آزمایش کبد چرب|آزمایش در منزل آزمایشگاه بیمارستان رسالت

آزمایش کبد چرب

کبد چرب

کبد به عنوان بزرگترین غده در بدن انسان شناخته شده است که نقشی بسیار حیاتی در زیستن ما را نیز ایفا می کند . این ارگان مهم در بدن وظایف کلیدی و مهمی را انجام می دهد که از جمله :

- سم زدایی از تمامی عناصری که وارد بدن شده اند ( از جمله داروها )

- ترشح و ذخیره پروتئین های خون و دفع زائدات متاثر از بازسازی گلبول های قرمز خون

- مقاومت در برابر عفونت های ایجاد شده در بدن

- کنترل قند خون و چربی

-ترشح صفرا برای هضم غذا در معده

- ذخیره آهن

و غیره را می توان نام برد . در صورتی که کبد چرب شود افزایش چربی موجب التهاب و انهدام سلول های کبد شده و به عبارتی دیگر جای سلول های کبد را می گیرد که در حالتی که تشخیص به موقع صورت نپذیرد امکان بروز بیماری های کبدی به وجود می آید .بیماری سیروز کبدی از جمله بیماری های کبدی ناشی از کبد چرب نیز می باشد . از دیگر بیماری های کبدی می توان به پرفشاری ورید باب ، سندرم آلاژیل ، سندرم دوبیم جانسون ، هروکروماتوز ، نارسایی کبد و هپاتیت ها نیز نام برد.

 آزمایش کبد چرب

چه عواملی خطر ابتلا به کبد چرب افزایش می دهد ؟

از آن جا که بیماری های کبدی یا کبد چرب ارتباط مسقیم با نوع تغذیه اشخاص دارد استفاده از مواد غذایی نا سالم مانند فست فود ها ، استفاده بیش از حد از گوشت قرمز ، چاقی و اضافه وزن ، ورزش نکردن و یا عدم وجود فعالیت های فیزیکی کافی ، میزان بالای تری گلیسیرید در خون ، غذا های چرب و استفاده از چربی ، خوردن مکرر نوشیدنی های الکلی ، میزان غیر طبیعی کلسترول در خون  و به طور کلی روش و سبک زندگی نا سالم خطر ابتلا به کبد چرب را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد

 

علائم و نشانه ها و را راه های تشخیص کبد چرب

بهترین راه تشخیص کبد چرب ، انجام آزمایشات مربوط به کبد می باشد . از آنجایی که در اکثر مواقع کبد علائمی از خود نشان نمی دهد و به صورت بیماری خاموش می ماند بهتر است که به صورت دوره ای آزمایشات مربوط به چک آپ کبد انجام شود . کبد به صورت معمول مقداری چربی در خود دارد که در صورتی که بین پنج تا ده درصد از وزن کل کبد را چربی فراگیرد علائم بروز کرده و کبد چرب شده و با مشکلات جدی روبرو خواهد شد .

 

آزمایش کبد چرب

آزمایشات کبد چرب که از طریق خون انجام می شوند عبارتند از :

- آزمایش کبد بررسی هورمون آلبومین(ALBUMIN) که پروتئین اصلی خون است .

- آزمایش تست کبد بررسی آلکامین فسفاتاز(Alk.ph) .

- آزمایش تست کبد بررسی آمينو ترانسفراز و اسپارتات ترانس آميناز (SGOT),(SGPT)، کنترل وضعیت کبد

- آزمایش تست کبد بیلی روبین (Bilirubin)

SG

انواع و دسته بندی های کبد چرب

کبد چرب به دو نوع  تقسیم می شود .

1- کبد چرب غیر الکلی ، در این نوع از کبد چرب ، کبد در شکستن و تجزیه چربی ها با مشکل روبرو شده که در نتیجه موجب جمع شدن چربی در بافت های آن می شود و در شدیدترین حالت موجب سیروز کبدی یا زخم کبدی و سپس به نارسایی کبد منجر می گردد .

2- کبد چرب الکلی ، در این نوع از کبد چرب که با توجه به اسم آن بر اثر مصرف زیاد الکل است ، کبد به دلیل مصرف بالای الکل در شکستن چربی ها دچار مشکل می شود که البته با کنترل رژیم غذایی زیر نظر دکتر کبد در طول زمان بهبود می یابد اما در صورت ادامه مصرف الکل کبد چرب شده که ممکن است موجب دچار شدن به سیروز کبدی شود .

به طور کل کبد چرب به 4 گرید با در نظر گرفتن میزان پیشرفت چربی در کبد و به عبارتی میزان آسیب دیدگیهای کبدی تقسیم بندی می شود که هر مرحله نشان بر رژیم غذایی نا سالم دارد و البته هر کدام رژیم مخصوص به خود را دارا می باشد و در صورت رعایت نکردن در طول زمان گرید کبد بالاتر می رود تا در نهایت فرد دچار گرید 4 یا همان سیروز کبدی می شود که در این حالت کبد به طور دائمی زخمی و آسیب دیده است، سیروز کبدی به عنوان بیماری تهاجمی کبدی نیز شناخته می شود .

کبد چرب و سندرم متابولیک

سندرم متابولیک که همواره با چاقی و مقاومت بدن در برابر انسولین همراه است به عبارتی سندرم متابولیک مجموعه ای از عوارض متابولیک در بدن که با چاقی همراه است می باشد که در صورت عدم انجام آزمایش و مراجعه به پزشک ممکن است به استئاتوهپاتیت غیر الکلی که یکی از بیماری های ناشی از کبد چرب است و یا بیماری های قلبی دچار شود .

از جمله: تری گلیسیرید بالا ، فشار خون بالا ، میزان بالای قند خون و سطح پایین کلسترول خوب ممکن است نشان از سندرم متابولیک داشته باشد .

 

عوارض و خطرات کبد چرب

عوارض کبد چرب دایره گسترده ای دارد که بسته به نوع گرید کبد و یا بیماری که کبد را درگیر کرده است دارد .

کبد چرب و سیروز کبدی که ممکن است در نهایت موجب نارسایی کبدی شود دارای علائمی مانند :

سردرد ، بی حالی وخستگی و سر گیجه های شدید ، احساس درد در ناحیه کبد و شکم ، به رنگ زرد در آمدن چشم ها و پوست ، مشاهده موی رگ های خونی بالای شکم و غیره .

سرطان کبدی که در صورت نارسایی کبدی و معمولا در سنین بالا ممکن است رخ دهد ، در این نوع بیماری کبد چرب ، کبد به جای پاکسازی و تصفیه خون عملکردش عوض گردیده و خون را سمی می کند و در نهایت موجب ایجاد سرطان کبدی می شود . لازم به ذکر است که این بیماری تا در مرحله حاد قرار نگیرد معمولا علائم به خصوصی را بروز نمی دهد .

هپاتیت الکلی از دیگر بیماری هایی است که از کبد چرب ایجاد می شود و در نهایت سبب نارسایی کبدی نیز می شود .

به طور کلی اکثر بیماری های کبدی بدون علائم می باشند و مبتلایان به استئاتوهپاتیت غیر الکلی ممکن است دچار سیروز کبدی و سرطان کبد شوند .

 

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب

بهترین روش پیشگیری از کبد چرب انجام تست های مربوط به کبد و رعایت رژیم های غذایی سالم زیر نظر پزشک است . انجام آزمایشات روتین  (تست کبد هورمون آلبومین(ALBUMIN) ، تست کبد آلکامین فسفاتاز(Alk.ph) ، تست کبد آمينو ترانسفراز و اسپارتات ترانس آميناز (SGOT),(SGPT)، تست کبد بیلی روبین (Bilirubin)  مربوط به کبد کمک شایانی در شناسایی مشکلات کبدی و پیشگیری از ابتلا و همچنین درمان و سلامت کبد می گردد .

 

درمان کبد چرب 

یکی از مهمترین مسائل موجود در دنیای امروز این است که به هیچ عنوان در صورت داشتن کبد چرب به صورت خود مختار و یا بر اساس شنیده ها برای درمان تصمیم نگیریم و در صورت که آزمایشات مربوط به کبد چرب نشان از مشکلات کبدی داشته باشد  مراجعه به پزشک مربوطه و درمان آن زیر نظر پزشک الزامی است زیرا کبد یکی از مهمترین عضو های بدن بوده و سلامت آن باعث سالم کار کردن دیگر اجزای بدن می شود ، بدین معنا که کبد در صورت داشتن مشکل به دیگر اعضای بدن نیز آسیب جدی می رساند و حتی می تواند در خلق و خو و شخصیت افراد موثر باشد .

 

درباره ما :

تیم آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های آزمایشگاهی موجود در کشور و همچنین با استفاده از کیت های آزمایشگاهی با تاییده های بین المللی دقیق ترین و حساس ترین تست ها را انجام داده همچنین طرف قرارداد کلیه بیمه های پایه و تکمیلی (بیمه تامین اجتماعی ، بیمه خدمات درمانی ، بیمه نیروهای مسلح ، بیمه آتیه سازان حافظ ، بیمه شهرداری ، بیمه کوثر ، بیمه کوثر ، بیمه پانزده خرداد ، بیمه دانا ، بیمه دی ، بیمه ایران ، بیمه البرز ، بیمه آسیا ، بیمه بانک ملی ، بیمه بانک تجارت ، بیمه بانک صادرات ، بیمه بانک ملت ، بیمه میهن ، بیمه بنیاد شهید ، بیمه سرمد ، بیمه بانک سپه ، بیمه بانک کشاورزی ، بیمه بانک مرکزی ، بیمه بانک صنعت و معدن ، بیمه بانک توسعه صادرات ، بیمه پارسیان ، بیمه کمک رسانی ایران SOS  ، بیمه رازی ، بیمه پاسارگاد ، بیمه سینا ، بیمه معلم ، بیمه ما ، بیمه فرهنگیان ، بیمه ملت ) و همواره به صورت شبانه روزی و تمام وقت در تمامی ایام سال از جمله ایام تعطیل رسمی در تلاش است تا بهترین خدمات ممکن را در اختیار مراجعین محترم قرار دهد . در صورتی که مراجعه حضوری به هر دلیل برای شما مشکل باشد این آزمایشگاه با انجام تست در منزل شما با بالاترین کیفیت آماده خدمت رسانی در جهت حفظ سلامتی شما نیز می باشد .

 

آزمایش آنلاین – تست کبد – آزمایش کبد – تست در منزل – آزمایش در منزل – تست قند خون -


چاپ   ایمیل