K/تست حاملگی مثبت

تست حاملگی مثبت|عکس تست بارداری مثبت| تست حاملگی بعد از چند روز نشان میدهد

تست حاملگی مثبت

بهتر است بدانید که تست ‌حاملگی به انواع مختلف تست خون و ادرار تقسیم می‌شوند که مطمئن‌ترین راه برای تشخیص بارداری، انجام تست خون حاملگی است و نتیجه بی بی چک هرچه باشد، نیاز به تایید آزمایشگاهی دارد. به‌خصوص نتیجه منفی در بی بی چک که رد کننده حاملگی نیست. آزمایش خون بارداری در هفته اول با بررسی هورمون بتا تیتر در خون، بدون کوچکترین خطا می‌تواند حاملگی را تشخیص دهد. برای استفاده از خدمات بهترین آزمایشگاه غربالگری در تهران به آزمایشگاه رسالت تهران مراجعه نمایید.

 

تست حاملگی چیست؟

آزمایش بارداری در تهران راهی برای تشخیص باردار بودن با بررسی میزان گنادوتروپین جفتی انسان (hCG)  است. از همان اوایل حاملگی و در زمان بروز علائم حاملگی، بدن برای حمایت از رشد جنین شروع به تغییراتی می‌کند که یکی از آن تولید hCG است. این ترکیب از هورمون تنها در خانم های باردار و هنگامی که تخمک بارورشده است و در رحم آغاز به لانه گزینی می‌کند (حدود ۱۰ روز پس از انجام لقاح) در خون و ادرار مادر به وجود می‌آید. برای انجام آزمایش سلامت جنین می توانید با آزمایشگاه رسالت تهران مراجعه نمایید این آزمایشگاه آزمایش غربالگری سه ماهه دوم را هم برای مراجعه کنندگان خود انجام می دهد.

دو نوع تست حاملگی وجود دارد که یکی تست ادراری و دیگری تست خون است. نوع ادرار همان کیت‌های خانگی است که می‌توان بدون نسخه آن را از داروخانه‌ها تهیه کرد. اما تست خون تشخیص حاملگی با نسخه پزشک و در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. دلایل مختلفی برای انجام تست حاملگی وجود دارد.

10 روز بعد از به تاخیر افتادن دوره قاعدگی زنان، در صورت ایجاد حاملگی افزایش یافتن سطح hCG در خون قابل اندازه‌گیری می باشد. hCG به طور طبیعی در خون زنان غیر باردار، غیر قابل اندازه گیری است. در اوایل دوره بارداری سطح این هورمون در خون با گذشت هر دو سه روز، 2 برابر می‌شود. میزان سرعت دو برابر شدن هورمون hCG در ابتدای دوره‌ی بارداری، در بارداری‌هایی که خارج از رحم هستند کندتر است.

 تست حاملگی مثبت

دلایل تست حاملگی خون

تست های حاملگی خون حساس تر از تست ادرار است. آنها بیشتر به افرادی اختصاص دارند که با ناباروری یا سقط جنین مشکوک می باشند.

تست های حاملگی خون باید در آزمایشگاه های معتبر انجام شود. پزشک ممکن است به شما توصیه کند برای انجام هر نوع تست حاملگی تا یک دوره از دست رفته صبر کنید تا بتوانید دقیق ترین نتیجه را بگیرید. برخلاف تست های حاملگی خانگی ، باید منتظر باشید تا نتیجه تست حاملگی خون از آزمایشگاه برگردد. برای انجام تست حاملگی مثبت می توانید به آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران مراجعه نمایید.

 

تست های حاملگی چگونه کار می کنند؟

هنگامی که تست حاملگی انجام می دهید، به دنبال مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی  (HCG) در بدن است. می تواند هورمون HCG را در ادرار یا خون خود وجود داشته باشد. مقداری زمان لازم است تا HCG  در بدن جمع شود. هر روز از اوایل بارداری، بدن شما HCG بیشتری تولید می کند. با گذشتن چند هفته، HCG  به مقدار بیشتری در بدن وجود خواهد داشت که احتمال مثبت بودن تست حاملگی را زیادتر می کند. این بدان معناست که اگر تست را خیلی زود انجام دهید، منفی خواهد شد.

تست های حاملگی با واکنش به مقدار HCG در ادرار یا خون شما انجام می شود. در آزمایش ادرار، یک تکه کاغذ واکنشی HCG را تشخیص خواهد داد. این تست ممکن است علامت مثبت، خطوط عمودی دوتایی یا حتی کلمه “باردار” را نشان دهد. دستورالعمل‌ های همراه با تست را بخوانید تا بدانید نتیجه مثبت چگونه خواهد بود. برای مثال، بیشتر تست ها یک پنجره کنترل دارند که در اول نمایش می دهد. دیدن نماد در این پنجره به شما می گوید که تست کار می کند. به یاد داشته باشید که تست های برندهای مختلف زمان مختلفی را جهت نشان دادن نتیجه بارداری لازم دارند.

اگر تست خون بدهید، ارائه دهنده شما نمونه ای از خون شما را می گیرد و به آزمایشگاه می فرستد. آزمایشگاه مقدار HCG را در خون تعیین می کند.

 

تست‌های حاملگی چگونه عمل می‌کنند؟

همان‌طور که گفته شد اساس تست‌های حاملگی بر شناسایی hCG در خون و ادرار استوار است. با این‌حال باید زمان مشخصی از لقاح گذشته باشد تا این هورمون توسط آزمایش‌های حاملگی قابل‌تشخیص باشد چون‌که زودتر از موعد مقرر باعث منفی شدن کاذب جواب تست می‌شود. در اوایل حاملگی مقدار هورمون در بدن بسیار اندک و شناسایی آن بسیار دشوار است به طوری‌که ممکن است باعث بروز جواب اشتباه شود. اما با گذر زمان غلظت گنادوتروپین جفتی در بدن افزایش می‌یابد و تست‌های ادراری و خونی قادر خواهند به‌درستی جواب تست را گزارش کنند.

 تست حاملگی مثبت

تست خون حاملگی چیست؟

از سریع ترین و قابل اعتماد ترین روش برای تشخیص حاملگی خانم ها تست خون می باشد. در این تست هورمون بتا HCG اندازه گیری می شود. با گذشت حدود ۱۱ روز پس از لقاح می توان این تست را انجام داد.

این هورمون به طور معمول در هر ۷۲ ساعت دوبرابر می شود و در هفته های ۸ تا ۱۱حاملگی به حداکثر می رسد و سپس در هفته های بعدی حاملگی کاهش می یابد.

هورمون بتا HCG در تست های ادرار و خون قابل مشاهده می باشد، اما تست ادرار یک تست کیفی بوده و برای تشخیص وجود هورمون انجام می گیرد. در مقابل تست خون کمی است و از طریق خون انجام می گیرد و سطح هورمون بتا HCG را به طور دقیقی اندازه گیری می کند.

 

تفسیر تست حاملگی

تشخیص حاملگی با روش تست خون با توجه به میزان عدد بتا تعیین می شود زیرا در هر محدوده ای مورد خاصی را گزارش می کند.  در صورتی که نتیجه تست عدد بتا زیر 10 باشد جواب آزمایش منفی و اگر بین 10-30 باشد بردرلاین(مشکوک) و اگر بالای 30 باشد جواب آزمایش مثبت خواهد بود اگر جواب آزمایش بارداری مثبت باشد؛ به معنای تایید حاملگی است.

در صورتی که عدد بتا بالاتر از حد طبیعی خود باشد می تواند نشان دهنده عواملی همچون حاملگی دوقلو و یا چند قلو، مول هیداتی فرم رحم، سرطان تخمدان و کوریوکارسینوم رحم باشد.

لذا اگر عدد بتا پایین تر از حد طبیعی باشد احتمال حاملگی در خارج از رحم وجود دارد. میزان پایین بتا نیز می تواند در برخی مواقع نشان دهنده مرگ جنین و سقط جنین باشد که در اینصورت پزشک متخصص تست های بیشتری را برای اطمینان تجویز خواهد کرد.

بر حسب تحقیقات زیادی که انجام شده گفته می شود در شرایطی که جنسیت جنین دختر باشد مقدار عدد بتا بیشتر از زمانی است که جنین پسر باشد. البته راه های دیگری برای تشخیص جنسیت بچه وجود دارد که برای تعیین دقیق جنسیت در هفته های ۱۰ تا ۱۴حاملگی صورت می گیرند.

 

بهترین زمان برای انجام تست حاملگی

یکی از راه های تشخیص بهترین زمان برای تست حاملگی ، قاعدگی می باشد. اگر فرد دوره قاعدگی منظمی داشته باشد و حدود ۱ هفته با تأخیر آن مواجه شده است زمان مناسبی برای انجام تست حاملگی فرد می باشد. لازم است که بگوییم که انجام دادن تست در روزهای اوایل دوره قاعدگی ممکن است با خطا همراه باشد. برای انجام آزمایش غربالگری و آزمایش غربالگری بارداری با آزمایشگاه تماس بگیرید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی