آزمایش کشت ادرار | حساسیت آنتی بیوتیک | حساسیت ادرار

کشت ادرار | حساسیت آنتی بیوتیک | حساسیت ادرار

Urine Culture and Sensitivity (UC)                                  

کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی

یافته های نرمال در کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

منفی: <10000 باکتری در میلی لیتر ادرار

مثبت: بیش از 100000 باکتری در میلی لیتر ادرار

کاربرد کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار برای تشخیص عفونت دستگاه ادراری (UTI) در بیماران مبتلا به سوزش ادرار، دفعات یا فوریت ادرار استفاده می شود. همچنین هنگامی که بیماران تب با منشأ ناشناخته دارند یا زمانی که آزمایش ادرار (UA) نشان دهنده عفونت باشد نشان داده می شود.

آزمایش کشت ادرار | حساسیت آنتی بیوتیک

توضیح آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

آزمایش‌های کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار برای تعیین وجود باکتری‌های بیماری‌زا در بیماران مشکوک به عفونت ادراری انجام می‌شود. اغلب، عفونت های ادراری محدود به مثانه هستند، اگرچه کلیه ها، مثانه یا مجرای ادرار می توانند منبع عفونت باشند. همه کشت ها باید قبل از شروع آنتی بیوتیک درمانی انجام شود، زیرا آنتی بیوتیک ممکن است رشد ارگانیسم را در آزمایشگاه قطع کند.

بیشتر ارگانیسم ها تقریباً به 24 ساعت برای رشد در آزمایشگاه نیاز دارند و می توان گزارش اولیه را در آن زمان ارائه داد. معمولاً 48 تا 72 ساعت برای رشد و شناسایی یک موجود زنده نیاز است.

کشت ها ممکن است پس از درمان آنتی بیوتیکی مناسب برای ارزیابی رفع کامل عفونت، به ویژه عفونت های ادراری، تکرار شوند.

برای صرفه جویی در هزینه، نمونه ادرار جمع آوری و تقسیم می شود. نیمی برای آزمایش ادرار فرستاده می شود و نیمی دیگر در یخچال آزمایشگاهی نگهداری می شود و تنها در صورتی کشت داده می شود که نتایج آزمایش ادرار نشان دهنده وجود عفونت احتمالی باشد (مثلاً افزایش تعداد WBC ها، باکتری ها، pH بالا، لکوسیت استراز).

بخش مهمی از هر کشت معمولی، ارزیابی حساسیت به آنتی بیوتیک های مختلف هر باکتری در حال رشد در ادرار است. بر اساس گزارش حساسیت، پزشک می‌تواند ایمن‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و مؤثرترین درمان آنتی‌بیوتیکی را برای باکتری‌های خاص تجویز کند. گزارش های حساسیت معمولاً 48 تا 72 ساعت پس از آزمایش در دسترس هستند. با توالی یابی DNA از طریق PCR، ارگانیسم باکتریایی آلوده کننده و گزارش های حساسیت آنتی بیوتیکی را می توان در عرض 4 ساعت پس از آزمایش در دسترس قرار داد و این امکان را فراهم می کند تا درمان آنتی بیوتیکی موثر خیلی زود پس از آزمایش آغاز شود.

عوامل مداخله گر در آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

 • آلودگی ادرار با مدفوع، ترشحات واژن، دست ها یا لباس باعث نتایج مثبت کاذب می شود.
 • داروهایی که ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند عبارتند از آنتی بیوتیک ها.

روش و مراقبت از بیمار در آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

قبل از آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

 • روش جمع آوری یک نمونه ادرار تمیز (میانه ادرار) را به بیمار توضیح داده شود.
 • تا زمانی که نمونه ادرار جمع آوری نشده است از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنید.
 • وسایل مورد نیاز جمع آوری در اختیار بیمار قرار گرفته شود.

در حین آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

توجه داشته باشید که برای کشت و آزمایش حساسیت به جمع آوری ادرار تمیز یا میان جریان نیاز است.

برای کاهش آلودگی نمونه توسط ارگانیسم های خارجی، نیاز به پاکسازی دقیق ناحیه خروج ادرار با یک داروی ضد عفونی کننده دارد. ماده پاک کننده باید به طور کامل حذف شود تا نمونه ادرار را آلوده نکند. مجموعه اوسط جریان به شرح زیر بدست می آید:

 1. از بیمار بخواهید که شروع به ادرار کردن در تشتک ادرار یا توالت کند و سپس ادرار را متوقف کند. او ادرار را از قسمت انتهایی مجرای ادرار شستشو می دهد.
 2. ظرف ادرار استریل را به در دسترس قرار دهید تا بیمار بتواند 3 تا 4 اونس ادرار را تخلیه کند.
 3. درب ظرف را ببندید.
 4. به بیمار اجازه دهید تا ادرار را شروع کند.
 • توجه داشته باشید که برای بیمارانی که قادر به تخلیه ادرار نیستند ممکن است نیاز به کاتتریزاسیون باشد. این روش معمولاً انجام نمی شود، اما به دلیل خطر ورود ارگانیسم ها به مثانه و باعث ناراحتی بیمار می شود.
 • برای بیماران بستری با کاتتر ادراری ساکن، با اتصال یک سرنگ در یک درگاه نمونه برداری داخلی، یک نمونه تهیه کنید. ادرار را آسپیره کرده و در ظرف ادرار استریل قرار دهید. معمولاً لوله کاتتر در قسمت انتهایی محل سوراخ شدن باید به مدت 15 تا 30 دقیقه قبل از آسپیراسیون ادرار بسته شود تا ادرار بتواند لوله را پر کند. پس از برداشتن نمونه، گیره را بردارید.
 • نمونه هایی را از نوزادان و کودکان خردسال در یک کیسه یکبار مصرف به نام کیسه U جمع آوری کنید. کیف او دارای پشتی چسبنده در اطراف دهانه است تا به پوست ناحیه تناسلی کودک بچسبد. قبل از استفاده از کیسه، ناحیه خروج ادرار را تمیز کنید.
 • توجه داشته باشید که آسپیراسیون سوپراپوبیک ادرار یک روش بی خطر برای تهیه ادرار در نوزادان و نوزادان است. شکم با یک ضد عفونی کننده آماده می شود و یک سوزن گیج 25 در ناحیه فوق عانه 1 اینچی بالای سمفیز پوبیس وارد می شود. ادرار به داخل سرنگ آسپیره می شود و سپس به ظرف ادرار استریل منتقل می شود.
 • توجه داشته باشید که در بیماران مبتلا به انحراف ادرار (مثلاً مجرای روده ای)، کاتتریزاسیون باید از طریق استوما انجام شود. ادرار نباید از کیسه استومی جمع آوری شود.
 • ادرار برای کشت و تست حساسیت نباید از تشتک ادرار گرفته شود یا از خانه آورده شود، زیرا آلوده خواهد شد.

بعد از آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

 • نمونه را فوراً (در عرض 30 دقیقه) به آزمایشگاه منتقل کنید. اگر این امکان پذیر نباشد، نمونه ممکن است تا 2 ساعت در یخچال بماند. با این حال، ادرار برای کشت سیتومگالوویروس در یخچال بی فایده می شود.
 • پزشک را از نتایج مثبت مطلع کنید تا درمان آنتی بیوتیکی مناسب شروع شود.

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

عفونت مجاری ادراری:

ادرار یک محیط کشت خوب برای باکتری ها است. در صورت استاز ادراری، انسداد یا تخلیه ناقص، باکتری ها ادرار را آلوده می کنند. UTI می تواند در نتیجه عفونت های صعودی از مجرای ادرار، به ویژه در بیماران زن رخ دهد.

تست مرتبط در آزمایش کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار:

آزمایش ادرار (UA)

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی