تست آلرژی | تست آلرژی RAST

Radioallergosorbent Test (RAST) | تست آلرژی

تست آلرژی RAST چیست؟

تست آلرژی RAST یا تست رادیو آلرژی جاذب، سطح آنتی بادی های IgE مخصوص آلرژن را در خون شما اندازه گیری می کند. به عبارت ساده، تست آلرژی RAST واکنش سیستم ایمنی بدن شما را به یک ماده غذایی حساسیت زا اندازه گیری می کند.

تست آلرژی | تست آلرژی RAST

تست آلرژی RAST چگونه انجام می شود؟

یکی از نقش‌های اصلی سیستم ایمنی تولید پروتئین‌هایی به نام آنتی‌بادی برای مبارزه با هر ماده یا ارگانیسمی است که آن را تهدید می‌داند. هنگامی که شما آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه یک ماده بی ضرر (آلرژن) را به عنوان یک تهدید در نظر می گیرد و آنتی بادی های ایمونوگلوبولین E (IgE) مخصوص آن آلرژن تولید می کند.

هنگامی که پزشک شما تست آلرژی RAST را سفارش می دهد، از شما خواسته می شود که یک نمونه خون ارائه دهید. سپس آزمایشگاه از فناوری تست آلرژی RAST برای جستجوی آنتی بادی های IgE مخصوص آلرژن استفاده می کند. این کار با افزودن آلرژن های خاص به نمونه خون انجام می شود تا ببینیم آیا IgE در پاسخ تولید می شود یا خیر.

سپس، سطح IgE در نمونه خون شما اندازه گیری می شود. این مقادیر در لیست تست RAST در گزارش آزمایش تست آلرژی RAST شما ثبت می شود.

RAST در تست آلرژی مخفف چیست؟

RAST مخفف تست RadioAllergoSorbenT است. ممکن است به جای آزمایش های پوستی برای تشخیص حساسیت غذایی در گروه های خاص، از جمله افراد مبتلا به اگزما شدید و کسانی که نیاز به مصرف داروهای آنتی هیستامین دارند، استفاده شود. همچنین می توان از آن برای نظارت بر سطح IgE در افرادی که قبلاً تشخیص آلرژی غذایی دارند استفاده کرد.

تست آلرژی RAST چقدر دقیق است؟

هرچقدر هم که تست آلرژی RAST ساده به نظر می رسد، محدودیت های مشخصی دارد. در حالی که تست آلرژی RAST می تواند غلظت آنتی بادی های IgE را در خون شما تشخیص دهد، نمی تواند پیش بینی کند که چگونه به آلرژن مرتبط با آن واکنش نشان می دهید.

همه افراد با غلظت یکسان از آنتی بادی ها نیز به یک شکل واکنش نشان نمی دهند. در برخی موارد، فردی با غلظت نسبتاً پایین ممکن است در مواجهه با یک آلرژن واکنش شدیدی نشان دهد. یا، فردی با غلظت بالا ممکن است واکنش خفیفی نشان دهد یا اصلاً واکنش نشان ندهد. در این مورد، حتی اگر آزمایش خون مثبت باشد، فرد واقعاً حساسیت ندارد. افرادی که دارای غلظت پایین آنتی بادی های خاص آلرژن هستند، شانس کمی برای واکنش به یک آلرژن احتمالی در زندگی روزمره دارند، به خصوص اگر تست پوستی نیز منفی باشد.

تست آلرژی RAST در مقابل تست های پوستی

ممکن است تعدادی از تست های پوستی برای تشخیص آلرژی به جای تکیه بر تست آلرژی RAST استفاده شود.

آزمایش پوست اغلب توسط متخصصان آلرژی استفاده می شود، زیرا دقیق ترین آنها در نظر گرفته می شود. ولی کودکان خردسال ممکن است کمتر با آزمایش پوستی همکاری کنند.

آزمایشات پوستی شامل:

تست خراش پوست، با قرار گرفتن در معرض آلرژن از طریق خراش های خفیف پوستی پشت کمر یا بازو

آزمایش داخل پوستی، با تزریق یک آلرژن به لایه عمیق‌تر پوست برای بررسی واکنش

تست پچ، با بانداژ حاوی آلرژن که برای آزمایش روی پوست اعمال می شود

اگر تست پوستی مثبت باشد، ناحیه قرمز و برجسته ای را خواهید یافت که در آن واکنش به آلرژن رخ داده است.

پزشک شما آزمایشی را بر اساس ظن به نوع خاصی از غذا یا سایر آلرژی ها انتخاب می کند. این تصمیم تا حدی بر اساس سابقه کلی سلامت، علائم و یافته‌های معاینه فیزیکی شما خواهد بود.

تفسیر نتایج در تست آلرژی RAST

غذاهای مختلف دارای سطوح IgE خاصی هستند که در آزمایش خون آلرژی RAST "پیش بینی کننده" در نظر گرفته می شوند. این را می توان با مقایسه غلظت IgE با یک پاسخ آلرژیک واکنشی در چالش غذایی تعیین کرد.

انجام این کار می تواند تعیین کند که در کدام سطح IgE یک فرد بیشتر احتمال دارد به یک آلرژن خاص حساسیت داشته باشد.

این مقادیر مراجع عددی را در اختیار آزمایشگاه ها قرار می دهد که برای تفسیر نتیجه آزمایش خون نیاز دارند. هر آلرژن مقدار مرجع خود را دارد که آزمایشگاه به صورت جداگانه تفسیر می کند.

به خاطر داشته باشید که همه آزمایش‌ها برای انواع مشابهی از واکنش‌های آلرژیک استفاده نمی‌شوند. به عنوان مثال، تست خراش پوست معمولاً برای تشخیص حساسیت به غذا، دارو یا محرک های محیطی مانند گرده استفاده می شود.

تست پچ هنگام تشخیص حساسیت های ناشی از تماس پوستی، داروهای خاص یا حتی دستگاه های قابل کاشت مورد استفاده در جراحی های تعویض زانو مفید است.

پزشک شما همچنین به شما در درک مزایا و معایب هر آزمایش کمک می کند. به عنوان مثال، تست های پوستی نسبت به آزمایش خون هزینه کمتری دارند. (هزینه های شما به پوشش بیمه شما بستگی دارد.) با این حال، آنها همچنین برای آلرژن های کمتری نسبت به آزمایش خون آزمایش می کنند.

تست آلرژی RAST مثبت چیست؟

اکثر آزمایشگاه ها یافته های RAST را در مقیاس 0 تا 5 یا بیشتر گزارش می کنند. مقدار 0 نشان دهنده احتمال کم آلرژی است. مقادیر مثبت به این معنی است که احتمال آلرژی وجود دارد، که با تعداد بالاتر افزایش می یابد. برخی از آزمایشگاه ها مقادیر IgE را بر حسب میکروگرم در میلی لیتر (μg/mL) گزارش می کنند. یک متخصص آلرژی باتجربه می داند که این به چه معناست.

چرا تست آلرژی RAST ؟

تست آلرژی RAST می تواند برای هدایت برخی از جنبه های درمان آلرژی استفاده شود. به عنوان مثال، آنها گاهی اوقات می توانند به تعیین اینکه آیا کودک علائم آلرژی غذایی را نشان می دهد یا خیر کمک کنند. اگرچه ارزش های پیش بینی برای برخی از غذاها ایجاد شده است، این سطوح گاهی اوقات بسته به سن متفاوت است. علاوه بر این، محققان ارزش های پیش بینی کننده را برای همه غذاها تعیین نکرده اند.

تست آلرژی RAST تنها یکی از راه های آزمایش آلرژی غذایی است. آنها ممکن است سرنخ هایی در مورد علائم شما ارائه دهند، اما متخصص آلرژی شما احتمالااز آنها در ترکیب با سایر آزمایش های آلرژی استفاده می کند. اگر سوال خاصی در مورد تست آلرژی RAST خود دارید، متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست بهترین فردی است که می توانید بپرسید.

تست آلرژی RAST با بررسی آلرژی به 30 ماده غذایی و 30 ماده تنفسی، در نهایت دقت و کیفیت توسط بروزترین تجهیزات آزمایشگاهی ، کیت های مرجع و روز دنیا در آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران قابل انجام است.

 

 

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی