آزمايش HPV|آزمایش اچ پی وی

آزمايش HPV (اچ پي وي (HPV) ) در واقع مخفف عبارت Human Papiloma Virus مي باشد كه به معناي ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است كه با نام زگيل تناسلي هم نيز شناخته مي شود . به طور كلي زنجيره انتقال اين ويروس از طريق ارتباط جنسي و تماس پوستي نواحي مرطوب بدن كه محل اسقرار اين ويروس مي باشد است .
سطح هاي مخاطي بدن بستر اصلي اين ويروس است كه از طريق رابطه جنسي متعارف(واژن) و روابط جنسي نا متعارف ( دهاني ، مقعد ) انتقال مي يابد و در ٢٠ درصد موارد ابتلا داراي علائمي مانند توده زگيل بوده و در ٨٠ درصد موارد ابتلا بدون بروز علائم و خاموش اما فعال مي باشد و همچنين ممكن است سبب بروز سرطان هاي تهاجمي در شخص شود . تا به حال در حدود ٥٠ تا ٦٠ نوع ازين ويروس شناسايي شده است و خانواده اين ويروس از DNA دو رشته اي است كه قابليت اثر گذاري سيتوپاتيك را در اپيتليوم دارد . روش هاي معمول انجام آزمايش تشخيص ويروس HPV با اصطلاحات آزمايشگاهي پاپ اسمير ، تست DNA اچ پي وي و بيوپسي و غيره شناخته مي شوند .

آزمايش HPV|آزمایش اچ پی وی
در آزمايش بيوپسي يا كولپوسكپي با نمونه برداري از دهانه رحم و بافت هاي مخاطي واژن و بررسي ويژگي هاي قابل تشخيص ضايعات ضعيف و بدخيم كه ديد وسيع و كاملي را از نواحي داخلي اندام تناسلي در اختيار قرار مي دهد كه در راستاي آگاهي و جلوگيري  از سرطان سيروكس (سرطان دهانه رحم) انجام مي شود .
آزمايش پاپ اسمير با بررسي از طريق غربالگري سلول ها كه از نمونه برداري از دهانه و داخل رحم حاصل شده اند انجام مي شود كه توانايي تشخيص وجود عفونت هاي رحمي ناشي از ويروس و همچنين تشخيص سلول هاي سرطاني ، اطلاعات كامل و جامعي را ارائه كند .

 

آزمایش اچ پی وی


بهترين زمان انجام تست پاپ اسمير در روزهاي ١٤ الي ١٥ قاعدگي نيز مي باشد و مراجعه كننده نبايد از  حدود ٤٨ ساعت قبل از انجام اين آزمايش رابطه جنسي برقرار كرده باشد و همچنين دوش و شستشوي واژينال نكرده باشد و از پماد ها و كرم هاي واژينال نيز استفاده نكرده باشد .
آزمایش زگیل تناسلی DNA HPV كه معمولا به همراه پاپ اسمير انجام ميشود بابررسي آلت تناسلي مردان
از طريق بررسي سطح پوست آلت ، مني ، ترشحات مجرا نمونه گيري شده و جوابي با دقت بالاي نود در صد ارائه مي دهد .
لازم به ذكر است اشخاصي كه رابطه جنسي دهاني با شخص بيمار را داشته اند در خطر دچار شدن به اسن ويروس بوده كه ممكن است سبب سرطان دهان و زبان شوند .
اشخاصي كه شريك هاي جنسي مختلفي دارند در خطر بيشتر ابتلا به اين ويروس هستند و به آنها پيشنهاد مي شود كه براي حفظ سلامتي خود و ديگر شريك هاي جنسي خود اين آزمايش را به صورت ساليانه تكرار كنند ، بدليل اينكه هيچ گونه درمان قطعي براي اين ويروس وجود نداشته و تنها در صورت بروز علائم اوليه قادر به كنترل و درمان آن خواهيد بود . لازم به ذكر است كه استفاده از كاندوم از زنجيره انقال اين بيماري جلوگيري نمي كند و همانگونه كه اشاره شد در اكثر موارد ابتلا اين ويروس علائمي مانند زگيل از خود نشان نمي دهد . اين ويروس در حالت تهاجمي قادر است سبب سرطان دهان و يا آلت تناسلي در مردان و زنان شود .
اين آزمايشگاه با دقتي بالا و همچنين با رعايت تمامي پروتوكول هاي بهداشتي پذيراي انجام آزمايشات شما به صورت شبانه روزي مي باشد .

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) متعلق به ویروس‌های پاپیلوماست، گروهی متنوع از ویروس‌های مبتنی بر DNA که پوست و غشاهای مخاطی انسان و حیوانات مختلف را آلوده می‌کنند. بیش از 200 نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بر اساس تفاوت در توالی های نوکلئوتیدی ژنوم ویروس شناسایی شده است (مانند نوع 1، 2 و غیره) امروزه عفونت HPV تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است. در حال حاضر حدود 20 میلیون نفر در سراسر جهان به HPV آلوده هستند. تا سن 50 سالگی، حداقل 80 درصد از زنان به عفونت HPV تناسلی مبتلا می شوند. بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، عفونت HPV تناسلی دلیل بیش از 99 درصد موارد سرطان دهانه رحم بوده است، یعنی حدود 1.4 میلیون زن در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می گیرند و 239000 نفر از آنها هر سال جان خود را از دست می دهند.

همه HPV ها از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شوند. یک گروه از حدود 30 تا 40 HPV معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می شود و ناحیه آنوژنیتال را آلوده می کند. برخی از HPV های مقاربتی، نوع 6 و 11، ممکن است باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. با این حال، سایر انواع HPV که ممکن است اندام تناسلی را آلوده کنند، هیچ نشانه قابل توجهی از عفونت ایجاد نمی کنند.

 عفونت مداوم با زیرمجموعه ای از حدود 13 HPV به اصطلاح "پرخطر" مقاربتی، از جمله انواع 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59 و 68 - متفاوت از آنهایی که باعث ایجاد زگیل می شوند - ممکن است منجر به ایجاد نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN)، نئوپلازی داخل اپیتلیال ولو (VIN)، نئوپلازی داخل اپیتلیال آلت تناسلی (PIN) و/یا نئوپلازی داخل اپیتلیال مقعدی (AIN) شوند. این ضایعات پیش سرطانی هستند و می توانند به سرطان مهاجم تبدیل شوند. عفونت HPV یک عامل ضروری در ایجاد تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم است.

 چرخه زندگی HPV از عفونت بافت های اپیتلیال از طریق میکرو سایش شروع می شود. در این مرحله، ژنوم ویروس به هسته منتقل می شود و خود را با تعداد کپی بین 10-200 ژنوم ویروسی در هر سلول تثبیت می کند. سپس با شروع تقسیم کراتینوسیت میزبان و تمایز فزاینده‌ای در لایه‌های بالایی اپیتلیوم، یک آبشار رونویسی پیچیده رخ می‌دهد.

 

آزمایش DNA HPV چگونه انجام می شود؟

HPV را می توان با روش سواب گرفته شده از دهانه رحم آزمایش کرد. در صورت وجود زگیل، نمونه ای از زگیل (تحت بی حسی موضعی) و سواب دهانه رحم گرفته و در آزمایشگاه آنالیز می شود. آزمایش اسمیر نیز باید انجام شود.

 HPV Positive به چه معناست؟

 نتیجه مثبت HPV مشکلی است که برای بسیاری نگران کننده خواهد بود. با این حال، هر نتیجه مثبت HPV به معنای وجود یا وجود سرطان نیست. هنگامی که HPV آلوده می شود، سیستم ایمنی فرد وارد عمل می شود و برای خلاص شدن از شر این ویروس از بدن مبارزه می کند. به لطف سیستم ایمنی، 75 درصد از این ویروس ها در عرض 12 ماه پس از عفونت و 90 درصد در عرض 2 سال از بدن حذف می شوند. اگر نتوان آن را از بین برد، ویروس ممکن است در DNA ادغام شود و فرآیند سرطان را آغاز کند. سیستم ایمنی در این زمینه بسیار مهم است. این روند ممکن است در افراد سیگاری با شکست مواجه شود.

 HPV منفی به چه معناست؟

 گاهی اوقات آزمایش ها نتیجه منفی HPV را نشان می دهند. این بدان معنی است که HPV در بدن وجود ندارد. با این حال، لازم است اقدامات احتیاطی انجام شود. HPV یک ویروس موذی است. هنگامی که یک نتیجه منفی دیده می شود، سیستم ایمنی قوی است. برای جلوگیری از ورود HPV به بدن باید اقدامات احتیاطی انجام شود.

 علائم HPV مثبت چیست؟

 هنگامی که HPV وارد بدن می شود، سیستم ایمنی معمولاً ویروس را شکست داده و آن را از بدن خارج می کند. با این حال، در مواردی که سیستم ایمنی بدن کافی نیست، زگیل ممکن است در برخی از نقاط بدن به عنوان یک علامت ظاهر شود. با این حال، انواع HPV که خطر بالایی برای سرطان دهانه رحم دارند، که برای ما مهمتر است، متاسفانه هیچ علامتی ندارند. بنابراین، آزمایش غربالگری DNA HPV برای شناسایی این ویروس ها توصیه می شود.

 زگیل تناسلی: این زگیل ها به صورت ضایعات مسطح، برآمدگی های کوچک شبیه گل کلم ظاهر می شوند. زگیل تناسلی در زنان شایع است. آنها همچنین در فرج، نزدیک مقعد، روی دهانه رحم یا در واژن رخ می دهند. در مردان در اطراف آلت تناسلی و مقعد دیده می شود. آنها به ندرت باعث ناراحتی و درد می شوند. می تواند باعث خارش در فرد شود.

 اگر ویروس باعث سرطان شود معمولا درد در حین مقاربت، درد در ناحیه لگن، ترشح غیر معمول، خونریزی غیرعادی بعد از رابطه جنسی در شرایط پیشرونده دیده می شود در موارد پیشرفته‌تر سرطان، کاهش وزن، مشکل در ادرار کردن، خون در ادرار دیده می‌شود.

 HPV همچنین می تواند از راه دهان باعث سرطان شود. این باعث درد دائمی گلو و گوش، گرفتگی صدا، تورم در غدد لنفاوی، درد هنگام بلع و کاهش وزن غیرقابل توجیه می شود. HPV می تواند باعث سرطان واژن شود. HPV، ؛ می تواند باعث سرطان واژن سرطان دهانه رحم ، سرطان فرج، سرطان سر و گردن و سرطان مقعد شود.

 زنان باید به طور منظم آزمایش PAP اسمیر و HPV DNA را انجام دهند.

 انواع HPV چیست؟

 بیش از 200 نوع HPV وجود دارد و بیشتر این انواع در انسان عفونت ایجاد نمی کنند. انواع HPV که از نظر زنان مهم هستند و باعث عفونت در انسان می شوند، به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند. انواع HPV 6 و 11 شایع ترین انواع کم خطر هستند و باعث زگیل تناسلی (کاندیلوما) می شوند. HPV پرخطر برای سرطان دهانه رحم انواع 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 هستند. در میان این انواع HPV، انواع HPV 16 و 18 مسئول 70 درصد سرطان های دهانه رحم هستند.

 راه های محافظت در برابر ویروس HPV چیست؟

 متاسفانه در حال حاضر هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از HPV وجود ندارد. واکسیناسیون در برابر HPV 6، 11، 16 و 18 موجود در واکسن ایمنی ایجاد می کند، اما مهم است که واکسن را قبل از شروع رابطه جنسی دریافت کنید. واکسن HPV برای کودکان و بزرگسالان 9 تا 26 سال توصیه می شود. برای دختران و پسران 9-14 ساله 2 دوز و برای زنان بالغ و مردان 15-26 سال 3 دوز توصیه می شود. اگرچه به خصوص در افرادی که بعد از 26 سالگی رابطه جنسی را شروع کرده اند کاهش می یابد، اما همچنان می تواند محافظت کننده باشد.

 HPV چگونه تشخیص داده می شود؟ چگونه می توان تشخیص داد که HPV دارید؟

روش تشخیص HPV با بررسی مولکولی سواب گرفته شده از دهانه رحم با کمک برس در معاینه زنان انجام می شود. مثبت بودن تست HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست. غربالگری HPV در کشور ما تقریباً 4.5 درصد از زنان بین 30 تا 65 سال تست HPV مثبت دارند. در صورت ابتلا به HPV، ویروس در 99 درصد از بیماران به لطف سیستم ایمنی ما از بدن پاک می شود. اگر نتوان آن را از بین برد، این ویروس با ادغام در DNA سلول ما، فرآیندی را که منجر به سرطان می شود، آغاز می کند. سیستم ایمنی در این زمینه بسیار مهم است. این روند ممکن است در افراد سیگاری و کسانی که به طور منظم غذا نمی خورند با شکست مواجه شود. در صورت مثبت بودن HPV، ارزیابی دقیق دهانه رحم، واژن و در صورت لزوم ولو با کولپوسکوپی در بیماران ضروری است. کولپوسکوپی روشی است که نیاز به تجربه خاصی دارد و در این معاینه بافت ها بین 6 تا 40 برابر بزرگ می شوند.

 عوامل خطر HPV چیست؟

 چند پارتنری در زندگی جنسی خطر ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهد. افرادی که با بیش از یک نفر رابطه جنسی دارند در معرض خطر ابتلا به HPV هستند. علاوه بر این، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر هستند. HPV به ندرت از طریق تماس با سطوح در معرض HPV منتقل می شود.

 ویروس HPV چگونه منتقل می شود؟

 ویروس HPV در زندگی جنسی چند پارتنری منتقل می شود. همچنین به ندرت از طریق تماس های سطحی منتقل می شود. برای HPV، راه انتقال رابطه مقعدی، دهانی یا واژینال با فرد مبتلا به HPV است. علاوه بر این، HPV می تواند با استفاده مشترک از حوله ها و موارد مشابهی که با ناحیه تناسلی مبتلا به HPV در تماس هستند، منتقل شود.

 سرطان های ناشی از ویروس HPV کدامند؟

 HPV، به ویژه با سرطان دهانه رحم (سرویکس). شناخته شده است و نیز با سرطان واژن-فرج در زنان، سرطان آلت تناسلی در مردان، سرطان سر و گردن در مردان و زنان (مانند حنجره، حلق)، سرطان مقعد-رکتوم مرتبط است.

 عوارض واکسن HPV چیست؟

 قرمزی، تورم، درد، حالت تهوع، سردرد در محل تزریق شایع ترین عوارض جانبی هستند که مشکل جدی ایجاد نمی کنند. عوارض جانبی واکسن HPV که مشکلات جدی ایجاد می کند بسیار نادر است (18 در 1000000 نفر).

 اگر تست غربالگری HPV من مثبت باشد چه؟ ممکن است؟

 مهم است که در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش HPV وحشت نکنید. این نتیجه به معنای سرطان نیست، بلکه نشان می دهد که شما باید از نظر ضایعات پیش سرطانی یا خطر سرطان مورد ارزیابی قرار بگیرید. به همین دلیل، نتایج آزمایش شما باید توسط متخصص انکولوژی زنان یا متخصص زنان و زایمان با تجربه ارزیابی شود، معاینه انجام شود و دهانه رحم، واژن و در صورت لزوم فرج در بیماران مناسب با کولپوسکوپی به طور مفصل مورد ارزیابی قرار گیرد. آزمون. کولپوسکوپی روشی است که نیاز به تجربه خاصی دارد و در این معاینه بافت ها بین 6 تا 40 برابر بزرگ می شوند. با استفاده از برخی رنگ های خاص، دید ضایعات پیش سرطانی افزایش یافته و نمونه برداری های کوچک از مناطق مشکوک گرفته شده و به پاتولوژی ارسال می شود. کولپوسکوپی یک روش بدون درد است که در مطب انجام می شود. ضایعات پیش سرطانی را می توان قبل از تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم، در صورتی که تا مرحله سرطان پیش رفته باشد، شناسایی و درمان کرد. همچنین تضمین می کند که تومور در مراحل اولیه گرفتار شده و بیمار فرصتی برای درمان دارد.

 چه مدت طول می کشد تا ویروس HPV به سرطان تبدیل شود؟

 سرطان بلافاصله پس از انتقال ویروس HPV به فرد رخ نمی دهد. در زنانی که نمی توانند HPV را از بدن خود خارج کنند، ابتدا CIN-1 (Neoplasia intraepithelial Cervical-1)، سپس CIN-2 و سپس CIN-3 رخ می دهد. سرطان مرحله بعدی بعد از CIN-3 است. انتقال از هر یک از این مراحل به مراحل بعدی به طور متوسط ​​2-5 سال طول می کشد. به عبارت دیگر، انتقال از HPV مثبت به مرحله سرطان می تواند در حدود 5-15 سال رخ دهد، اگرچه استثناهایی وجود دارد. اگر مثبت بودن HPV و ناهنجاری اسمیر در زنانی که معاینات منظم زنان را انجام می دهند، تشخیص داده شود، هدف ما تشخیص این ضایعات در مراحل CIN-2 و 3 و حذف این ضایعات قبل از پیشرفت به سرطان است.

 آیا HPV مثبت منفی می شود؟

 مثبت بودن HPV در زنان بین 30 تا 65 سال در کشور ما 4.5 درصد است. در زنانی که بیماری موثر بر سیستم ایمنی ندارند، HPV در سال اول 75 درصد، در سال دوم 90 درصد و در دراز مدت 99 درصد از بدن پاک می شود. اگر نتوان آن را تمیز کرد و در DNA ادغام شود، فرآیند سرطان آغاز می شود. در این مرحله، ایمنی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر رژیم غذایی نامنظم، سیگار کشیدن و سبک زندگی ناسالم وجود داشته باشد، سیستم ایمنی ضعیف می شود.

 آیا HPV در آزمایش خون تشخیص داده می شود؟

 HPV در آزمایش خون تشخیص داده نمی شود. درست مانند آزمایش اسمیر، نمونه سواب دهانه رحم از واژن گرفته می شود و پس از بررسی این نمونه با روش های مولکولی، HPV تشخیص داده می شود.

 ویروس HPV چگونه در گلو تشخیص داده می شود؟

 HPV در گلو یا در دهان را می توان با زگیل هایی که در پشت گلو، در پایه زبان ایجاد می شود، شناسایی کرد. اگر HPV در اینجا خطر بالایی داشته باشد، ممکن است سرطان دهان، حنجره و حلق ایجاد شود.

 آیا HPV در آزمایش اسمیر خود را نشان می دهد؟

 HPV در تست پاپ اسمیر یافت نمی شود. در تست پاپ اسمیر بررسی می شود که آیا در سلول های گرفته شده از دهانه رحم ناهنجاری وجود دارد یا خیر.

 آیا HPV مادام العمر در بدن باقی می ماند؟

 در زنانی که بیماری ای ندارند که سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار دهد، HPV در سال اول 75 درصد، در سال دوم 90 درصد و در دراز مدت 99 درصد است. در حال پاکسازی است. اگر نتوان آن را تمیز کرد و در DNA ادغام و فرآیند سرطان آغاز می شود.

 آیا همه افراد مبتلا به HPV به سرطان مبتلا می شوند؟

 کمتر از 1٪ از زنان آلوده به HPV به سرطان پیشرفت می کنند و 99٪ از طریق سیستم ایمنی بدن پاک می شوند.

 شریک من HPV دارد، چه کار کنم؟

 در صورت تشخیص HPV در مردان یا زنان، باید در حین مقاربت از کاندوم استفاده شود. اگرچه کاندوم نمی تواند به طور قطع از انتقال HPV جلوگیری کند، اما احتمال انتقال را کاهش می دهد. واکسن HPV همچنین می تواند تزریق شود زیرا در برابر انواع 16 و 18 HPV که شایع ترین علل سرطان دهانه رحم هستند، ایمنی ایجاد می کند. در صورت تشخیص HPV مثبت در مردان، تست HPV و تست پاپ اسمیر در زنان بالای 30 سال باید انجام شود و در صورت مثبت بودن، کولپوسکوپی دهانه رحم به طور دقیق ارزیابی شود. اگر تست HPV در زنان مثبت باشد، نیازی به آزمایش روتین HPV در مردان نیست. با این حال، اگر ضایعه ای در دستگاه ادراری یا اندام تناسلی خارجی که ما آن را مجرای ادرار می نامیم، تشخیص داده شود. باید توسط اورولوژیست ارزیابی شود.

 آیا ویروس HPV با دست منتقل می شود؟

 شایع ترین راه انتقال HPV رابطه جنسی است. جدای از این، استفاده مشترک از موادی مانند حوله، لباس زیر، تیغ، حوله و دست دادن با افرادی که دست های خود را بعد از توالت نمی شویند نیز می تواند از راه های بسیار نادر انتقال باشد.

 ویروس HPV چگونه از بدن دفع می شود؟

 به لطف سیستم ایمنی قوی، ویروس را می توان از بدن حذف کرد. یک سیستم ایمنی قوی تضمین کننده یک رژیم غذایی سالم، زندگی منظم، خواب با کیفیت، ورزش و عدم استعمال دخانیات است.

 آیا می توان بدون رابطه جنسی به HPV مبتلا شد؟

 HPV در اثر تماس پوست به پوست در طول رابطه جنسی منتقل  می شود. با این حال، ممکن است رابطه جنسی کامل لازم نباشد. HPV می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل شود. به غیر از ناحیه تناسلی، HPV می تواند روی پوست و بین ناخن ها نیز ایجاد شود. HPV از طریق تماس با این نواحی نیز قابل انتقال است.

 آیا واکسن HPV در برنامه واکسیناسیون روتین گنجانده شده است؟

 واکسن HPV در برنامه واکسیناسیون روتین گنجانده نشده است.

 زنانی که واکسن HPV را برای سرطان دهانه رحم تزریق کرده اند آیا باید در غربالگری شرکت کنند؟

 کسانی که واکسن HPV دارند نیز باید غربالگری معمول سرطان دهانه رحم را انجام دهند. این واکسن برای انواع پرخطر HPV به غیر از انواع آن مصونیت ایجاد نمی کند (واکسن گارداسیل 4 موجود است و شامل انواع HPV 16 و 18 می باشد) و بنابراین باید آزمایشات غربالگری روتین انجام شود.

 اگر HPV مثبت باشد اما زگیل نباشد چه؟

 HPV یک ویروس مسری است. هنگامی که وارد بدن می شود، می تواند بدون نشان دادن علائم متوقف شود. در حالی که برخی از انواع مانند HPV 6 و 11 باعث ایجاد زگیل می شوند، بسیاری از انواع دیگر مانند HPV 16، 18،31، 33، 45، 52 و 58 می توانند باعث پیشرفت سرطان دهانه رحم شوند. بنابراین اگر فرد دارای نتیجه DNA پرخطر HPV مثبت باشد اما زگیل نداشته باشد، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.

 اسمیر منفی HPV به چه معناست؟

 احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در فردی که این نتیجه را دریافت می کند بسیار بسیار کم است. توصیه می شود هر 5 سال یک بار غربالگری HPV و اسمیر انجام دهید.

 با DNA HPV آیا آزمایش اسمیر هم همینطور است؟

 این دو تست مورد استفاده در غربالگری سرطان دهانه رحم با یکدیگر متفاوت هستند. در آزمایش DNA HPV، 14 نوع HPV (نوع HPV 16، 18، 31، 33، 35، 39، 41، 45، 51، 52، 56، 58، 59)، 66، 68 بررسی می شود. بیمارانی که یک یا چند مورد از این ویروس‌ها را تشخیص می‌دهند، توسط کولپوسکوپی ارزیابی می‌شوند و بررسی می‌شود که آیا این ویروس‌ها فرآیندی را آغاز می‌کنند که به سمت سرطان پیشرفت می‌کند، به ویژه در دهانه رحمیا خیر. در تست پاپ اسمیر، بررسی می شود که آیا تغییرات سلولی در دهانه رحم ناشی از انواع پرخطر HPV در سواب گرفته شده از دهانه رحم و واژن وجود دارد یا خیر. در این بیماران، کولپوسکوپی برای ارزیابی وجود ضایعه ای که ممکن است به سرطان تبدیل شود، به ویژه با ارزیابی دهانه رحم استفاده می شود. اگر ضایعه پیش سرطانی در کولپوسکوپی (مانند CIN2 یا 3) تشخیص داده شود، این بافت ها با یک روش نسبتا ساده به نام LEEP برداشته می شوند.

 عوامل خطر HPV چیست؟

 چند پارتنری خطر ابتلا به HPV را افزایش می دهد. افرادی که با بیش از یک نفر رابطه جنسی دارند در معرض خطر بیشتری هستند. علاوه بر این، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر هستند. HPV به ندرت می تواند از طریق تماس با سطوح در معرض HPV منتقل شود.

 HPV چگونه پاک می شود؟

 برای اطمینان از دفع HPV از بدن باید سیستم ایمنی را تقویت کرد. این می تواند با خواب منظم، رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم، و پیشنهاداتی که از ایمنی حمایت می کنند، امکان پذیر باشد.

 آیا HPV 16 باعث سرطان می شود؟

 بیش از 200 نوع HPV وجود دارد. به خصوص HPV 16 گونه ای پرخطر از نظر سرطان است. در حالی که انواع HPV 16 و HPV 18 باعث سرطان دهانه رحم می شوند، HPV 6 و HPV 11 می توانند باعث زگیل تناسلی شوند.

 واکسن می تواند مانع سرطان شود ؟

 HPV یک ویروس بسیار خطرناک است. ارتباط نزدیکی بین HPV و سرطان دهانه رحم وجود دارد. واکسن HPV با جلوگیری از عفونت HPV از سرطان دهانه رحم محافظت می کند. واکسن 4 و 9 نیز از زگیل تناسلی جلوگیری می کند. هنگامی که قبل از اولین رابطه جنسی استفاده شود، نزدیک به 100 درصد محافظت می کند.

 

 اگر HPV دارم باید نگران باشم؟

 وقتی بیماران متوجه می شوند که HPV مثبت هستند، معمولاً با وحشت از ما سوال می کنند. اما نیازی به وحشت نیست. تا سن 50 سالگی، 3 یا 4 زن از هر 5 زن به ویروس HPV مبتلا می شوند، حتی اگر از آن آگاه نباشند. 90 درصد از زنان پرخطر HPV مثبت به لطف سیستم ایمنی بدن خود به خود در عرض 2 سال از شر این ویروس خلاص می شوند. خطر ابتلا به سرطان در گروه 10 درصدی رخ می دهد که نمی توانند ویروس را منتقل کنند. بنابراین، اکثریت قریب به اتفاق زنان آلوده به HPV به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شوند. با این حال، از آنجایی که نمی‌توانیم پیشرفت سرطان را پیش‌بینی کنیم، مهم است که زنانی که HPV پرخطر هستند باید با یک متخصص مشورت کنند و آنها را پیگیری کنند.

نتیجه مثبت مکرر: این یک تست HPV مثبت است، به دنبال آن یک تست HPV منفی و سپس یک تست مثبت دیگر است. بیشتر عفونت‌های مثبت مکرر، فعال‌سازی مجدد عفونت‌های خفته‌ای هستند که بلافاصله پس از فعال شدن جنسی شما ایجاد شده‌اند. نتایج مثبت مکرر احتمال ابتلا به عفونت مداوم را بالا می برد.

 نتایج مثبت پایدار: در حالی که اکثر افراد ویروس HPV را در عرض یک تا دو سال بدون عارضه پاک می کنند، حدود 10 درصد از بیماران مبتلا به HPV در دهانه رحم دچار عفونت های پایدار یا دو آزمایش مثبت متوالی HPV با فاصله حداقل 12 ماه می شوند. اگر عفونت های دائمی HPV دارید، شما در معرض خطر بیشتری برای ایجاد تغییرات غیرطبیعی سلولی در دهانه رحم هستند، بنابراین برای پیگیری مناسب با پزشک مشورت کنید.

 

مطالب مرتبط :

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV) | روش تشخیص HPV

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی