نوبت دهی آنلاین آزمایشگاه

نوبت دهی آنلاین آزمایشگاه، سلامتی مهم ترین موهبتی است که یک فرد می تواند داشته باشد. با تغییر جمعیت شناسی در حوزه مراقبت های بهداشتی، حفظ بدن و سبک زندگی سالم به یک ضرورت اساسی تبدیل شده است.تغییرات اقلیمی و نگرانی‌های دیگر از این قبیل باعث ایجاد تعدادی از بیماری‌های جدید به ویژه کووید-19 شده است که نقش مهمی در کاهش امید به زندگی و کیفیت زندگی انسان ها داشته است. اما نکته اینجاست: هیچ راه قطعی برای جلوگیری از عفونت از چنین بیماری هایی وجود ندارد. تنها کار عاقلانه ای که می توان برای محافظت از خود در برابر غل و زنجیر آنها انجام داد این است که به طور مکرر خود را آزمایش کنید و هیچ علائمی را، هر چقدر هم که جزئی باشد، هنگام ظاهر شدن نادیده نگیرید.عوامل مختلف دیگری مانند محیط فیزیکی، سبک زندگی، وراثت و غیره نیز بر وضعیت سلامت تأثیر می‌گذارند، بنابراین آزمایش خون و ادرار به طور منظم توصیه می‌شود. سایر آزمایش‌ها، از جمله آزمایش‌های عملکرد کبد، آزمایش خون FPC، آزمایش عملکرد کلیه و آزمایش STD نیز در دراز مدت بسیار سودمند هستند.

از تست های آزمایشگاهی برای جمع آوری اطلاعات در مورد سلامتی شما استفاده می شود. آنها در تشخیص، درمان و نظارت بر تعداد زیادی از شرایط، از طریق ارائه بینش نسبت به هر چیزی که در بدن اتفاق می افتد، کمک می کنند. یک پزشک ممکن است در پاسخ به هرگونه نگرانی که در طول مشاوره مطرح کرده اید یا برای بررسی وضعیت در مورد مسائل بهداشتی جاری، آزمایش آزمایشگاهی را انجام دهد. اما رسیدن به نتایج صحیح و قابل اعتماد نیازمند انجام دقیق آزمایش و مطابق با استاندارد جهانی است. لذا انتخاب آزمایشگاهی با امکانات پیشرفته دارای اهمیت است. آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران با زیر بنایی حدود 1000 متر مربع و با استفاده از دستگاه های به روز و دقیق و با به کارگیری پرسنل مجرب و با تجربه سالهاست که در جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی با کیفیت به همشهریان عزیز می کوشد. این آزمایشگاه به صورت شبانه روزی آماده انجام تمام آزمایشات بیماران و همشهریان عزیز می باشد. امروزه با توجه به مشغله کاری و ازدحام جمعیت و سایر معظلات مانند ترافیک ، دوری راه و .. استفاده از خدمات به شکل آنلاین قوت گرفته است. یکی از خدمات ویژه جهت رفاه حال همشهریان عزیز راه اندازی بخش نوبت دهی آنلاین در سایت آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران است.همشهریان عزیز می توانند با مراجعه به سایت آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران و با گرفتن نوبت به صورت آنلاین به راحتی در زمان مشخص شده در آزمایشگاه حضور یابند و با اتلاف زمان کمتر از خدمات آزمایشگاه ما استفاده نمایند. تعدادی از آزمایشات و خدماتی که به شکل روتین در این آزمایشگاه انجام می شود در زیر خلاصه شده است.

 

آزمایش خون:

آزمایشات خون این شامل برداشتن خون از ورید شما با استفاده از یک سوزن کوچک و توخالی است. پزشک ممکن است نیاز داشته باشد که یک تورنیکت (بند کششی) را در اطراف بازوی شما قرار دهد تا یک ورید قوی را برای این عمل تشخیص دهد. هنگامی که لوله جمع آوری با خون پر شد، سوزن را خارج می کنند. این فرآیند باید در کمتر از ده دقیقه تکمیل شود. آزمایش خون می تواند برای ارزیابی شرایط مختلف مانند تعداد سلول ها، حضور الکترولیت ها، پروتئین، عملکرد اندام ها و غیره استفاده شود.

آزمایش خون نشانگر چیست؟

در یک مفهوم گسترده، آزمایش خون تغییراتی را در بدن شما نشان می دهد. نتایج آزمایش خون تصویر کاملی را نشان نمی دهد. در عوض، آنها نوعی عکس فوری هستند. پس از دیدن آن عکس فوری،پزشک شما ممکن است آزمایش‌های خون دیگری را برای مشاهده نزدیک‌تر انجام دهد. در اینجا نگاهی اجمالی به آنچه پزشک شما ممکن است با آزمایش خون ببیند آورده شده است:

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که آیا خون شما همانطور که باید کار می‌کند یا خیر. به عنوان مثال، گلبول های قرمز خون شما اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل می کنند. آزمایش خون ممکن است نشان دهد که سطح گلبول های قرمز پایین (کم خونی) دارید. اگر پزشک به سلول‌های شما زیر میکروسکوپ نگاه کنند، ممکن است ببینند گلبول‌های قرمز خون شما بزرگ‌تر از حد طبیعی هستند یا شکل متفاوتی نسبت به گلبول‌های قرمز طبیعی دارند. این تفاوت ها ممکن است نشانه ای از اختلالات خونی یا سرطان خون باشد.

آنها نشان می دهند که آیا سطح طبیعی آنزیم ها و الکترولیت ها دارید یا خیر. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی که باعث ایجاد و تجزیه مواد در بدن شما می شود، کمک می کنند. الکترولیت ها چندین کار مانند کمک کردن را انجام می دهند بدن شما واکنش های شیمیایی را تنظیم می کند و تعادل بین مایعات داخل و خارج سلول های شما را حفظ می کند.

 رایج ترین آزمایشات خون کدامند؟

 آزمایش‌های خون مختلفی وجود دارد. برخی از آزمایش‌ها - مانند آزمایش‌های شمارش کامل خون، پانل‌های متابولیک پایه، پانل‌های متابولیک کامل و پانل‌های الکترولیت - چندین عنصر مختلف را در خون شما به طور همزمان بررسی می‌کنند. سایر آزمایشات خون به دنبال عناصر بسیار خاصی در خون شما هستند.

 

 آزمایش شمارش کامل خون (CBC) چه چیزی را نشان می دهد؟

 این رایج ترین آزمایش خون است که شامل چندین آزمایش تخصصی است.

 گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت های در این روش اندازه گیری می شوند.. آزمایش CBC شامل آزمایش هماتوکریت است که درصد گلبول های قرمز خون را اندازه گیری می کند.

 تغییرات اندازه و حجم گلبول های قرمز را با آزمایش خون RDW اندازه گیری می کنند .

 پانل متابولیک پایه چیست؟

 یک پانل متابولیک پایه (BMP) چندین ماده را در خون شما اندازه گیری می کند. پزشک از BMP ها برای ارزیابی سلامت کلی شما و بررسی یا نظارت بر مسائل بهداشتی استفاده می کند. یک BMP ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 آزمایش گلوکز خون: غربالگری دیابت

 آزمایش کلسیم خون: بررسی می کند تا مطمئن شود که سطح مناسبی از کلسیم دارید، ماده معدنی که به بسیاری از عملکردهای بدن شما کمک می کند.

 آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN): مقدار اوره، یک ماده زائد را که از کلیه های شما عبور می کند، اندازه گیری می کند. آزمایشات BUN میزان نیتروژن اوره را در کلیه های شما نشان می دهد.

 تست کراتین کیناز (CK): مواد زائدی را که عضلات شما تولید می کنند را بررسی می کند. سطوح بالای CK ممکن است نشانه ای از آسیب دیدگی یا آسیب دیدگی عضلات باشد.

 سطوح سدیم

 آزمایش خون :CO2 میزان بی کربنات در خون شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش دی اکسید کربن را تشخیص می دهد.

 آزمایش پتاسیم سرم: سطح پتاسیم را اندازه گیری می کند. پتاسیم از عملکرد قلب، اعصاب و ماهیچه ها و عملکرد شما پشتیبانی می کند

 آزمایش خون کلرید: کلرید را بررسی می کند، الکترولیتی که به حفظ تعادل مایعات و اسیدهای بدن کمک می کند.

 آزمایش خون گلوبولین: میزان تولید این پروتئین توسط کبد را اندازه گیری می کند.

 یک پانل متابولیک جامع چه چیزی را نشان می دهد؟

 پانل های متابولیک جامع (CMP) شامل تمام آزمایشات خونی است که به عنوان بخشی از پانل متابولیک پایه انجام می شود. آزمایشات خون اضافی عبارتند از:

 آزمایش خون آلبومین: آلبومین پروتئینی در پلاسمای خون شما است. این آزمایش عملکرد کلیه و کبد را بررسی می کند.

 آلانین ترانس آمیناز (ALT): از این آزمایش برای ارزیابی سلامت کبد استفاده می شود.

 آلکالین فسفاتاز (ALP): سطوح بالای این آنزیم احتمالا بیانگر بیماری کبد است.

 سطح آمونیاک: آزمایش خون میزان آمونیاک را در خون شما نشان می دهد. سطوح بالای آمونیاک ممکن است نشانه آسیب کبد و کلیه باشد.

 آزمایش خون بیلی روبین: بیلی روبین ماده ای در صفرای کبد شما است. صفرای بیش از حد در خون شما ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشد.

 آسپارتات ترانسفراز: گاهی اوقات AST نامیده می شود، این آزمایش میزان آنزیم آسپارتات ترانسفراز در خون شما را اندازه گیری می کند. پزشک از این آزمایش برای ارزیابی سلامت کبد استفاده می کنند.

 پانل الکترولیت نشاندهنده چیست؟

 الکترولیت ها مواد معدنی در خون شما هستند. عدم تعادل در الکترولیت ها ممکن است نشانه مشکلات قلب، کلیه ها یا ریه های شما باشد. یک پانل الکترولیت شامل تمام تست های الکترولیت در BMP و CMP است. سطوح الکترولیت اضافی آزمایش شده شامل منیزیم و شکاف آنیونی است. منیزیم از مغز، قلب و عضلات شما پشتیبانی می کند. آزمایش شکاف آنیونی تعادل اسید-باز را در خون شما بررسی می کند.

 پزشک از چه آزمایش های خونی برای کمک به تشخیص شرایط خاص استفاده می کنند؟

 در حالی که آزمایش‌های پانل خون و الکترولیت‌های مختلف اطلاعات زیادی را ارائه می‌دهند، آزمایش‌های خونی مخصوص بیماری وجود دارد که به ارائه‌دهندگان در تشخیص و درمان شرایط خاص کمک می‌کند.

 

 آلرژی

 این آزمایش می تواند به تشخیص آلرژی به غذاها، حیوانات خانگی، گرده گل یا دیگر مواد تحریک کننده کمک کند

 

 بیماری های خود ایمنی

 بیماری‌های خودایمنی زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی بدن به‌جای محافظت از بدن در برابر عوامل مزاحم مانند ویروس‌ها، انگل‌ها و سرطان به طور تصادفی به بدن شما حمله می‌کند. پزشک شما ممکن است آزمایش های خون زیر را سفارش دهد:

 تست آنتی بادی ضد هسته ای: آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) آنتی بادی هایی هستند که به اشتباه به سیستم ایمنی بدن شما حمله می کنند. مقادیر زیاد ANA در خون شما ممکن است نشانه ای از برخی اختلالات خود ایمنی باشد.

 آزمایش خون مکمل :CE پزشکان ممکن است از این آزمایش برای تشخیص و نظارت بر اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس استفاده کنند.

 تست پروتئین واکنشی: (CRP) Cکبد شما این پروتئین را می سازد و آزاد می کند. سطوح بالای پروتئین واکنشی C ممکن است نشانه ای از شرایط التهابی، از جمله برخی بیماری های خود ایمنی باشد.

 سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR): آزمایشات ESR به تشخیص التهاب کمک می کند.

 اسمیر خون محیطی: (PBS) این تکنیکی است که پزشک از آن برای بررسی گلبول های قرمز و سفید و پلاکت های شما تحت یک آزمایش استفاده می کنند

 سرطان/اختلالات خونی غیرسرطانی

 پزشک ممکن است از چندین آزمایش مختلف برای تشخیص و درمان سرطان، سرطان خون و اختلالات خونی غیرسرطانی استفاده کنند.

 آزمایش خون سرطان

 آزمایش‌های خون برای سرطان به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند - شمارش کامل خون، نشانگرهای تومور، آزمایش پروتئین خون و آزمایش‌های تومور در گردش. نشانگرهای تومور و آزمایش‌های تومور در گردش ممکن است به شناسایی برخی تومورهای جامد کمک کنند. وجود خون در مدفوع (مدفوع) یا ادرار (ادرار) نیز ممکن است نشانه سرطان باشد.

 شمارش کامل خون (CBC)

 CBC سطح گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. بالا یا پایین بودن غیرطبیعی سطح گلبول یا پلاکت خون ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان باشد.

 نشانگرهای تومور

. آزمایش خون نشانگر تومور شامل موارد زیر است:

 •  آلفا فتوپروتئین (AFP) برای سرطان کبد.
 •  آزمایش خون CA-125 برای سرطان تخمدان.
 •  کلسی تونین برای سرطان تیروئید
 •  آنتی ژن های سرطانی 15-3 و 27-29 برای سرطان پستان.
 •  آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA) برای طیف وسیعی از سرطان ها.

تست تومور در گردش

 آزمایش تومور در گردش یک آزمایش خون نسبتاً جدید برای سرطان است. این آزمایش به دنبال سلول های سرطانی است که از تومور جدا شده و وارد جریان خون شما شده اند. دانشمندان هنوز در حال توسعه این فناوری هستند.

 سایر آزمایشات خون

 پزشک ممکن است از آزمایش های مشابهی برای تشخیص سرطان خون یا اختلالات خونی غیرسرطانی استفاده کنند:

 تست :D-dimer از این آزمایش برای تشخیص اختلالات لخته شدن خون استفاده می شود.

 تست فیبرینوژن: فیبرینوژن پروتئینی است که به لخته شدن خون کمک می کند.

 زنجیره سبک آزاد کاپا یا لامبدا: این آزمایش سطوح بالای پروتئین را در پلاسمای خون شما تشخیص می دهد. پزشکان ممکن است از این آزمایش برای تشخیص آمیلوئیدوز استفاده کنند اختلال خونی غیر سرطانی یا برای تشخیص سرطان های خون مانند مولتیپل میلوما.

 آزمایش زمان پروترومبین (PTT): پزشک ممکن است از این آزمایش برای تشخیص اختلالات لخته شدن خون استفاده کند.

 شمارش رتیکولوسیت: این آزمایش بررسی می کند که آیا مغز استخوان شما به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم تولید می کند یا خیر.

 برخی از آزمایشات خون شامل ارائه نمونه خون نمی شود، مانند:

 آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT): FOBT ها سرطان کولورکتال را با جستجوی خون در مدفوع (مدفوع) بررسی می کنند.

 تجزیه و تحلیل ادرار

 پزشک ممکن است از این آزمایش برای تشخیص سلول های خونی در ادرار (ادرار) شما استفاده کنند.

 اختلالات سیستم غدد درون ریز

 سیستم غدد درون ریز شما از اندام هایی به نام غدد ساخته شده است. غدد هورمون تولید می کنند. پزشک ممکن است از آزمایش خون برای تشخیص شرایطی که بر بخش هایی از سیستم غدد درون ریز شما تأثیر می گذارد استفاده کند. آزمایشات خون رایج در این زمینه عبارتند از:

 آزمایش گلوکز خون: این آزمایش سطح گلوکز خون شما را اندازه گیری می کند. برای تشخیص دیابت استفاده می شود. آزمایش خون دیگر دیابت A1C است که قند خون را در طول زمان اندازه گیری می کند.

 آزمایش هورمون محرک تیروئید : (TSH) چندین آزمایش خون برای تشخیص اختلالات تیروئید وجود دارد.

 آزمایش خون پانکراس: لوزالمعده شما آنزیم تولید می کند. این آزمایش ها سطح لیپاز و آمیلاز را بررسی می کنند.

 بیماری قلبی

 برخی از آزمایش‌های خون خطر ابتلا به بیماری قلبی را ارزیابی می‌کنند:

 آزمایش‌های خون قلبی: اگر در معرض خطر حمله قلبی یا ابتلا به بیماری قلبی هستید، ممکن است پزشک شما این آزمایش‌ها را تجویز کند.

 آزمایش گاز خون شریانی (ABG): این آزمایش سطح اکسیژن و سطح دی اکسید کربن را از جمله موارد دیگر اندازه گیری می کندپزشک ممکن است این آزمایش را برای تشخیص نارسایی حاد قلبی و ایست قلبی انجام دهد.

 آزمایش خون تخصصی

 پزشک شما ممکن است آزمایش های خون تخصصی را توصیه کند، از جمله:

 سطح آمونیاک: آزمایش خون میزان آمونیاک را در خون شما نشان می دهد. سطوح بالای آمونیاک ممکن است نشانه آسیب کبد و کلیه باشد.

چه زمانی باید آزمایش خون بدهم؟

 این به وضعیت شما و سلامت کلی شما بستگی دارد. اکثر پزشکان معاینات فیزیکی سالانه را توصیه می کنند که ممکن است شامل آزمایش کامل شمارش خون باشد. به طور کلی، پزشک تست هایی را بر اساس آنچه در مورد شما می داند توصیه می کند. برای مثال، اگر اضافه وزن (شاخص توده بدنی یا BMI بالای 25) یا چاقی (BMI بیشتر از 30) دارید، ممکن است آزمایش‌های منظم قند خون را توصیه کنند.

 احتمالاً منصفانه است که بگوییم آزمایش‌های خون در لیست کارهای سرگرم‌کننده اکثر افراد آخرین نفر هستند. اما آزمایش خون ابزاری ضروری است که پزشک برای نظارت بر سلامت کلی شما یا تشخیص شرایط پزشکی از آن استفاده می کند. ممکن است به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی معمول یا به دلیل داشتن علائم خاصی آزمایش خون انجام دهید.

 صرف نظر از اینکه چرا آزمایش خون انجام می دهید، مهم است به یاد داشته باشید که در حالی که آزمایش خون به پزشکان کمک می کند مشکلات سلامتی را تشخیص دهند، اما آنها تشخیص قطعی نیستند نتیجه غیر طبیعی آزمایش خون ممکن است به این معنی نباشد که شما یک بیماری جدی دارید.

 

سلامتی مهم ترین موهبتی است که یک فرد می تواند داشته باشد. با تغییر جمعیت شناسی در حوزه مراقبت های بهداشتی، حفظ بدن و سبک زندگی سالم به یک ضرورت اساسی تبدیل شده است.تغییرات اقلیمی و نگرانی‌های دیگر از این قبیل باعث ایجاد تعدادی از بیماری‌های جدید به ویژه کووید-19 شده است که نقش مهمی در کاهش امید به زندگی و کیفیت زندگی انسان ها داشته است. اما نکته اینجاست: هیچ راه قطعی برای جلوگیری از عفونت از چنین بیماری هایی وجود ندارد. تنها کار عاقلانه ای که می توان برای محافظت از خود در برابر غل و زنجیر آنها انجام داد این است که به طور مکرر خود را آزمایش کنید و هیچ علائمی را، هر چقدر هم که جزئی باشد، هنگام ظاهر شدن نادیده نگیرید.عوامل مختلف دیگری مانند محیط فیزیکی، سبک زندگی، وراثت و غیره نیز بر وضعیت سلامت تأثیر می‌گذارند، بنابراین آزمایش خون و ادرار به طور منظم توصیه می‌شود. سایر آزمایش‌ها، از جمله آزمایش‌های عملکرد کبد، آزمایش خون FPC، آزمایش عملکرد کلیه و آزمایش STD نیز در دراز مدت بسیار سودمند هستند.

از تست های آزمایشگاهی برای جمع آوری اطلاعات در مورد سلامتی شما استفاده می شود. آنها در تشخیص، درمان و نظارت بر تعداد زیادی از شرایط، از طریق ارائه بینش نسبت به هر چیزی که در بدن اتفاق می افتد، کمک می کنند. یک پزشک ممکن است در پاسخ به هرگونه نگرانی که در طول مشاوره مطرح کرده اید یا برای بررسی وضعیت در مورد مسائل بهداشتی جاری، آزمایش آزمایشگاهی را انجام دهد. اما رسیدن به نتایج صحیح و قابل اعتماد نیازمند انجام دقیق آزمایش و مطابق با استاندارد جهانی است. لذا انتخاب آزمایشگاهی با امکانات پیشرفته دارای اهمیت است. آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران با زیر بنایی حدود 1000 متر مربع و با استفاده از دستگاه های به روز و دقیق و با به کارگیری پرسنل مجرب و با تجربه سالهاست که در جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی با کیفیت به همشهریان عزیز می کوشد. این آزمایشگاه به صورت شبانه روزی آماده انجام تمام آزمایشات بیماران و همشهریان عزیز می باشد. امروزه با توجه به مشغله کاری و ازدحام جمعیت و سایر معظلات مانند ترافیک ، دوری راه و .. استفاده از خدمات به شکل آنلاین قوت گرفته است. یکی از خدمات ویژه جهت رفاه حال همشهریان عزیز راه اندازی بخش نوبت دهی آنلاین در سایت آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران است.همشهریان عزیز می توانند با مراجعه به سایت آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران و با گرفتن نوبت به صورت آنلاین به راحتی در زمان مشخص شده در آزمایشگاه حضور یابند و با اتلاف زمان کمتر از خدمات آزمایشگاه ما استفاده نمایند. تعدادی از آزمایشات و خدماتی که به شکل روتین در این آزمایشگاه انجام می شود در زیر خلاصه شده است.

آزمایش خون:

آزمایشات خون این شامل برداشتن خون از ورید شما با استفاده از یک سوزن کوچک و توخالی است. پزشک ممکن است نیاز داشته باشد که یک تورنیکت (بند کششی) را در اطراف بازوی شما قرار دهد تا یک ورید قوی را برای این عمل تشخیص دهد. هنگامی که لوله جمع آوری با خون پر شد، سوزن را خارج می کنند. این فرآیند باید در کمتر از ده دقیقه تکمیل شود. آزمایش خون می تواند برای ارزیابی شرایط مختلف مانند تعداد سلول ها، حضور الکترولیت ها، پروتئین، عملکرد اندام ها و غیره استفاده شود.

آزمایش خون نشانگر چیست؟

در یک مفهوم گسترده، آزمایش خون تغییراتی را در بدن شما نشان می دهد. نتایج آزمایش خون تصویر کاملی را نشان نمی دهد. در عوض، آنها نوعی عکس فوری هستند. پس از دیدن آن عکس فوری،پزشک شما ممکن است آزمایش‌های خون دیگری را برای مشاهده نزدیک‌تر انجام دهد. در اینجا نگاهی اجمالی به آنچه پزشک شما ممکن است با آزمایش خون ببیند آورده شده است:

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که آیا خون شما همانطور که باید کار می‌کند یا خیر. به عنوان مثال، گلبول های قرمز خون شما اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل می کنند. آزمایش خون ممکن است نشان دهد که سطح گلبول های قرمز پایین (کم خونی) دارید. اگر پزشک به سلول‌های شما زیر میکروسکوپ نگاه کنند، ممکن است ببینند گلبول‌های قرمز خون شما بزرگ‌تر از حد طبیعی هستند یا شکل متفاوتی نسبت به گلبول‌های قرمز طبیعی دارند. این تفاوت ها ممکن است نشانه ای از اختلالات خونی یا سرطان خون باشد.

آنها نشان می دهند که آیا سطح طبیعی آنزیم ها و الکترولیت ها دارید یا خیر. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی که باعث ایجاد و تجزیه مواد در بدن شما می شود، کمک می کنند. الکترولیت ها چندین کار مانند کمک کردن را انجام می دهند بدن شما واکنش های شیمیایی را تنظیم می کند و تعادل بین مایعات داخل و خارج سلول های شما را حفظ می کند.

 رایج ترین آزمایشات خون کدامند؟

 آزمایش‌های خون مختلفی وجود دارد. برخی از آزمایش‌ها - مانند آزمایش‌های شمارش کامل خون، پانل‌های متابولیک پایه، پانل‌های متابولیک کامل و پانل‌های الکترولیت - چندین عنصر مختلف را در خون شما به طور همزمان بررسی می‌کنند. سایر آزمایشات خون به دنبال عناصر بسیار خاصی در خون شما هستند.

 

 آزمایش شمارش کامل خون (CBC) چه چیزی را نشان می دهد؟

 این رایج ترین آزمایش خون است که شامل چندین آزمایش تخصصی است.

 گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت های در این روش اندازه گیری می شوند.. آزمایش CBC شامل آزمایش هماتوکریت است که درصد گلبول های قرمز خون را اندازه گیری می کند.

 تغییرات اندازه و حجم گلبول های قرمز را با آزمایش خون RDW اندازه گیری می کنند .

 پانل متابولیک پایه چیست؟

 یک پانل متابولیک پایه (BMP) چندین ماده را در خون شما اندازه گیری می کند. پزشک از BMP ها برای ارزیابی سلامت کلی شما و بررسی یا نظارت بر مسائل بهداشتی استفاده می کند. یک BMP ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 آزمایش گلوکز خون: غربالگری دیابت

 آزمایش کلسیم خون: بررسی می کند تا مطمئن شود که سطح مناسبی از کلسیم دارید، ماده معدنی که به بسیاری از عملکردهای بدن شما کمک می کند.

 آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN): مقدار اوره، یک ماده زائد را که از کلیه های شما عبور می کند، اندازه گیری می کند. آزمایشات BUN میزان نیتروژن اوره را در کلیه های شما نشان می دهد.

 تست کراتین کیناز (CK): مواد زائدی را که عضلات شما تولید می کنند را بررسی می کند. سطوح بالای CK ممکن است نشانه ای از آسیب دیدگی یا آسیب دیدگی عضلات باشد.

 سطوح سدیم

 آزمایش خون :CO2 میزان بی کربنات در خون شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش دی اکسید کربن را تشخیص می دهد.

 آزمایش پتاسیم سرم: سطح پتاسیم را اندازه گیری می کند. پتاسیم از عملکرد قلب، اعصاب و ماهیچه ها و عملکرد شما پشتیبانی می کند

 آزمایش خون کلرید: کلرید را بررسی می کند، الکترولیتی که به حفظ تعادل مایعات و اسیدهای بدن کمک می کند.

 آزمایش خون گلوبولین: میزان تولید این پروتئین توسط کبد را اندازه گیری می کند.

 یک پانل متابولیک جامع چه چیزی را نشان می دهد؟

 پانل های متابولیک جامع (CMP) شامل تمام آزمایشات خونی است که به عنوان بخشی از پانل متابولیک پایه انجام می شود. آزمایشات خون اضافی عبارتند از:

 •  آزمایش خون آلبومین: آلبومین پروتئینی در پلاسمای خون شما است. این آزمایش عملکرد کلیه و کبد را بررسی می کند.
 •  آلانین ترانس آمیناز (ALT): از این آزمایش برای ارزیابی سلامت کبد استفاده می شود.
 •  آلکالین فسفاتاز (ALP): سطوح بالای این آنزیم احتمالا بیانگر بیماری کبد است.
 •  سطح آمونیاک: آزمایش خون میزان آمونیاک را در خون شما نشان می دهد. سطوح بالای آمونیاک ممکن است نشانه آسیب کبد و کلیه باشد.
 •  آزمایش خون بیلی روبین: بیلی روبین ماده ای در صفرای کبد شما است. صفرای بیش از حد در خون شما ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشد.
 •  آسپارتات ترانسفراز: گاهی اوقات AST نامیده می شود، این آزمایش میزان آنزیم آسپارتات ترانسفراز در خون شما را اندازه گیری می کند. پزشک از این آزمایش برای ارزیابی سلامت کبد استفاده می کنند.

 پانل الکترولیت نشاندهنده چیست؟

 الکترولیت ها مواد معدنی در خون شما هستند. عدم تعادل در الکترولیت ها ممکن است نشانه مشکلات قلب، کلیه ها یا ریه های شما باشد. یک پانل الکترولیت شامل تمام تست های الکترولیت در BMP و CMP است. سطوح الکترولیت اضافی آزمایش شده شامل منیزیم و شکاف آنیونی است. منیزیم از مغز، قلب و عضلات شما پشتیبانی می کند. آزمایش شکاف آنیونی تعادل اسید-باز را در خون شما بررسی می کند.

 

 پزشک از چه آزمایش های خونی برای کمک به تشخیص شرایط خاص استفاده می کنند؟

 در حالی که آزمایش‌های پانل خون و الکترولیت‌های مختلف اطلاعات زیادی را ارائه می‌دهند، آزمایش‌های خونی مخصوص بیماری وجود دارد که به ارائه‌دهندگان در تشخیص و درمان شرایط خاص کمک می‌کند.

 

 آلرژی

 این آزمایش می تواند به تشخیص آلرژی به غذاها، حیوانات خانگی، گرده گل یا دیگر مواد تحریک کننده کمک کند

 

 بیماری های خود ایمنی

 بیماری‌های خودایمنی زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی بدن به‌جای محافظت از بدن در برابر عوامل مزاحم مانند ویروس‌ها، انگل‌ها و سرطان به طور تصادفی به بدن شما حمله می‌کند. پزشک شما ممکن است آزمایش های خون زیر را سفارش دهد:

 تست آنتی بادی ضد هسته ای: آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) آنتی بادی هایی هستند که به اشتباه به سیستم ایمنی بدن شما حمله می کنند. مقادیر زیاد ANA در خون شما ممکن است نشانه ای از برخی اختلالات خود ایمنی باشد.

 آزمایش خون مکمل :CE پزشکان ممکن است از این آزمایش برای تشخیص و نظارت بر اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس استفاده کنند.

 تست پروتئین واکنشی: (CRP) Cکبد شما این پروتئین را می سازد و آزاد می کند. سطوح بالای پروتئین واکنشی C ممکن است نشانه ای از شرایط التهابی، از جمله برخی بیماری های خود ایمنی باشد.

 سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR): آزمایشات ESR به تشخیص التهاب کمک می کند.

 اسمیر خون محیطی: (PBS) این تکنیکی است که پزشک از آن برای بررسی گلبول های قرمز و سفید و پلاکت های شما تحت یک آزمایش استفاده می کنند

 سرطان/اختلالات خونی غیرسرطانی

 پزشک ممکن است از چندین آزمایش مختلف برای تشخیص و درمان سرطان، سرطان خون و اختلالات خونی غیرسرطانی استفاده کنند.

 آزمایش خون سرطان

 آزمایش‌های خون برای سرطان به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند - شمارش کامل خون، نشانگرهای تومور، آزمایش پروتئین خون و آزمایش‌های تومور در گردش. نشانگرهای تومور و آزمایش‌های تومور در گردش ممکن است به شناسایی برخی تومورهای جامد کمک کنند. وجود خون در مدفوع (مدفوع) یا ادرار (ادرار) نیز ممکن است نشانه سرطان باشد.

 شمارش کامل خون (CBC)

 CBC سطح گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. بالا یا پایین بودن غیرطبیعی سطح گلبول یا پلاکت خون ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان باشد.

 نشانگرهای تومور

. آزمایش خون نشانگر تومور شامل موارد زیر است:

 •  آلفا فتوپروتئین (AFP) برای سرطان کبد.
 •  آزمایش خون CA-125 برای سرطان تخمدان.
 •  کلسی تونین برای سرطان تیروئید
 •  آنتی ژن های سرطانی 15-3 و 27-29 برای سرطان پستان.
 •  آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA) برای طیف وسیعی از سرطان ها.

تست تومور در گردش

 آزمایش تومور در گردش یک آزمایش خون نسبتاً جدید برای سرطان است. این آزمایش به دنبال سلول های سرطانی است که از تومور جدا شده و وارد جریان خون شما شده اند. دانشمندان هنوز در حال توسعه این فناوری هستند.

 سایر آزمایشات خون

 پزشک ممکن است از آزمایش های مشابهی برای تشخیص سرطان خون یا اختلالات خونی غیرسرطانی استفاده کنند:

 تست :D-dimer از این آزمایش برای تشخیص اختلالات لخته شدن خون استفاده می شود.

 تست فیبرینوژن: فیبرینوژن پروتئینی است که به لخته شدن خون کمک می کند.

 زنجیره سبک آزاد کاپا یا لامبدا: این آزمایش سطوح بالای پروتئین را در پلاسمای خون شما تشخیص می دهد. پزشکان ممکن است از این آزمایش برای تشخیص آمیلوئیدوز استفاده کنند اختلال خونی غیر سرطانی یا برای تشخیص سرطان های خون مانند مولتیپل میلوما.

 آزمایش زمان پروترومبین (PTT): پزشک ممکن است از این آزمایش برای تشخیص اختلالات لخته شدن خون استفاده کند.

 شمارش رتیکولوسیت: این آزمایش بررسی می کند که آیا مغز استخوان شما به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم تولید می کند یا خیر.

 برخی از آزمایشات خون شامل ارائه نمونه خون نمی شود، مانند:

 آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT): FOBT ها سرطان کولورکتال را با جستجوی خون در مدفوع (مدفوع) بررسی می کنند.

 تجزیه و تحلیل ادرار

 پزشک ممکن است از این آزمایش برای تشخیص سلول های خونی در ادرار (ادرار) شما استفاده کنند.

 اختلالات سیستم غدد درون ریز

 سیستم غدد درون ریز شما از اندام هایی به نام غدد ساخته شده است. غدد هورمون تولید می کنند. پزشک ممکن است از آزمایش خون برای تشخیص شرایطی که بر بخش هایی از سیستم غدد درون ریز شما تأثیر می گذارد استفاده کند. آزمایشات خون رایج در این زمینه عبارتند از:

 آزمایش گلوکز خون: این آزمایش سطح گلوکز خون شما را اندازه گیری می کند. برای تشخیص دیابت استفاده می شود. آزمایش خون دیگر دیابت A1C است که قند خون را در طول زمان اندازه گیری می کند.

 آزمایش هورمون محرک تیروئید : (TSH) چندین آزمایش خون برای تشخیص اختلالات تیروئید وجود دارد.

 آزمایش خون پانکراس: لوزالمعده شما آنزیم تولید می کند. این آزمایش ها سطح لیپاز و آمیلاز را بررسی می کنند.

 بیماری قلبی

 برخی از آزمایش‌های خون خطر ابتلا به بیماری قلبی را ارزیابی می‌کنند:

 آزمایش‌های خون قلبی: اگر در معرض خطر حمله قلبی یا ابتلا به بیماری قلبی هستید، ممکن است پزشک شما این آزمایش‌ها را تجویز کند.

 آزمایش گاز خون شریانی (ABG): این آزمایش سطح اکسیژن و سطح دی اکسید کربن را از جمله موارد دیگر اندازه گیری می کندپزشک ممکن است این آزمایش را برای تشخیص نارسایی حاد قلبی و ایست قلبی انجام دهد.

 آزمایش خون تخصصی

 پزشک شما ممکن است آزمایش های خون تخصصی را توصیه کند، از جمله:

 سطح آمونیاک: آزمایش خون میزان آمونیاک را در خون شما نشان می دهد. سطوح بالای آمونیاک ممکن است نشانه آسیب کبد و کلیه باشد.

 

چه زمانی باید آزمایش خون بدهم؟

 این به وضعیت شما و سلامت کلی شما بستگی دارد. اکثر پزشکان معاینات فیزیکی سالانه را توصیه می کنند که ممکن است شامل آزمایش کامل شمارش خون باشد. به طور کلی، پزشک تست هایی را بر اساس آنچه در مورد شما می داند توصیه می کند. برای مثال، اگر اضافه وزن (شاخص توده بدنی یا BMI بالای 25) یا چاقی (BMI بیشتر از 30) دارید، ممکن است آزمایش‌های منظم قند خون را توصیه کنند.

 احتمالاً منصفانه است که بگوییم آزمایش‌های خون در لیست کارهای سرگرم‌کننده اکثر افراد آخرین نفر هستند. اما آزمایش خون ابزاری ضروری است که پزشک برای نظارت بر سلامت کلی شما یا تشخیص شرایط پزشکی از آن استفاده می کند. ممکن است به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی معمول یا به دلیل داشتن علائم خاصی آزمایش خون انجام دهید.

 صرف نظر از اینکه چرا آزمایش خون انجام می دهید، مهم است به یاد داشته باشید که در حالی که آزمایش خون به پزشکان کمک می کند مشکلات سلامتی را تشخیص دهند، اما آنها تشخیص قطعی نیستند نتیجه غیر طبیعی آزمایش خون ممکن است به این معنی نباشد که شما یک بیماری جدی دارید.

نوبت دهی آنلاین آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران با کادری مجرب و با تجربه در طول 24 ساعت شبانه روز آماده خدمات رسانی به همشهریان عزیز می باشد.یکی از خدمات این آزمایشگاه جهت رفاه حال شهروندان عزیز ارائه سرویس نوبت دهی آنلاین می باشد. همشهریان عزیز می توانند جهت انجام آزمایشات و دریافت نوبت به سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران مراجعه کنند.

یکی از تست های ارائه شده در آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران تست دیابت می باشد که در ادامه توضیحاتی در خصوص دیابت بی مزه که از انواع نادر بیماری دیابت است ارائه می شود.

نوبت دهی آنلاین آزمایشگاه

دیابت بی مزه چیست؟

دیابت بی مزه یک اختلال نادر است که باعث می شود بدن بیش از حد ادرار کند. در حالی که اکثر افراد روزانه 1 تا 3 لیتر ادرار تولید می کنند، افراد مبتلا به دیابت بی مزه می توانند تا 20 لیتر در روز ادرار تولید کنند. افراد مبتلا به این اختلال نیاز به ادرار مکرر دارند که به آن پلی اوری می گویند. آنها همچنین ممکن است همیشه احساس تشنگی کنند و مایعات زیادی بنوشند، وضعیتی به نام پلی دیپسی.

آیا دیابت بی مزه و دیابت یکسان هستند؟

دیابت بی مزه همان دیابت شیرین نیست. اگرچه هر دو بیماری می توانند تشنگی، مصرف مایعات و ادرار را افزایش دهند، اما ارتباطی با هم ندارند.

در دیابت شیرین، سطح گلوکز در خون شما که قند خون نیز نامیده می‌شود، بسیار بالاست. کلیه های شما سعی می کنند گلوکز اضافی را با دفع آن در ادرار دفع کنند.

در دیابت بی مزه، سطح گلوکز خون شما طبیعی است، اما کلیه های شما نمی توانند ادرار را به درستی متمرکز کنند.

دیابت بی مزه چقدر شایع است؟

دیابت بی مزه نادر است و از هر 25000 نفر 1 نفر را در سراسر جهان مبتلا می کند.

 چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بی مزه هستند؟

 افراد در هر سنی ممکن است به دیابت بی مزه مبتلا شوند درموارد زیر احتمال ان بیشتر است:

اگر  سابقه خانوادگی دیابت بی مزه داشته باشید

 جراحی مغز یا آسیب جدی به سر داشته باشید

 از داروهایی استفاده کنید که می‌توانند باعث مشکلات کلیوی شوند، از جمله برخی داروهای مرتبط با اختلال دوقطبی و داروهای ادرارآور

 اختلالات متابولیک (کلسیم خون بالا یا سطح پتاسیم خون پایین)

 عوارض دیابت بی مزه چیست؟

 عارضه اصلی دیابت بی مزه کم آبی بدن است، که زمانی اتفاق می افتد که بدن شما مایعات و الکترولیت های زیادی را برای عملکرد صحیح از دست می دهد. اگر دیابت بی مزه دارید، معمولاً می توانید مقدار زیادی مایعاتی را که در ادرار دفع می کنید، با نوشیدن مایعات بیشتر جبران کنید. اما اگر این کار را نکنید، ممکن است به سرعت دچار کم آبی شوید.

 علائم کم آبی ممکن است سبب موارد زیر شود:

 •  تشنگی
 •  دهان خشک
 •  احساس سرگیجه یا سبکی سر هنگام ایستادن
 •  احساس خستگی
 •  مشکل در اجرای ذهنی ساده وظایف
 •  حالت تهوع
 •  غش کردن

 فوراً به دنبال مراقبت باشید کم آبی شدید می تواند منجر به تشنج، آسیب دائمی مغز و حتی مرگ شود. اگر احساس سردرگمی و سرگیجه کردید فوراً به دنبال مراقبت باشید.

  علائم دیابت بی مزه چیست؟

 علائم اصلی دیابت بی مزه عبارتند از

 نیاز به دفع مکرر ادرار، هم در روز و هم در شب

 دفع مقادیر زیادی ادرار رنگ روشن در هر بار ادرار کردن

 احساس تشنگی شدید و نوشیدن مایعات زیاد

 افراد مبتلا به دیابت بی مزه اغلب همیشه احساس تشنگی می کنند و مایعات زیادی می نوشند.

 چه چیزی باعث دیابت بی مزه می شود؟

 دیابت بی مزه معمولاً به دلیل مشکلات هورمونی به نام وازوپرسین ایجاد می شود که به کلیه های شما کمک می کند میزان مایعات بدن را متعادل کند. مشکلات مربوط به بخشی از مغز که تشنگی را کنترل می کند نیز می تواند باعث دیابت بی مزه شود. علل خاص در بین چهار نوع دیابت بی مزه متفاوت استاز جمله: مرکزی، نفروژنیک، دیپسوژنیک و حاملگی.

 دیابت بی مزه مرکزی

 در دیابت بی مزه مرکزی، بدن شما وازوپرسین کافی تولید نمی کند که «هورمون ضد ادرار» نیز نامیده می شود. وازوپرسین در هیپوتالاموس شما، ناحیه کوچکی از مغز در نزدیکی غده هیپوفیز، تولید می شود. هنگامی که مقدار مایعات در بدن شما خیلی کم می شود، غده هیپوفیز وازوپرسین را در جریان خون آزاد می کند. این هورمون با بیرون کشیدن مایعات از ادرار و بازگرداندن مایعات به جریان خون به کلیه های شما سیگنال می دهد که مایعات را ذخیره کنند. اما اگر بدن شما نتواند وازوپرسین کافی بسازد، ممکن است مایع در ادرار شما خارج شود.

 

 علل دیابت بی مزه مرکزی عبارتند از:

 •  آسیب به هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز در اثر جراحی، عفونت، التهاب، تومور یا آسیب سر
 •  یک اختلال خود ایمنی
 •  یک جهش ژنی ارثی

 دیابت بی مزه نفروژنیک

 در دیابت بی مزه نفروژنیک، بدن شما وازوپرسین کافی تولید می کند اما کلیه های شما آنطور که باید به این هورمون پاسخ نمی دهند. در نتیجه، مایع بیش از حد از ادرار شما خارج می شود. علل عبارتند از

 •  برخی از داروها، به ویژه آنهایی که استفاده می شود درمان اختلال دوقطبی
 •  سطوح پایین پتاسیم در خون شما
 •  سطوح بالای کلسیم در خون شما
 •  یک دستگاه ادراری مسدود شده
 •  یک جهش ژنی ارثی
 •  بیماری مزمن کلیه، هر چند به ندرت

 دیابت بی مزه دیپسوژنیک

 در این نوع دیابت بی مزه، مشکل هیپوتالاموس باعث می شود احساس تشنگی کنید و مایعات بیشتری بنوشید. در نتیجه ممکن است نیاز به دفع مکرر ادرار داشته باشید. علل عبارتند از

 

 آسیب به هیپوتالاموس شما در اثر جراحی، عفونت، التهاب، تومور یا ضربه به سر

 برخی داروها یا مشکلات سلامت روان

 دیابت بی مزه بارداری

 دیابت بی مزه بارداری یک بیماری نادر و موقت است که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. این نوع دیابت بی مزه زمانی رخ می دهد که پیوند خارجی جفت مادر بیش از حد آنزیمی تولید کند که وازوپرسین او را تجزیه می کند. زنانی که بیش از یک نوزاد باردار هستند به دلیل داشتن بافت جفتی بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. آنزیمی که وازوپرسین را تجزیه می‌کند، بیماری‌ها و شرایطی که بر عملکرد کبد تأثیر می‌گذارند نیز خطر را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال می توان به پره اکلامپسی و نشانگان HELLP اشاره کرد.

 

 چگونه متخصصان دیابت بی مزه را تشخیص می دهند؟

 متخصص شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه سلامتی شما، از جمله سلامت خانواده شما، سوال می پرسد. سایر آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل شود

 

 پیوند خارجی آنالیز ادرار :. آزمایش ادرار می تواند نشان دهد که ادرار شما خیلی رقیق یا آبکی است. همچنین می تواند نشان دهد که سطح گلوکز در خون شما بیش از حد بالا است، که ناشی از دیابت شیرین است نه دیابت بی مزه.

 آزمایش خون: آزمایش خون می‌تواند سطح سدیم و مقدار مواد خاصی را در خون شما اندازه‌گیری کند، که می‌تواند به تشخیص دیابت بی‌مزه و در برخی موارد، تعیین نوع آن کمک کند.

 تست محرومیت از آب این آزمایش می تواند به متخصصان در تشخیص دیابت بی مزه و شناسایی علت آن کمک کند. آزمون شامل این نیست نوشیدن هر مایعی برای چند ساعت یک متخصص میزان دفع ادرار را اندازه گیری می کند، وزن شما را بررسی می کند و تغییرات خون و ادرار شما را بررسی می کند. در برخی موارد، متخصص ممکن است نسخه‌ای از وازوپرسین یا داروهای دیگر را در طول آزمایش به شما بدهد.

 تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). MRI

از آهنرباها و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویری از بافت های مغز شما استفاده می کند. متخصص شما ممکن است این آزمایش را برای بررسی آسیب هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز که می تواند باعث دیابت بی مزه شود، تجویز کند.

 تست های تحریک در طول این آزمایش‌ها، یک محلول داخل وریدی به شما داده می‌شود که بدن شما را برای تولید وازوپرسین تحریک می‌کند. سپس یک متخصص سطح کوپپتین خون شما را اندازه‌گیری می‌کند، ماده‌ای که با وازوپرسین افزایش می‌یابد. نتایج می تواند نشان دهد که آیا دیابت بی مزه دارید یا وضعیت دیگری به نام پلی دیپسی اولیه دارید که می تواند باعث شود شما مایعات زیادی بنوشید.

 چگونه متخصصان دیابت بی مزه را درمان می کنند؟

 راه اصلی درمان دیابت بی مزه نوشیدن مایعات کافی برای جلوگیری از کم آبی است. اما انجام این کار می تواند سبک زندگی منظم شما از جمله خواب شما را مختل کند. متخصص شما ممکن است برای درمان های خاص تر، شما را به یک متخصص، مانند یک نفرولوژیست یا یک متخصص غدد، ارجاع دهد. سایر درمان ها بر اساس علت متفاوت است.

درمان  دیابت بی مزه مرکزی

 متخصصان اغلب دیابت بی مزه مرکزی را با یک هورمون مصنوعی به نام دسموپرسین درمان می کنند که جایگزین وازوپرسینی می شود که بدن شما نمی سازد. می توانید این دارو را به صورت اسپری بینی، قرص یا واکسن مصرف کنید. .

 

 درمان دیابت بی مزه نفروژنیک

 در برخی موارد، دیابت بی مزه نفروژنیک ممکن است پس از درمان علت آن از بین برود. به عنوان مثال، تعویض دارو یا انجام اقداماتی برای متعادل کردن میزان کلسیم یا پتاسیم در بدن ممکن است برای حل مشکل کافی باشد. متخصص شما ممکن است دسته ای از داروهای ادرارآور را نیز تجویز کند تیازیدها نامیده می‌شوند تا به کاهش میزان ادراری که کلیه‌ها می‌سازند کمک کنند. سایر درمان‌ها می‌تواند شامل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا انواع دیگر دیورتیک‌ها باشد.

 

 درمان دیابت بی مزه دیپسوژنیک

 محققان راه موثری برای درمان دیابت بی مزه دیپسوژنیک پیدا نکرده اند. مکیدن چیپس یخ یا آب نبات های بدون قند برای مرطوب کردن دهان و افزایش جریان بزاق ممکن است به کاهش تشنگی شما کمک کند. اگر شب‌ها بارها برای ادرار کردن از خواب بیدار می‌شوید، متخصص ممکن است به شما توصیه کند قبل از خواب دوز کمی از دسموپرسین مصرف کنید. متخصص شما همچنین ممکن است سطح سدیم خون شما را کنترل کند، که در صورت داشتن این وضعیت می تواند بسیار پایین بیاید.

 

 درمان دیابت بی مزه بارداری

 متخصصان دیابت بی مزه بارداری را با دسموپرسین درمان می کنند که هم برای مادر و هم برای نوزاد بی خطر است. جفت مادر باردار مانند وازوپرسین دسموپرسین را از بین نمی برد. دیابت بی مزه بارداری معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می رود، اما در صورت بازگشت ممکن است مادر دوباره مبتلا شود.

 اکثر افراد مبتلا به دیابت بی مزه می توانند از مشکلات جدی پیشگیری کنند و در صورتی که توصیه های متخصص خود را دنبال کنند و علائم خود را تحت کنترل داشته باشند، زندگی عادی داشته باشند.

 چگونه خوردن، رژیم غذایی و تغذیه بر دیابت بی مزه تأثیر می گذارد؟

 محققان دریافته اند که خوردن، رژیم غذایی و تغذیه نقشی در ایجاد یا پیشگیری از دیابت بی مزه ایفا می کنند. برای کاهش علائم، متخصص شما ممکن است به شما توصیه کند که رژیم غذایی کم نمک و پروتئین بخورید تا به کلیه های شما کمک کند ادرار کمتری تولید کنند. در برخی موارد، این تغییرات به تنهایی ممکن است برای کنترل علائم شما کافی باشد، به خصوص اگر دیابت بی مزه نفروژنیک دارید.

 

 

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی