آزمایش چکاپ | آزمایشگاه شبانه روزی بیمارستان رسالت

آزمایش چکاپ، مراقبت های پیشگیرانه مستلزم انجام آزمایش های معمول یا سالانه آزمایشگاهی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامت شما است. برای بیشتر بزرگسالان، این شامل شمارش کامل خون (CBC)، آزمایش A1c و پانل چربی است. پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی اضافی را بر اساس سابقه خانوادگی و سبک زندگی فعلی‌تان توصیه کند.

آزمایش چکاپ در تهران

این آزمایشات سالانه شامل:

CBC (شمارش کامل خون: سلول‌های ایمنی، گلبول‌های قرمز خون/هماتوکریت و پلاکت‌ها)

CMP (پانل متابولیک جامع: گلوکز، عملکرد کبد و کلیه، تعادل الکترولیت و مایعات)

لیپیدها (کلسترول LDL و HDL و تری گلیسیرید)

A1C (هموگلوبین گلیکوزیله)

پزشکان فشار خون، دما، ضربان قلب، وزن و قد را نیز اندازه گیری می کنند. او همچنین از شما چند سوال می پرسد تا سلامتی و سابقه خانوادگی شما را به همراه داروهایی که مصرف می کنید، جراحی ها یا روش های قبلی و شکایات فعلی سلامتی که ممکن است داشته باشید، مشخص کند.

 

 شمارش کامل خون (آزمایش CBC)

 خون کامل از انواع مختلفی از سلول ها تشکیل شده است که در مایعی به نام پلاسما معلق هستند. شمارش کامل خون (CBC) فهرستی از اجزای مختلف سلولی خون است: گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. شمارش سلول‌های خونی معمولاً به صورت تعداد سلول‌ها در یک میلی‌متر مکعب خون (سلول‌ها/mm3) یا درصدی از کل سلول‌های خونی گزارش می‌شود.

 

 پانل متابولیک جامع (تست CMP)

 پانل جامع متابولیک یا پانل cmp شامل 14 آزمایش خون است که به عنوان یک ابزار غربالگری اولیه پزشکی برای بررسی سلامت کلی عمل می کند. پنل آزمایش خون CMP به عنوان بررسی عملکرد کلیه، عملکرد کبد و تعادل الکترولیت ها و مایعات عمل می کند.

 

پانل متابولیک جامع (CMP) چیست؟

پانل جامع متابولیک (CMP) یک آزمایش نمونه خون است که 14 ماده مختلف را در خون شما اندازه گیری می کند. این اطلاعات مهمی در مورد تعادل شیمیایی و متابولیسم بدن شما (چگونه بدن شما غذایی که می خورید را به انرژی تبدیل می کند) ارائه می دهد.

 

پزشکان اغلب از یک CMP به عنوان یک آزمایش خون معمول و برای کمک به تشخیص، غربالگری یا نظارت بر برخی شرایط سلامتی استفاده می کنند.

 

چه آزمایش هایی در پانل متابولیک جامع (CMP) وجود دارد؟

CMP مواد زیر را در خون شما اندازه گیری می کند:

گلوکز: این نوعی قند است که انرژی بدن و مغز شما را تامین می کند. گلوکز به عنوان قند خون نیز شناخته می شود. افزایش قند خون ناشتا اغلب نشانه دیابت نوع 2 است. سطح گلوکز بسیار بالا، چه ناشتا یا نه، معمولاً نشان دهنده دیابت نوع 1 است.

کلسیم: کلسیم یکی از مهم ترین و رایج ترین مواد معدنی در بدن شماست. در حالی که بیشتر کلسیم شما در استخوان ها ذخیره می شود، شما به کلسیم در خون نیز نیاز دارید. کلسیم خون برای عملکرد صحیح اعصاب، عضلات و قلب شما ضروری است.

 پروتئین کل: این اندازه گیری مقدار کل آلبومین و گلوبولین ها است که پروتئین های موجود در خون شما هستند.

 بیلی روبین: این ماده زائدی است که از تجزیه گلبول های قرمز خون به وجود می آید. کبد شما مسئول حذف بیلی روبین از بدن شما است.

 BUN (نیتروژن اوره خون): این اندازه گیری نیتروژن اوره است که یک ماده زائد است که کلیه های شما به حذف آن از خون شما کمک می کنند.

 کراتینین: این محصول فرعی فعالیت عضلانی است. این یک ماده زائد است که کلیه های شما فیلتر و از خون شما خارج می کنند.

 آلبومین: این پروتئینی است که کبد شما می سازد. این مواد مهم را از طریق جریان خون شما منتقل می کند و از نشت مایع از رگ های خونی شما جلوگیری می کند.

 یک CMP همچنین چهار الکترولیت زیر را اندازه گیری می کند. الکترولیت ها مواد معدنی هستند که وقتی در مایع حل می شوند حامل بار الکتریکی هستند. این الکترولیت ها در خون شما عملکرد عصب و ماهیچه را کنترل می کنند و تعادل اسید و باز (تعادل pH) خون و تعادل آب را حفظ می کنند.

 

 سدیم: بیشتر سدیم شما از غذایی که می خورید به دست می آید و کلیه ها به تنظیم سطح سدیم بدن کمک می کنند.

 پتاسیم: پتاسیم از غذایی که می خورید به دست می آید و در تمام بافت های بدن شما وجود دارد.

 بی کربنات: بی کربنات میزان دی اکسید کربن (CO2) در خون شما را نشان می دهد.

 کلرید: کلرید همراه با سدیم، پتاسیم و بی کربنات برای کنترل بسیاری از فرآیندهای بدن شما عمل می کند.

 یک CMP همچنین سه آنزیم کبدی زیر را اندازه گیری می کند. آنزیم ها موادی هستند که به عنوان یک کاتالیزور عمل می کنند و اجازه می دهند برخی از فرآیندهای بدن انجام شوند.

 

 آلکالین فسفاتاز (ALP).

 آلانین ترانس آمیناز (ALT).

 آسپارتات آمینوترانسفراز (AST).

 پانل متابولیک جامع برای چه مواردی استفاده می شود؟

پزشک اغلب از یک پانل متابولیک جامع (CMP) برای به دست آوردن یک ارزیابی کلی از سلامت کلی بدن شما استفاده می کنند. با 14 اندازه گیری فردی، می تواند چندین عملکرد و فرآیندهای بدن را بررسی کند. شامل:

 سلامت کبد و کلیه شما

 سطح قند خون شما

تعادل اسید و باز

 تعادل مایعات و الکترولیت شما

 بسته به شرایط،پزشک شما می‌تواند شما را به دلایل زیر تحت یک CMP قرار دهد:

 

 تشخیص: یک CMP می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا شرایط پزشکی خاصی را تشخیص دهد.

 غربالگری: غربالگری به معنای تلاش برای یافتن مشکلات سلامتی قبل از بروز علائم است. غربالگری معمول به یافتن شرایط خاصی در مراحل اولیه کمک می کند. از آنجایی که شامل 14 اندازه گیری مختلف است، ارائه دهندگان اغلب از CMP به عنوان بخشی از معاینات معمول سلامت استفاده می کنند.

 نظارت: اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، یک CMP می تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا درمان شما موثر است یا خیر. CMP ها همچنین می توانند به بررسی عوارض جانبی برخی داروها، به ویژه داروهایی که می توانند بر کبد یا کلیه شما تأثیر بگذارند، کمک کنند.

 چرا به یک پانل متابولیک جامع نیاز دارم؟

 یک پانل متابولیک جامع (CMP) می تواند اطلاعات مفیدی را در بسیاری از موقعیت های مختلف ارائه دهد، از جمله

 اگر تجربه علائم مربوط به کلیه، کبد و/یا مشکلات متابولیسم دارید.

 اگر یک علامت عمومی مانند خستگی را تجربه می کنید. از آنجایی که یک CMP چندین جنبه مهم خون شما را اندازه گیری می کند، می تواند به تعیین یا رد علل خاصی از یک علامت رایج کمک کند.

 اگر نتیجه آزمایش قبلی غیرطبیعی بود، ممکن است پزشک شما بخواهد دوباره آزمایش کند تا ببیند آیا سطح شما تغییر کرده یا غیرطبیعی باقی مانده است.

 اگر در حال استفاده از درمان برای یک بیماری پزشکی هستید، پزشک شما ممکن است آزمایش کند تا ببیند آیا درمان موثر است یا خیر.

 اگر داروی جدیدی را شروع می کنید که می تواند بر عملکرد کلیه یا کبد شما تأثیر بگذارد.

 پانل متابولیک جامع با پانل متابولیک پایه چه تفاوتی دارد؟

 یک پانل متابولیک پایه (BMP)  شامل تست های آنزیم و پروتئین کبدی نمی شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد بسته به سابقه و نیازهای سلامتی خود، CMP یا BMP انجام دهید. هر دو پانل خون معمولی در نظر گرفته می شوند .

 پنل لیپید (تست کلسترول)

 پانل لیپیدی خطر ابتلا به آترواسکلروز (پلاک شریانی) و بیماری عروق کرونر قلب را ارزیابی می کند. این آزمایش شامل: کلسترول تام، تری گلیسیرید، کلسترول HDL، کلسترول LDL، نسبت کلسترول کل به HDL است. این آزمایش نیازمند ناشتا بودن به مدت 8 ساعت است.

 تست A1C (هموگلوبین گلیکوزیله)

 آزمایش A1c با اندازه گیری سطح هموگلوبین A1c کار می کند. هموگلوبین در گلبول های قرمز ذخیره می شود. وقتی سطح گلوکز بالا باشد، قند شروع به ترکیب با هموگلوبین می کند. 8 تا 12 هفته طول می کشد تا سطح هموگلوبین A1c به حالت عادی برگردد. بنابراین، اگر سطح هموگلوبین A1c بالا باشد، به این معنی است که در 2 تا 3 ماه گذشته سطح بالایی از گلوکز در خون وجود داشته است.

تست A1C یک آزمایش خون رایج است که برای تشخیص دیابت نوع 1 و نوع 2 استفاده می شود. اگر با دیابت زندگی می کنید، این آزمایش همچنین برای نظارت بر میزان کنترل سطح قند خون شما استفاده می شود. آزمایش A1C را هموگلوبین گلیکوزیله، هموگلوبین گلیکوزیله، هموگلوبین A1C یا HbA1c می نامند.

نتیجه آزمایش A1C نشان دهنده میانگین سطح قند خون شما در دو تا سه ماه گذشته است. به طور خاص، آزمایش A1C اندازه گیری می کند که چند درصد از پروتئین های هموگلوبین در خون شما با قند (گلیکوزه) پوشیده شده است. پروتئین های هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون، اکسیژن را انتقال می دهند.

هرچه سطح A1C شما بالاتر باشد، کنترل قند خون شما ضعیف تر و خطر ابتلا به عوارض دیابت بیشتر می شود.

چرا این کار انجام شده است

نتایج آزمایش A1C می تواند به پزشک کمک کند:

پیش دیابت را تشخیص دهد. اگر پیش دیابت دارید، خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلب و عروقی در شما بالا است.

 دیابت نوع 1 و 2 را تشخیص دهید. برای تأیید تشخیص دیابت، پزشک احتمالاً به نتایج دو آزمایش خون داده شده در روزهای مختلف - دو آزمایش A1C یا آزمایش A1C به همراه آزمایش دیگری مانند آزمایش قند خون ناشتا یا تصادفی نگاه می کند.

 برنامه درمان دیابت خود را زیر نظر داشته باشید. نتیجه آزمایش اولیه A1C همچنین به تعیین سطح پایه A1C شما کمک می کند. سپس آزمایش به طور منظم برای نظارت بر برنامه درمان دیابت شما تکرار می شود.

 اینکه چند وقت یکبار به آزمایش A1C نیاز دارید به نوع دیابت، برنامه درمانی شما، میزان موفقیت شما در رسیدن به اهداف درمانی و قضاوت بالینی پزشک مراقبت های اولیه بستگی دارد. به عنوان مثال، آزمایش A1C ممکن است توصیه شود:

 اگر پیش دیابت دارید سالی یک بار

 اگر از انسولین استفاده نمی کنید و سطح قند خون شما به طور مداوم در محدوده هدف شما قرار دارد، دو بار در سال

 چهار بار در سال اگر انسولین مصرف می کنید یا در حفظ سطح قند خون خود در محدوده هدف خود مشکل دارید

 در این صورت ممکن است نیاز به آزمایش های مکرر A1C داشته باشید پزشک شما برنامه درمانی دیابت شما را تغییر می دهد یا شما شروع به مصرف یک داروی جدید دیابت می کنید.

آزمایش A1C یک آزمایش خون ساده است. برای آزمایش A1C نیازی به ناشتا بودن ندارید، بنابراین می توانید قبل از آزمایش به طور معمول غذا بخورید و بنوشید.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

در طول آزمایش A1C، یکی از اعضای تیم مراقبت بهداشتی شما با وارد کردن یک سوزن در ورید بازوی شما یا سوزاندن نوک انگشت شما با یک لانست کوچک و نوک تیز، نمونه خون می گیرد. اگر خون از ورید گرفته شود، نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

خون ناشی از نیش انگشت ممکن است در مطب پزشک برای نتایج همان روز آنالیز شود. این تست در مطب فقط برای نظارت بر برنامه درمانی شما استفاده می شود، نه برای تشخیص یا غربالگری.

 

نتایج

نتایج تست  A1C معمولا به شکل درصد گزارش می شود. درصد بالاتر A1C بیانگر سطح میانه ​​قند خون بالاتر است. نتایج به شکل  زیر تفسیر می گردد:

زیر 5.7% طبیعی است.

5.7٪ تا 6.4٪ به عنوان پیش دیابت تشخیص داده می شود.

6.5٪ یا بیشتر در دو آزمایش به صورت  جداگانه نمایانگر  دیابت است.

برای اکثر بزرگسالان مبتلا به دیابت، سطح A1C کمتر از 7 درصد است هدف درمان مشترک اهداف پایین تر یا بالاتر ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد.

 A1C و خود نظارتی

 بخشی از برنامه درمانی شما شامل نظارت بر خود در خانه با دستگاه اندازه گیری قند خون یا دستگاه های دیگر است. پزشک شما را راهنمایی می کند که چند وقت یکبار و چه زمانی باید قند خون خود را آزمایش کنید.

 دستگاه خود نظارتی شما سطح قند خون شما را بر حسب میلی گرم قند در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) یا میلی مول قند در لیتر (میلی مول در لیتر) گزارش می کند. اندازه گیری سطح قند خون شما را در زمان انجام آزمایش نشان می دهد. بنابراین، بر اساس غذا خوردن، ورزش، استرس و عوامل دیگر، در طول روز تغییراتی وجود دارد.  خودنظارتی به شما کمک می کند تا در مورد رژیم غذایی و ورزش و اهداف درمانی روزانه انتخاب کنید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی