S/آزمایش آلرژی چیست

آزمایش آلرژی چیست|آزمایش آلرژی خون|قیمت تست آلرژی|تفسیر آزمایش خون آلرژی

آزمایش آلرژی چیست

اگر سیستم ایمنی بدن شما به موادی (که آلرژن نامیده می شود) که برای اکثر افراد بی ضرر هستند، واکنش نشان دهد، ممکن است برای شما آلرژی ایجاد شود. شما می توانید به بسیاری از مواد مختلف (که به عنوان محرک شناخته می شوند)، واکنش آلرژیک داشته باشید، از جمله:

داروها

مواد موجود در محیط مانند گرده

غذاهایی مانند تخم مرغ، غذاهای دریایی یا آجیل

 S/آزمایش آلرژی چیست

آنالیز، تفسیر و امضاء نتایج از کمپانی الکس کامل ترین پنل تشخیص آلرژی در دنیا با 300 آلرژن در آزمایشگاه پاتولوژی شبانه روزی بیمارستان رسالت انجام می شود.

واکنش آلرژیک چیست؟

یک واکنش آلرژیک معمولاً بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک اتفاق می افتد و ممکن است باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم از جمله:

آبریزش بینی و آبریزش چشم

درد شکم، حالت تهوع یا استفراغ

بثورات پوستی

بیشتر واکنش های آلرژیک خفیف هستند، اما برخی افراد واکنش شدیدی به نام آنافیلاکسی را تجربه می کنند. آنافیلاکسی ممکن است باعث مشکلات تنفسی و فشار خون پایین شود که منجر به بی حالی می شود (زمانی که بدون هیچ دلیل واضحی به زمین می افتید، مثلاً غش می کنید). این یک حالت اورژانسی است و نیاز به درمان فوری با آدرنالین دارد.

 

آلرژی همچنین ممکن است باعث ایجاد سایر شرایط پزشکی برای برخی افراد شود، مانند:

آسم

تب یونجه

بیماری های پوستی مانند اگزما یا کهیر

بیماری های چشمی مانند ورم ملتحمه

 

چه نوع تست های آلرژی موجود است؟

رایج ترین انواع آزمایش آلرژی، تست های پوستی و آزمایش خون هستند.

 

S/آزمایش آلرژی چیست

تست خراش پوستی

در تست خراش پوستی، مقدار کمی از ماده آلرژن بر روی پوست پشت یا بازوی ریخته خواهد شد. سپس پزشک با یک سوزن کوچک کمر یا بازوی شما را خراش می دهد تا بدن شما را در معرض آلرژن قرار دهد. اگر بدن شما به ماده آلرژی زا واکنش نشان دهد، ناحیه ای که در آن خراش داده شده است قرمز و متورم خواهد شد و خارش می کند.

پس از حدود 20 دقیقه، پزشک ناحیه قرمزی و تورم را اندازه گیری می کند و این اندازه گیری را ثبت می کند. همراه با سابقه پزشکی شما، این می تواند به آنها کمک کند تا متوجه شوند که آیا شما به این آلرژن حساسیت دارید یا خیر.

اگرچه تست خراش پوستی می تواند ناراحت کننده باشد، اما بیشتر افراد متوجه می شوند که می توانند بدون دردسر زیاد می توانند آن را انجام دهند. هر تورم یا خارش معمولاً در عرض 2 ساعت بهبود می یابد. اگر از این شرایط خیلی ناراحت هستید، ممکن است بتوانید پس از آزمایش از یک آنتی هیستامین یا مسکن استفاده کنید تا از شر علائم خلاص شوید.

باید از مصرف داروهای آنتی هیستامین چند روز قبل از آزمایش پوست خودداری کنید، زیرا می توانند با نتایج تداخل داشته باشند. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند از استفاده از کرم‌ها یا لوسیون‌ها در ناحیه‌ای از پوست که برای آزمایش استفاده می‌شود، خودداری کنید.

 

تست خراش پوست شامل موارد زیر است:

قرار دادن مقدار کمی از مواد (آلرژن ها) که ممکن است باعث ایجاد علائم شما شوند روی پوست، اغلب روی ساعد، بازو یا پشت.

سپس پوست کمی خراش داده خواهد شد تا این ماده حساسیت زا به زیر سطح پوست حرکت کند.

سپس تکنسین به دقت پوست را از نظر تورم و قرمزی یا دیگر  علائم واکنش بررسی می کند. نتایج معمولاً در عرض 15 تا 20 دقیقه مشاهده می شود.

چندین آلرژن را می توان همزمان آزمایش کرد.

 

تست پوست داخل پوستی شامل موارد زیر است:

این نوع از تست آلرژی اکثرا برای تشخیص دادن اینکه آیا به سم زنبور عسل یا پنی سیلین حساسیت دارد انجام خواهد شد. یا ممکن است در صورتی استفاده شود که تست پوستی پریک منفی بود و ارائه دهنده هنوز فکر می کند که شما به ماده حساسیت زا حساسیت دارید.

تست پچ روشی جهت تشخیص دادن علت واکنش های پوستی می باشد که بعد از تماس ماده با پوست اتفاق می افتد:

آلرژن ها 48 ساعت روی پوست شخص چسبانده خواهند شد.

ارائه دهنده در 72 تا 96 ساعت منطقه را بررسی می کند.

 

چگونه برای آزمایش آلرژی آماده شویم

قبل از هر آزمایش آلرژی، ارائه دهنده در مورد:

بیماری ها

جایی که شما زندگی و کار می کنید

سبک زندگی

غذاها و عادات غذایی

داروهای آلرژی می توانند نتایج آزمایشات پوستی را تغییر دهند. ارائه دهنده شما به شما می گوید که از کدام داروها اجتناب کنید و چه زمانی مصرف آنها را قبل از آزمایش قطع کنید.

 

آزمایش آلرژی چگونه خواهد بود

تست آلرژی پوستی ممکن است باعث ناراحتی بسیار خفیفی در هنگام خراش پوست شود.

اگر برای ماده ای که در آزمایش استفاده شده حساسیت ایجاد شود، ممکن است علائمی مثل خارش، گرفتگی بینی، قرمزی چشمان آبریزش یا بثورات پوستی به وجود بیاید.

در موارد بسیار کم، برای افراد ممکن است یک واکنش آلرژیک (به نام آنافیلاکسی) به وجود بیاید که می تواند تهدید کننده برای زندگی شخص  باشد. این معمولا فقط با آزمایش داخل پوستی رخ می دهد.

آلرژی به پنی سیلین و داروهای مرتبط تنها آلرژی دارویی است که با استفاده از تست های پوستی قابل آزمایش است. تست های پوستی برای آلرژی به داروهای دیگر می تواند خطرناک باشد.

همچنین ممکن است از تست پوستی برای تشخیص آلرژی غذایی استفاده شود. تست های داخل پوستی به دلیل نتایج مثبت کاذب بالا و خطر ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید، برای تست آلرژی غذایی استفاده نمی شوند.

 

نتایج عادی آزمایش آلرژی

نتیجه آزمایش منفی به این معنی خواهد بود که نوع هیچ تغییر پوستی در پاسخ به آلرژن وجود نخواهد داشت. این واکنش منفی اغلب به این معنی است که شما به این ماده حساسیت ندارید. در موارد نادر، ممکن است یک فرد تست آلرژی منفی داشته باشد و همچنان به این ماده حساسیت داشته باشد.

 

نتایج غیرعادی به چه معناست

نتیجه مثبت به این معنی خواهد بود که بدن شما به یک ماده واکنش نشان داده است.  اغلب، یک نتیجه مثبت به این معنی است که علائمی که دارید به دلیل قرار گرفتن در معرض آن ماده است. پاسخ قوی تر به این معنی است که شما احتمالاً نسبت به ماده حساس تر هستید. تست های پوستی معمولا دقیق هستند. اما، اگر دوز آلرژن زیاد باشد، حتی افرادی که حساسیت ندارند نیز واکنش مثبت نشان می دهند. ارائه دهنده شما علائم و نتایج آزمایش پوست شما را در نظر می گیرد تا تغییراتی در سبک زندگی شما ایجاد کند تا از موادی که ممکن است باعث علائم شما شوند اجتناب کنید.

 

آزمایش خون آلرژی

همچنین می توان از آزمایش آلرژی خون برای آزمایش آلرژی استفاده کرد. آنها ممکن است زمانی استفاده شوند که آزمایش پوست مناسب نباشد، به عنوان مثال، اگر اگزما شدید دارید یا داروهایی مصرف می کنید که ممکن است با آزمایش پوست تداخل داشته باشند.

 

چه کسانی باید تست آلرژی انجام دهند؟

اگر از آسم یا تب یونجه رنج می برید، یا اگر به نیش حشرات یا برخی غذاها واکنش نشان می دهید، ممکن است از آزمایش آلرژی بهره مند شوید. مهم است که تست های آلرژی توسط متخصصان بهداشتی آموزش دیده انجام و تفسیر شوند. برخی از پزشکان جایگزین تست ها و درمان های آلرژی را ارائه می دهند.

آزمایش می تواند حساسیت به انواع مختلفی از آلرژن ها را تشخیص دهد، از جمله:

غبار

شوره حیوانات

هاگ های کپک

گرده ها

غذاهای خاص

نیش برخی از حشرات

برخی از مواد شیمیایی و داروها

 

چرا تست آلرژی مهم است؟

آلرژی ممکن است خطرناک و تهدید کننده زندگی باشد. با این حال، فرض نادرست اینکه شما یا فرزندتان آلرژی دارید بدون شواهد مناسب می‌تواند منجر به اضطراب، محدودیت‌های غیرضروری یا حتی سوءتغذیه شود. برخی شواهد حتی نشان می دهد که اجتناب از غذاهایی که کودک شما به آنها حساسیت ندارد ممکن است خطر ابتلا به آلرژی را در او افزایش دهد. قبل از اینکه غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید یا غذاها را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید، با پزشک خود مشورت کنید. برای انجام آزمایشگاه تست آلرژی تهران می توانید به آزمایشگاه بیمارستان رسالت مراجعه کنید.

 

آنالیز، تفسیر و امضاء نتایج از کمپانی الکس کامل ترین پنل تشخیص آلرژی در دنیا با 300 آلرژن در آزمایشگاه پاتولوژی شبانه روزی بیمارستان رسالت انجام می شود. جنب پل سید خندان، برای انجام تست آلرژی با شماره تلفن های 02122852658 و 02122862018 تماس بگیرید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی