بخش خون شناسی|آزمایشگاه شبانه روزی بیمارستان رسالت

بخش خون شناسی

آشنايي با تيروئيد :
بخش خون شناسی|آزمايش تيروئيد در بدن انسان غدد مختلفي وجود دارد كه هر كدام وظيفه و عملكرد خاص به خود را دارند و در صورت بروز مشكل در نحوه ي كاركرد اين غدد فعاليت اعضاي بدن مربوط به آنها تحت تاثير قرار ميگيرد .
غده تيروئيد وظيفه ترشح هورمون در راستاي قسمتي از فرآيند هاي بدن را بر عهده دارد كه به طور مثال مي توان تنظيم سوخت و ساز بدن و تاثير بر خلق و خو و غيره را نام برد .
بررسي پركاري و كم كاري تيروئيد :
همانگونه كه اشاره شد تغييرات در نحوه عملكرد تيروئيد تاثير بر روي عملكرد اعضاي بدن گذاشته كه مي توان از جمله خطاهايي كه در نحوه ي عملكرد تيروئيد رخ مي دهد را به دو دسته تيروئيد كم كار و تيروئيد پر كار  تقسيم كرد. در صورتي كه نتايج آزمايش نشان از پر كاري تيروئيد داشته باشد بدين معناست كه غده تيروئيد بيش از اندازه ي نرمال هورمون توليد كرده كه اين امر ممكن است باعث استرس و نگراني و يا رخ دادن لرزش هاي ناگهاني در عضلات و همچنين سبب كاهش وزن در فرد شده باشد و اگر نتايج آزمايش نشان از تيروئيد كم كار بدهد بدين معناست كه غده تيروئيد كم تر از ميزان حد نرمال هورمون ترشح مي كند كه اين امر ممكن است سبب بروز علائمي از قبيل افزايش وزن ، افسردگي و احساس خستگي يا احساس كمبود انرژي در فرد شده باشد .
آزمايش تيروئيد :
آزمايش تيروئيد به صورت معمول شامل TSH،T4،T3 است. TSH در واقع همان هورمون توليد شده از غده هيپوفيز است كه محرك غده تيروئيد در راستاي ترشح هورمون هاي T3(تري يدوتيرونين) وT4(تيروكسين) مي باشد ، در صورتي كه در آزمايش تيروئيد مقدار اندازه گيري شده TSH پايين تر از حد نرمال باشد و T4 بالاتر از حد نرمال نشان از كم كار بودن تيروئيد و اگر مقدار اندازه گيري شده TSH بالاتر از حد نرمال و T4 پايين تر از حد نرمال باشد به معناي پركار بودن تيروئيد است ، آزمايش T3 معمولا در شرايطي كه پزشك از روي علائم و جواب آزمايش تيروئيد تشخيص به پركاري تيروئيد داده باشد تجويز مي شود .

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سلول‌های قرمز خون دارای هموگلوبین می باشند. این سلول ها غذا و اکسیژن را در سراسر بدن حمل کرده و به بافت‌ها می‌رسانند و مواد زاید را از بافت‌ها می گیرند. طول عمر RBC 120 روز می باشد و بعد از این مدت به عناصر سازنده خود مبدل می شود.
    مقدار طبیعی RBC بین7/4 تا 1/6 میلیون در هر میکرو لیتر خون است. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.
    خونریزی‌های دستگاه گوارش مثل خونریزی معده یا روده، خون‌ریزی‌‌ از محل زخم، سوءتغذیه، کمبود آهن یا کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک، همولیز RBC (در بیماری‌های خاص نظیر فاویسم)، بعضی مشکلات ژنتیکی مانند گلبول‌های قرمز داسی شکل ، اختلالات مغز استخوان ، بیماری های کلیوی و تومورهای سرطانی از عوامل کاهش دهنده RBC می باشند.
    زندگی در ارتفاعات به خاطر کمبود اکسیژن هوا، بعضی از ورزشکاران و شرایطی که بدن دچار کمبود اکسیژن طولانی مدت شود مانند بیماری های ریوی (مقدار بالای گلبول قرمز می‌تواند نشان‌دهنده ظرفیت‌ بالای حمل اکسیژن باشد) و استعمال دخانیات از عوامل افزایش دهنده RBC می باشند.
    در بارداری به دلیل افزایش حجم خون مقدار RBC به طور طبیعی کاهش می یابد.
    نتایج آزمایش بسته به نوع آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده متفاوت می باشد.

    خوردن کلرامفنیکل موجب کاهش RBC می‌شود.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی