s/تفسیر آزمایش آلرژی غذایی

تفسیر آزمایش آلرژی غذایی|تفسیر جواب آزمایش آلرژی|قیمت تست آلرژی

تفسیر آزمایش آلرژی غذایی

آزمایش آلرژی آزمایشی است که توسط یک متخصص آلرژی انجام می شود تا مشخص شود آیا بدن شما نسبت به یک ماده واکنش آلرژیک دارد یا خیر. این معاینه می تواند به صورت آزمایش آلرژی خون یا پوست باشد.

 

تست آلرژی چیست؟

اگر در گذشته علائم یک واکنش آلرژیک را داشته اید، آزمایش آلرژی می تواند به شما و پزشکتان کمک کند که به چه چیزی حساسیت دارید و محرک های شما چیست. آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا بهترین راه های جلوگیری از این آلرژن ها را به شما توصیه کند.

 d/تفسیر آزمایش آلرژی غذایی

آنالیز، تفسیر و امضاء نتایج از کمپانی الکس کامل ترین پنل تشخیص آلرژی در دنیا با 300 آلرژن در آزمایشگاه پاتولوژی شبانه روزی بیمارستان رسالت انجام می شود.

 

معنی تست های آلرژی غذایی

برای تعیین اینکه آیا یک کودک آلرژی غذایی دارد یا خیر، آزمایش آلرژی می تواند ابزار مفیدی برای تشخیص باشد.

آزمایش‌های آلرژی غذایی معمولاً برای کمک به تشخیص نوعی از آلرژی غذایی که با واسطه ایمونوگلوبولین E (IgE) است، استفاده می‌شود. با یک آلرژی با واسطه IgE، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی به نام آنتی بادی IgE می سازد. این آنتی بادی های IgE با غذای خاصی واکنش نشان می دهند. این باعث ایجاد علائم آلرژی مانند:

بثورات پوستی، خارش، کهیر

تورم لب ها، زبان یا گلو

تنگی نفس، مشکل در تنفس، خس خس سینه

درد معده، استفراغ، اسهال

آلرژی های غذایی با واسطه IgE پتانسیل ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی (anna-fih-LACK-sis) را دارند.

نوع دیگری از آلرژی غذایی وجود دارد که آلرژی غیر IgE با واسطه نامیده می شود. در این نوع آلرژی، سایر قسمت‌های سیستم ایمنی بدن به غذای خاصی واکنش نشان می‌دهند. این واکنش علائمی ایجاد می کند اما آنتی بادی IgE را شامل نمی شود.

نمونه هایی از آلرژی های غذایی بدون واسطه IgE شامل ازوفاژیت ائوزینوفیلیک و سندرم انتروکولیت ناشی از پروتئین غذایی است.

پزشکان معمولا آزمایش آلرژی را برای واکنش های غیرواسطه ای IgE توصیه نمی کنند. تست آلرژی برای تشخیص این نوع آلرژی غذایی مفید نیست.

اگر مشکوک هستید که فرزندتان به هر یک از انواع آلرژی غذایی دارد، بهتر است برای تشخیص به یک متخصص آلرژی با مراجعه کنید.

 

تست خراش پوستی

تست پوستی  (SPT) روش تست ترجیحی برای حساسیت غذایی است. نتایج بلافاصله پس از آزمایش در دسترس هستند، بنابراین می توانید نتایج را با متخصص آلرژی خود در میان بگذارید.

 s/تفسیر آزمایش آلرژی غذایی

آماده شدن برای SPT شما

پنج روز قبل از قرار ملاقات، مصرف آنتی هیستامین ها را قطع کنید.

مصرف سایر داروهایی که ممکن است با این نوع آزمایش تداخل داشته باشند را متوقف کنید.

 

در طول SPT چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا یک قطره عصاره مایع حاوی مقدار کمی از مواد غذایی مشکوک به آلرژی را روی ساعد شما قرار می دهیم.

سپس با وسیله ای شبیه خلال دندان پلاستیکی پوست را به آرامی می خراشیم تا مقدار کمی از عصاره آن جذب شود.

در طی 10 تا 20 دقیقه آینده، ما پوست را از نظر یک واکنش موضعی - قرمزی، تورم یا یک برآمدگی کنترل می‌کنیم.

پس از آن، پوست را پاک می کنیم و در صورت نیاز آنتی هیستامین (مانند بنادریل) را می زنیم یا تجویز می کنیم. هیچ خونریزی وجود ندارد، بنابراین نیازی به بانداژ نخواهید داشت. SPT ممکن است برای برخی افراد کمی ناراحت کننده باشد، اما این ناراحتی معمولا مختصر است.

 

آنچه SPT نشان می دهد

یک SPT مثبت در حدود 50 درصد نتایج صحیح را نشان می دهد. نتیجه مثبت فقط نشان می دهد که بدن شما آنتی بادی های آلرژیک به نام IgE را به یک غذای خاص ساخته است. این "حساسیت" نامیده می شود و به خودی خود برای تشخیص کافی نیست. متخصص آلرژی شما از سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و آموزش تخصصی خود برای تفسیر نتایج شما استفاده خواهد کرد. در موارد آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک شدیدتر)، یک SPT مثبت تشخیص آلرژی غذایی را تایید می کند.

منفیSPT در اکثر مواقع برای رد کردن آلرژی غذایی مفید است، اگرچه نتایج منفی کاذب در افراد بسیار جوان شایع تر است. متخصص آلرژی شما ممکن است آزمایش خون را برای تأیید تشخیص تجویز کند.

 

انواع آلرژن ها

آلرژن ها موادی هستند که موجب واکنش آلرژیک در بدن می شوند. سه نوع اصلی آلرژن وجود دارد:

آلرژن های استنشاقی در تماس با ریه ها یا غشای سوراخ های بینی یا گلو بر بدن تأثیر می گذارند. گرده های گل رایج ترین مواد آلرژن استنشاقی می باشند.

آلرژن های بلعیده شده در برخی غذاها مانند بادام زمینی، سویا و غذاهای دریایی وجود دارند.

آلرژن های تماسی با پوست بدن باید در تماس باشند تا واکنش ایجاد کنند. مثالی از واکنش یک آلرژن تماسی، بثورات و خارش ناشی از پیچک سمی می باشد.

تست های آلرژی شامل قرار گرفتن شما در معرض مقدار بسیار کمی از یک آلرژن خاص و ثبت واکنش است.

 

چه نوع تست های آلرژی موجود است؟

رایج ترین انواع تست های آلرژی، تست های پوستی و آزمایش خون هستند.

 

تست خراش پوستی

در طول تست پوستی، مقدار کمی از آلرژن روی پوست پشت یا بازوی شما ریخته می شود. سپس پزشک با یک سوزن کوچک کمر یا بازوی شما را خراش می دهد تا بدن شما را در معرض آلرژن قرار دهد. اگر بدن شما به ماده آلرژی زا واکنش نشان دهد، ناحیه ای که در آن خراش ایجاد شده است قرمز، متورم و خارش می کند.

پس از حدود 20 دقیقه، پزشک ناحیه قرمزی و تورم را اندازه گیری می کند و این اندازه گیری را ثبت می کند. همراه با سابقه پزشکی شما، این می تواند به آنها کمک کند تا متوجه شوند که آیا شما به این آلرژن حساسیت دارید یا خیر.

اگرچه تست خراش پوستی می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما بیشتر افراد متوجه می‌شوند که می‌توانند بدون دردسر زیادی از آن عبور کنند. هر گونه تورم یا خارش معمولاً در عرض 2 ساعت بهبود می یابد. اگر خیلی ناراحت هستید، ممکن است بتوانید پس از آزمایش از یک آنتی هیستامین یا مسکن برای کمک به خلاص شدن از علائم استفاده کنید.

باید از مصرف داروهای آنتی هیستامین چند روز قبل از آزمایش پوست خودداری کنید، زیرا می توانند با نتایج تداخل داشته باشند. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند استفاده از کرم‌ها یا لوسیون‌ها در ناحیه‌ای از پوست که برای آزمایش استفاده می‌شود، خودداری کنید.

 

آزمایشات خون

همچنین می توان از آزمایش آلرژی خون برای آزمایش آلرژی استفاده کرد. آنها ممکن است زمانی استفاده شوند که آزمایش پوست مناسب نباشد، به عنوان مثال، اگر اگزما شدید دارید یا داروهایی مصرف می کنید که ممکن است با آزمایش پوست تداخل داشته باشند.

 

تست های دیگر

سایر تست های آلرژی کمتر رایج عبارتند از:

تست داخل پوستی پوست

پچ تست

تست آلرژن خوراکی

پزشک می تواند به شما توصیه کند که کدام تست آلرژی در شرایط شما مناسب تر است.

 

چه کسانی باید تست آلرژی انجام دهند؟

اگر از آسم یا تب یونجه رنج می برید، یا اگر به نیش حشرات یا برخی غذاها واکنش نشان می دهید، ممکن است از آزمایش آلرژی بهره مند شوید.

آزمایش می تواند حساسیت به انواع مختلفی از آلرژن ها را تشخیص دهد، از جمله:

غبار

شوره حیوانات

هاگ های کپک

گرده ها

غذاهای خاص

نیش برخی از حشرات

برخی از مواد شیمیایی و داروها

 

چه کسی باید تست آلرژی انجام دهد؟

مهم است که تست های آلرژی توسط متخصصان آموزش دیده انجام و تفسیر شوند. در صورت نیاز به ارزیابی پیچیده تر، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص ایمونولوژیست یا متخصص آلرژی ارجاع دهد. مهم است که نتایج تست های آلرژی در کنار سابقه پزشکی شما تفسیر شود. مثبت بودن تست همیشه به این معنی نیست که شما آلرژی دارید.  همکاران ما در آزمایشگاه تست آلرژی تهران در بیمارستان رسالت با شماره تلفن‌های 02122862018 _  02122852658 و  یا از طریق تلفن پشتیبانی با شماره 09198042925 منتظر دریافت سؤالات و راهنمایی شما در این زمینه هستند. برای اطلاع از قیمت تست آلرژی با ما تماس بگیرید.

 

آنالیز، تفسیر و امضاء نتایج از کمپانی الکس کامل ترین پنل تشخیص آلرژی در دنیا با 300 آلرژن در آزمایشگاه پاتولوژی شبانه روزی بیمارستان رسالت انجام می شود. جنب پل سید خندان، برای انجام تست آلرژی با شماره تلفن های 02122852658 و 02122862018 تماس بگیرید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی