s/علائم اچ پی وی در مردان

علائم اچ پی وی در مردان|عکس ویروس اچ پی وی در مردان|عکس زگیل تناسلی در مردان

علائم اچ پی وی در مردان

اچ پی وی در مردان یک بیماری عفونی و مسری در مردان است که قسمت تناسلی و مقعد در مردان را درگیر خواهد کرد. علت اصلی اچ پی وی در مردان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد که ممکن می باشد تا مدت‌ها پس از ابتلای فرد هم هیچگونه علائم و نشانه‌ای ظاهر نشود و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به‌راحتی به شریک جنسی سالم منتقل شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با زگیل تناسلی مردان، علائم اچ پی وی در مردان و درمان زگیل تناسلی مردان بیشتر آشنا شوید.

 علائم اچ پی وی در مردان

اچ پی وی در مردان چیست؟

زگیل تناسلی مردان نوعی بیماری عفونی و ویروسی ناحیه تناسلی می باشد که اگر با علائم باشد، ضایعات پوستی همراه با درد ظاهر خواهند شد . این بیماری مقاربتی که خیلی راحت از راه رابطه جنسی‌ای که محافظت نشده باشد و با شریک های‌ جنسی مختلف منتقل خواهد شد، مجراهای ادراری، ناحیه آلت تناسلی، راست ‌روده و همچنین کیسه بیضه در آقایان را درگیر خواهد کرد.

زگیل تناسلی به‌ شکل توده‌های برجسته نرم با سطح زبر یا صاف شبیه برآمدگی انگشت است، البته در مواردی هم از نظر ظاهری شکل گل‌کلم با سطح زبر تیره رنگ در فرد پدیدار می‌شود. تقریبا ۷۰ درصد افرادی که شریک جنسی‌شان آلوده شده باشد، طی ۳ ماه به ویروس HPV مبتلا می‌شوند. نخستین علائم اچ پی وی در مردان بین چند هفته تا چند ماه پس از ابتلا بروز می‌کنند.

بنابراین بهتر می باشد زنان و مردانی که رابطه جنسی دارند، سلامت جسمی خود را به‌ صورت دوره‌ای چک کنند تا در صورت مشاهده علائم این عارضه، از انتقال ویروس به شریک جنسی خود جلوگیری نمایند. این بیماری مقاربتی به‌ راحتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و با شریک‌ جنسی متعدد منتقل می‌شود.

 

علائم اچ پی وی در مردان چیست؟

پس از آلوده‌شدن به ویروس اچ پی وی، نشانه‌ها و علائم hpv در مردان طی چند ماه ظاهر خواهند شد . شایع‌ترین علائم این عارضه عبارتند از:

ایجاد شدن برجستگی‌هایی شبیه گل‌کلم

ایجاد شدن توده‌های کوچک در ناحیه تناسلی

خارش و سوزش در ناحیه تناسلی

تغییر  کردن رنگ قسمت تناسلی به رنگ قهوه‌ای

درد حین رابطه جنسی

خونریزی حین رابطه جنسی

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم hpv در مردان بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، چرا که بی‌ اعتنایی به این علائم ممکن می باشد باعث وخیم‌تر شدن اوضاع شود و احتمال بروز علائم سرطان دهان، سرطان آلت تناسلی، سرطان گلو و مری وجود دارد. اگر علائم مشکوک در ناحیه تناسلی مشاهده کردید و احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی در مردان باشد، اما امکان مراجعه حضوری به دکتر اچ پی وی در مردان را ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با دکتر اچ پی وی در مردان  برای درمان قطعی ویروس اچ پی وی کمک بگیرید.‏

 علائم اچ پی وی در مردان

زگیل تناسلی در پسران مجرد

این عارضه در پسران مجرد در حالتی اتفاق می‌افتد که بدن قادر به مهار ویروس HPV نباشد. احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در پسران مجرد آلوده که علائم بالینی ظاهر شده باشند، بسیار بیشتر از فرد بدون علائم بالینی است. زگیل تناسلی در پسران مجرد در قسمت بیضه‌ها، آلت تناسلی، کشاله ران و مقعد دیده می‌شود.

 

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

این عارضه توده‌های برجسته، رنگ پوست یا صورتی و قهوه‌ای رنگی می باشد که در نواحی درگیر با رابطه جنسی در مردان خود را نشان می‌دهد، یعنی آلت تناسلی، بیضه‌ها، مقعد و دهان. این زائده‌ها گاهی اوقات به مقداری ریز و کوچک می باشند که با چشم قابل دیدن نیستند و با معاینه پزشک باید بدانیم که آیا زگیل تناسلی داریم یا خیر. بافت زگیل تناسلی نرم می باشد که ممکن است روی ران، کشاله ران و داخل مقعد هم به ‌وجود بیاید.

 

برای بررسی علائم زگیل تناسلی در مردان به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه ویروس HPV در مردان باعث ایجاد شدن زائده‌های پوستی در ناحیه تناسلی می‌شود، باید برای بررسی علائم این عارضه به دکتر پوست، دکتر عفونی و دکتر اورولوژی مراجعه کنید. دکتر پس از معاینه اولیه، دستور تست زگیل تناسلی را تجویز می‌کند.

 

علت زگیل تناسلی در مردان

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV علت زگیل تناسلی در مردان می باشد که از رابطه جنسی به فرد سالم سرایت پیدا می‌کند. فاکتورهای مهمی که علت زگیل تناسلی در مردان هستند عبارتند از:

روابط جنسی متعدد داشتن با شرکای جنسی مختلف

رفتارهای پرخطر جنسی به ‌خصوص در جوانان کم سن و سال

وجود زخم در پوست ناحیه تناسلی

ختنه نبودن

بهتر هست آقایان با مشاهده هرگونه توده برآمده یا بثورات پوستی در قسمت ناحیه تناسلی، علائم را جدی بگیرند و بلافاصله به دکتر پوست، دکتر عفونی یا دکتر اورولوژی مراجعه کنند. اگر رابطه جنسی پرخطر و محافظت نشده دارید و احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را می‌دهید می‌توانید به گزینه مشاوره تلفنی با دکتر اورولوژی هم فکر کنیدو اگر هرچقدر زودتر اقدام کنید احتمالا اینکه با عوارض کمتری روبه‌رو شوید وجود خواهد داشت.

 

عوامل ریسک ابتلای مردان به HPV

از فاکتورهای ریسک ابتلای مردان به ویروس اچ پی وی می‌توان به داشتن شریک جنسی متعدد، روابط جنسی محافظت نشده و عدم استفاده از کاندوم اشاره کرد. البته کاندوم تمام ناحیه تناسلی را پوشش نمی‌دهد به ‌همین خاطر راه قطعی برای پیشگیری از انتقال ویروس HPV در مردان نیست.

 

اچ پی وی در مردان را چطور تشخیص می دهند؟

با مشاهده علائم غیرطبیعی باید جهت بررسی وضعیت سلامت و علائم این عارضه به پزشک مراجعه کنید. دکتر پوست، دکتر عفونی یا دکتر ارولوژی با معاینه اولیه ناحیه مشکوک به زگیل و بررسی سابقه روابط جنسی بیمار می‌توانند تشخیص دقیق‌تری بدهند. تشخیص درست و دقیق زگیل تناسلی اولین و مهم‌ترین گام در فرایند درمان این معضل به‌ شمار می‌آید.

 

تست خون HPV برای مردان

هیچگونه تست اختصاصی HPV برای مردان نیست و درصورتی‌که خودشان بخواهند، می‌توانند تست پاپ مقعدی بدهند. اما معمولا تست روتین HPV برای مردان پیشنهاد نمی‌شود چرا که در تست پاپ اسمیر زنان، سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم برداشته می‌شوند. اما در مردان اگر آزمایش مثبت باشد، صرفا باید منتظر ماند تا ویروس برطرف شود و راه درمانی نیست.

 

نتیجه گیری

اچ پی وی در مردان نوعی بیماری مقاربتی عفونی و مسری می باشد که از ویروس اچ پی وی در مردان به‌وجود می‌آید و آلت تناسلی، بیضه‌ها، مجرای ادرار و راست‌روده را درگیر می‌کند. مهم‌ترین علت ایجاد شدن این توده‌های پوستی گل‌کلم شکل داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد آلوده و داشتن شرکای جنسی متعدد است. برخی از سویه‌های اچ پی وی در مردان نیازی به درمان خاصی ندارند و خودبه‌خود برطرف می‌شوند. برای اطلاع از بهترین مراکز انجام تست hpv تهران انجام آزمایش زگیل تناسلی مردان با آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران تماس بگیرید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی