آزمایش ایدز فوری| آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران

آزمایش ایدز فوری؛ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) می تواند از طریق تماس با برخی مایعات بدن آلوده منتقل شود. در صورت عدم درمان، HIV می تواند به تدریج توانایی بدن برای مبارزه با عفونت های جدی و سرطان را از بین ببرد.

آزمایشات HIV از نمونه های خون، مایع دهان یا ادرار برای تشخیص وجود ویروس HIV، آنتی ژن ها و/یا آنتی بادی های تولید شده توسط بدن در پاسخ به عفونت HIV استفاده می کنند. آزمایش تنها راه است برای تشخیص اینکه آیا فرد مبتلا به HIV است یا خیر.

هدف از آزمون

هدف از آزمایشات HIV تعیین وجود عفونت HIV است که معمولاً با استفاده از خون، مایعات دهانی یا نمونه ادرار انجام می شود. آزمایشات HIV ممکن است به عنوان یک آزمایش غربالگری معمول، به عنوان یک آزمایش تشخیصی پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی HIV، یا در بیمارانی که علائم عفونت HIV دارند استفاده شود.

m/آزمایش ایدز فوری

آنچه بررسی میشود چیست؟

آزمایش HIV وجود مواد ژنتیکی ویروس HIV، آنتی ژن ها و/یا آنتی بادی ها را تشخیص می دهد. اگر این مواد شناسایی شوند، تست نتایج مثبت HIV را نمایان میکند. تست ها هستند بر روی نمونه های خون، ادرار یا مایع دهان انجام می شود.

 

 چه زمانی باید آزمایش HIV بدهم؟

 از آنجایی که HIV در درجه اول یک بیماری مقاربتی (STD) است، آزمایش برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند بسیار مهم است - به ویژه آنهایی که چندین شریک جنسی دارند. آزمایش HIV برای موارد زیر توصیه می شود:

 نوزادان با  مادران HIV مثبت

 افرادی که به دنبال درمان برای هر STD دیگری هستند

 افرادی که سابقلا مبتلا به  سل یا هپاتیت  بوده اند.

 افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی دارند

 مادران باردار قبل از اقدام به بارداری

 کسانی که از سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر استفاده می کنند

 توجه به این نکته مهم است که همه افرادی که به HIV آلوده هستند علائم اولیه را نشان نمی دهند. با این حال، دو تا چهار هفته پس از قرار گرفتن در معرض HIV، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 •  لرز
 •  تب
 •  دردهای عضلانی
 •  عرق شبانه
 •  اسهال طولانی مدت
 •  راش روی تنه
 •  گلو درد
 •  لکه بر روی پوست یا در دهان
 •  غدد یا غدد لنفاوی متورم
 •  خستگی غیر قابل توضیح
 •  کاهش وزن بی دلیل

 این علائم فقط برای  HIV نیست و جهت پیش آگهی وضعیت بیماری شما کفایت نمیکند - فقط تست ازمایشگاهی مثبت  می تواند یک مورد مثبت را قطعی تأیید کند.

  پیدا کردن آزمایش HIV

 

 نحوه انجام آزمایش

 آزمایش HIV در مطب پزشکان، کلینیک های پزشکی  و آزمایشگاه های تشخیص طبی ( بهترین گزینه)و بسیاری از سازمان های مبتنی بر جامعه انجام می شود.

 

چه نوع تست هایی در دسترس هستند و چگونه کار می کنند؟

سه گونه تست تشخیصی HIV وجود دارد:

آزمایش آنتی بادی، آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی و آزمایش اسید نوکلئیک (NAT).

هنگامی که در معرض عوامل بیولوژیکی مانند ویروس ایدز قرار می گیرید، آنتی بادی ها در بدن شما توسط سیستم ایمنی بدن شروع به تولید شدن میکنند. آنتی ژن ها عوامل  خارجی هستند که سبب می شوند دستگاه ایمنی بدن شما فعال شود.

آزمایش HIV معمولاً بر روی خون یا مایع دهان انجام می شود. آنها همچنین ممکن است بر روی ادرار انجام شوند.

 

تست آنتی بادی

آزمایش آنتی بادی آنتی‌بادی‌های ضد HIV را در خون یا مایع دهان شما جستجو می‌کند.اکثر آزمایش‌های سریع و تنها خودآزمایی HIV تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آزمایش‌های آنتی‌بادی هستند.

به طور کلی، آزمایش‌های آنتی‌بادی که از خون ورید استفاده می‌کنند، می‌توانند HIV را زودتر از آزمایش‌هایی که با خون از انگشت یا مایع دهانی انجام می‌شود، تشخیص دهند.

 

تست آنتی ژن/آنتی بادی

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی هم آنتی بادی و هم آنتی ژن HIV را جستجو می کند.

آزمایش های آنتی ژن/آنتی بادی توصیه می شود در آزمایشگاه انجام شود. این آزمایش آزمایشگاهی شامل خون گیری از ورید است.

 همچنین یک آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی سریع در دسترس است که با خون از انگشت انجام می شود.

 

 آزمایش اسید نوکلئیک (NAT)

 با NAT، تکنیسین خون را از رگ شما می گیرد و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد.

 این آزمایش می تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد HIV دارد یا چه مقدار ویروس در خون وجود دارد (تست بار ویروسی HIV).

 NAT این قابلیت رادارد تا ویروس  HIV را سریعتر  از سایر انواع تستها تشخیص دهد.

 این آزمایش باید برای افرادی در نظر گرفته شود که اخیراً در معرض قرار گرفته اند و علائم اولیه HIV را دارند و با آزمایش آنتی بادی یا آنتی ژن/آنتی بادی منفی بوده اند.

 

 چه مدت زمانی لازم است تا من  نتیجه  تست HIV خودم را دریافت کنم؟

 این می تواند وابسته  به نوع تست HIV و محل انجام تست باشد.

 ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج آزمایش شما با آزمایش NAT یا آنتی ژن/آنتی بادی آزمایشگاهی دریافت شود.

 

 آیا آزمایش HIV این قابلیت را دارد که  ویروس را سریعا پس از قرار گرفتن در معرض آن تشخیص دهد؟

 هیچ آزمایش HIV نمی تواند HIV را بلافاصله پس از عفونت تشخیص دهد. این به دلیل دوره پنجره است – (زمان بین قرار گرفتن در معرض HIV و زمانی که آزمایش می تواند HIV را در بدن شما تشخیص دهد). دوره پنجره بستگی به نوع آزمایش HIV دارد. آزمایش اسید نوکلئیک معمولاً می‌تواند HIV را سریع‌ترین زمان (حدود 10 تا 33 روز پس از قرار گرفتن در معرض) تشخیص دهد.

 

در زمان  انجام تست HIV چه انتظاری ممکن است داشته باشید؟

راه های زیادی برای انجام آزمایش HIV وجود دارد. تجربه آزمایش اچ آی وی شما ممکن است بسته به محل انجام آزمایش و انواع آزمایش های ارائه شده در یک مکان خاص متفاوت باشد.

 

آزمایش HIV در محیط مراقبت بهداشتی یا آزمایشگاه:

اگر آزمایشی را در یک محیط مراقبت بهداشتی یا آزمایشگاه انجام دهید، یک پزشک یا تکنسین آزمایشگاه نمونه ای از خون یا مایع دهان شما را می گیرد. اگر این یک آزمایش سریع است که با مصرف مایعات خوراکی یا با خراشیدن انگشت برای چند قطره خون انجام می شود، ممکن است بتوانید منتظر نتایج بمانید. اگر نمونه خونی است که به آزمایشگاه می رود، ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج شما در دسترس باشد. پزشک یا مشاور شما ممکن است در مورد عوامل خطر HIV با شما صحبت کند، به هر سوالی پاسخ دهد و مراحل بعدی را با شما در میان بگذارد، به خصوص اگر نتیجه آزمایش سریع شما مثبت باشد.

اگر  نتیجه تست شما منفی شد، می توانید مطمئن شوید  که ایدز را ندارید. شما می توانید اقداماتی را برای پیشگیری از HIV انجام دهید، مانند استفاده از پروفیلاکسی قبل از مواجهه.

 اگر تست سواب دهان یا نیش انگشت شما مثبت باشد، برای تایید نتایج باید با نمونه خون پیگیری شود.

 اگر نتیجه آزمایش نمونه خون تاییدی مثبت باشد، آزمایشگاه آزمایش‌های بعدی را انجام می‌دهد. اگر نتیجه آزمایش مثبت دریافت کردید، می توانید برای درمان HIV (به نام درمان ضد رتروویروسی یا ART) دارویی مصرف کنید که از سلامت شما محافظت می کند و از انتقال آن به دیگران جلوگیری می کند. ممکن است بتوانید از همان روزی که نتیجه آزمایش خود را دریافت کردید، درمان را شروع کنید.

 

 اگر نتیجه تست شما منفی است و در طی 3 ماه گذشته در معرض ویروس نیز قرار نگرفته اید، قطعا مطمئن باشید که HIV ندارید.

 

انواع آزمایش HIV و دوره های پنجره آنها

سه نوع آزمایش HIV وجود دارد: آزمایش اسید نوکلئیک (NAT)، آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی، و آزمایش آنتی بادی، و همه آنها دوره های پنجره متفاوتی دارند:

 

آزمایش اسید نوکلئیک (NAT) - یک NAT معمولاً 10 تا 33 روز پس از مواجهه می‌تواند تشخیص دهد که آیا عفونت HIV دارید یا خیر. این توسط یک آزمایشگاه بر روی خون از رگ شما انجام می شود.

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی - آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی که توسط آزمایشگاه انجام می شود خون از ورید شما معمولاً می تواند عفونت HIV را 18 تا 45 روز پس از مواجهه تشخیص دهد.

 تست آنتی بادی: معمولاً یک آزمایش آنتی بادی می تواند عفونت HIV را 23 تا 90 روز پس از قرار گرفتن در معرض آن تشخیص دهد. اکثر تست های سریع و خودآزمایی تست آنتی بادی هستند. به طور کلی، آزمایش‌های آنتی‌بادی که از خون ورید استفاده می‌کنند، HIV را زودتر پس از عفونت تشخیص می‌دهند از پزشک یا مشاور تست اچ آی وی در مورد دوره پنجره آزمایش خود و اینکه آیا برای تأیید نتایج به آزمایش بعدی نیاز خواهید داشت، بپرسید.

 اگر بعد از در معرض  قرار گرفتن با ویروس نتیجه تست منفی بود، پس از دوره پنجره  باید حتما دوباره تست را اجرا کنید  . به یاد داشته باشید، تنها در صورتی می توانید مطمئن باشید که HIV منفی هستید:

 آخرین آزمایش شما بعد از دوره پنجره منفی باشد. و  در طول دوره پنجره در معرض احتمالی HIV قرار نگرفته اید. اگر یک قرار گرفتن در معرض بالقوه جدید داشته اید، باید دوباره آزمایش شوید.

 

 هزینه آزمایش چقدر است؟

 هزینه آزمایش اچ‌آی‌وی معمولاً توسط بیمه بدون پرداخت هزینه پرداخت می‌شود، اگرچه هزینه‌های خاص به پوشش بیمه‌ای فرد و محل انجام آزمایش بستگی دارد. برای جزئیات هزینه های خاص با برنامه بهداشتی و ازمایشگاه خود تماس بگیرید.

 

 قبل از آزمون

 برای آزمایش HIV که در یک مرکز پزشکی یا آزمایشگاه انجام می شود، قبل از انجام آزمایش نیازی به آمادگی نیست. نوع آزمایش HIV تجویز بستگی به دلیل فرد برای انجام آزمایش دارد، بنابراین اگر فکر می کنید در معرض HIV قرار گرفته اید یا علائم عفونت HIV را تجربه کرده اید، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

 

 در طول آزمون

 هنگامی که آزمایش اچ آی وی در یک مرکز پزشکی یا آزمایشگاه انجام می شود، یک متخصص به شما در مورد نحوه گرفتن نمونه خون، مایع دهان یا ادرار آموزش می دهد.

در تست های   آزمایشگاهی شناسایی ویروس  اچ‌آی‌وی نمونه خون را از طریق ورید بازوی شما می‌گیرند. این فرآیند  زمانی کمتر از پنج دقیقه از شما میگیرد و گاهی برخی از افراد  ممکن است ناراحتی جزئی مانند درد یا سوزش در محلی که سوزن وارد بازو شده است را احساس کنند. وقتی نمونه از سواب دهانی یا ادرار گرفته می شود، دردی وجود ندارد.

 

 بعد از آزمون

 اگر خون از ورید گرفته شده باشد، با گاز تمیز یا گلوله پنبه ای روی محل سوراخ شده فشار وارد می شود. ممکن است به شما دستور داده شود که گاز را در جای خود نگه دارید تا کبودی کاهش یابد. اگر چه خطرات جزئی ناشی از خونگیری از جمله عفونت و سبکی سر وجود دارد، اما هیچ محدودیتی برای فعالیت پس از اتمام خونگیری وجود ندارد.

 

 نتایج آزمایش HIV

 دریافت نتایج آزمون

 چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش HIV به نوع آزمایش انجام شده بستگی دارد:

 

 آزمایش‌های آزمایشگاهی: هر دو آزمایش بار ویروسی و آنتی‌ژن/آنتی‌بادی که در آزمایشگاه انجام می‌شوند، نیاز دارند خون برای آزمایش فرستاده شود. نتایج این نوع تستها  اغلب چندین روز زمان می برد تا در دسترس باشد.

 تست های سریع آنتی بادی: این آزمایش ها بر روی مایع دهان یا خون از نوک انگشت انجام می شود. نتایج این نوع تست ها در 30 دقیقه یا کمتر آماده می شود.

 برای تست های شناسایی  HIV که در یک مکان مراقبت پزشکی یا ازمایشگاه انجام می‌شود، یک کارمند آموزش دیده  حاضر است و نتایج تست  شما را گزارش می‌کند و جهت  پاسخ به هر سؤالی در دسترس خواهد بود. پزشک همچنین می توانند در مورد عوامل خطر شما برای HIV صحبت کنند و در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش HIV به شما در مورد مراحل بعدی توصیه کنند.

 

 تفسیر نتایج آزمون

 نتایج آزمایش HIV به صورت مثبت، منفی یا نامشخص گزارش می شود. نتایج آزمایشات HIV باید با احتیاط تفسیر شود. انجام آزمایشات بعدی اغلب ضروری است. بیماران باید دوره پنجره آزمایش، زمان بین آلوده شدن فرد به HIV و زمانی که آزمایش می تواند عفونت را تشخیص دهد، در نظر بگیرند.

 

 هیچ آزمایشی نمی تواند HIV را بلافاصله پس از عفونت تشخیص دهد و تمام آزمایشات HIV دارای یک دوره پنجره هستند. طول دوره پنجره از آزمونی به آزمون دیگر متفاوت است و بین دو تا 12 هفته متغیر است.

 نتیجه آزمایش HIV منفی به این معنی است که آنتی بادی ها یا آنتی ژن های HIV در آزمایش شناسایی نشده اند. اگر فردی در طول دوره آزمایشی با HIV مواجه نشده باشد، برای عفونت HIV منفی در نظر گرفته می شود. اگر فردی در طول دوره آزمایشی در معرض احتمالی قرار گرفته باشد، آزمایش HIV باید پس از گذراندن دوره پنجره تکرار شود.

 نتایج مثبت در آزمایش HIV باید از طریق آزمایش های بعدی تأیید شود. آزمایشات آزمایشگاهی آزمایش دوم را روی همان نمونه خون آزمایش اول انجام می دهند. اگر در یک آزمایش سریع نتیجه مثبت دریافت کردید، متخصص یک آزمایش تاییدی دوم را برنامه ریزی می کند. نتایج آزمایش HIV مثبت در خانه نیز باید در آزمایشگاه تأیید شود. اگر نتیجه آزمایش پیگیری نیز مثبت باشد، فرد HIV مثبت در نظر گرفته می شود.

 

 نتایج نامشخص در آزمایش اچ‌آی‌وی زمانی رخ می‌دهد که آزمایش غربالگری اولیه مثبت باشد، سپس آزمایش بعدی منفی باشد. در این شرایط، پزشکان ممکن است برای تأیید بیشتر، آزمایش دقیق بار ویروس HIV را درخواست کنند.

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی