صحیح به ماده حساسیت زا دارد و امکان درمان سریع بیماران فراهم می شود.

در انجام تست آلرژی پوستی چون بیمار با بروز علائم به پزشک مراجعه می کند این علائم اختصاصیت جهت حساسیت ندارد و ممکن است بیمار با سرماخوردگی ساده یا بیماری دیگری و مصرف گاها یک دارو بطور موقت علائمی را بروز دهد و بالطبع تشخیص ماده حساسیت زا دشوار می باشد.

در آزمایش آلرژی پوستی خطری که بالقوه بیماران را تهدید می کند شوک آنافیلاکسی است که فرد به ماده حسایت زا واکنش بسیار شدید نشان می دهد که بسیار خطرناک و گاها غیرقابل جبران می باشد.

چرا باید آزمایش خون آلرژی بدهیم ؟

اگر علائم آلرژی را دارید بهترین روش انجام تست آلرژی می باشد که این علائم شامل موارد زیر می باشند :

 • گرفتگی و آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • خارش چشمان و ابریزش چشمی
 • کهیر
 • تنگی نفس
 • قرمزی پوست
 • سرفه کردن
 • خس خس کردن سینه
 • بثورات پوستی
 • تورم لب / زبان / چشم / صورت
 • اگزما و خشکی پوست
 • شوک آنافیلاکسیک

شوک آنافیلاکسیک یک واکنش آلرژیک شدید می باشد که می تواند منجر به مرگ شود این نوع واکنش نیاز به مراقبت بیشتر دارد و فرد هرچه سریعتر باید با پزشک متخصص مراجعه کرده و مراحل درمان را سپری کند ، این افراد ممکن است که درمان اپی نفرین اضطراری را همیشه به همراه داشته باشند.

بهترین روش برای افرادی که علائم آلرژیک را دارند انجام تست آلرژی می باشد که آزمایشگاه بیمارستان رسالت کامل ترین پنل آلرژی در دنیا در اندازه گیری میزان IgE را دارد، آنالیز و تفسیر نتایج این تست در این آزمایشگاه توسط کمپانی MAD – ALEX اتریش می باشد ؛ در این روش بیش از 300 آلرژن مختلف بطور همزمان بررسی می شود و تمامی آلرژن های شایع تنفسی و غذایی ، میکروارگانیسمی ، حیوانات خانگی اهلی ، حشرات و... بررسی می شوند.

در این روش با حداقل میزان نمونه خون انجام می شود و به دلیل بهرمه مندی از نرم افزار پیشرفته و انلاین در تفسیر جواب ها و ارسال جواب ها بطور آنلاین به کمپانی سازنده کیت در اتریش و بهره گیری از هوش مصنوعی دقت جواب ها کاملا مورد اعتماد می باشند.

در آزمایشگاه بیمارستان رسالت تست Rast Test  نیز انجام می شود که 60 نوع آلرژن شایع بررسی شده و با توجه به میزان IgE فرد ، نوع حساسیت فرد مشخص می شود.

دیهی است که با پیشرفت علم و اعتماد به مراکز پیشرفته در حداقل زمان ممکن می توان از بروز خطرات ناشی از بیماری های آلرژیک جلوگیری کرد.

اهمیت انجام آزمایش آلرژی :

افرادی که به هر دلیل درگیر آلرژی می باشند بطور جدی بایستی به دنبال درمان باشند زیرا علائم که بروز می کنند می توانند بسیار شدید بوده و فرد را دچار مشکل کنند و چون در این بیماری سیستم ایمنی فرد درگیر است میتواند در صورت شدید بودن زمینه ساز مشکلات و بمیاری های دیگر برای فرد شود و اگر به درستی تشخیص و درمان نشود و به جای استفاده از داروهای ضد آلرژی فرد از داروهای غیر مرتبط استفاده کند می تواند مقاومت دارویی به دنبال داشته و مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد؛ بدیهی است تنها روش درست با دقت بالا در بروز علائم  ، انجام تست آلرژی خون در سه تست آلرژی 40 Food ( بررسی IgG) و تست آلرژی Alex ( بررسی IgE ) و تست Rast Test ( بررسی IgE ، بررسی تست غذایی و تست تنفسی ) انجام می شود.

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی