آدرس :تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری _ تلفن : 22862018 در 10 خط

چربی خون ( هایپرلیپیدمی یا  کلسترول بالا ) یک مشکل رایج است.

چربی خون ( هایپرلیپیدمی یا کلسترول بالا ) یک مشکل رایج است.این اصطلاح شامل چندین اختلال است که در چربی اضافی در خون وجود داشته باشد . برخی ز علل آن را کنترل پذیر هستند اما نه همه آنها.غذاهای دارای کلسترول، چربی اشباع شده و چربی های ترانس می توانند سطح کلسترول خون شما را افزایش دهند. این شامل:

    پنیر
    زرده تخم مرغ
    غذاهای سرخ شده و فرآوری شده
    بستنی
    شیرینی ها
    گوشت قرمز

عدم فعالیت ورزشی  تواند منجر به ایجاد وزن اضافی شود که می تواند کلسترول را افزایش دهد.

با افزاش سن میان کلسترول بالاتر می رود .
هیپرلیپیدمی می تواند ارثی باشد  . این بدان معنی است که آنها احتمال بیشتری برای حمله قلبی دارند، حتی زمانی که آنها جوان هستند.
علائم و خطرات

اکثر افراد مبتلا به هیپرلیپیدمی نمیتوانند بگویند که ابتدا آن را داشته باشند. این چیزی نیست که شما می توانید احساس کنید، اما شما متوجه اثرات آن هر روز.

کلسترول همراه با تری گلیسیرید و سایر چربی ها  در داخل شریان ها ایجاد می شوند  . این باعث می شود که رگ های خونی باریک تر شوند و سیستم گردش خون با مشکل مواجه شده و  فشار خون بالا رود.

همچنین این انباشتگی می تواند باعث ایجاد لخته خون شود. اگر یک لخته خون به قلب برسد، باعث حمله قلبی می شود. اگر به مغز برسد، می تواند یک سکته مغزی ایجاد کند.

چگونه تشخیص داده می شود؟

. آزمایش خون به نام پانل لیپوپروتئین انجام می شود که عبارتند از :

 کلسترول ال دی ال یا کلسترول  "بد" که در داخل شریان ها ایجاد می شود.
کلسترول اچ دی ال یا کلسترول "خوب" که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد .
تری گلیسرید: نوع دیگری از چربی خون
کلسترول کل: ترکیبی از سه عدد دیگر

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که بزرگسالان 20 ساله و بالاتر هر 4 تا 6 سال کلسترول خود را بررسی کنند. برای انجام آزمایش 12 تا 14 ساعت  ناشتایی قبل از تست لازم است .

کلسترول کل 200 میلی گرم / دسی لیتر یا بیشتر خارج از  محدوده طبیعی است. البته مواردی مانند سن ، استعمال دخانیات  و یا  اینکه آیا یک عضو خانواده نزدیک مشکل قلبی دارد نیازمند تقسیر دقیق توسط پزشک دارد .

تغییرات شیوه زندگی که می تواند کلسترول را کاهش دهد شامل رژیم سالم، کاهش وزن و ورزش است . همچنین مصرف غذاهای کم چربی و استفاده از  غذاهای غنی از فیبر مانند بلغور جو دوسر، سیب، موز، گلابی، آلو، لوبیا، نخود، عدس و لوبیا لوبیا و مصرف ماهی دو بار در هفته برای جلوگیری از خطر افزایش چربی خون موثر است .

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران ( پذیرش شبانه روزی )
پذیرش کلیه بیمه ها
ضلع شمال شرقی پل سیدخندان
تلفن : 22862018


نظر دادن

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی رسالت(رویال تهران) با فضای بسماحت 500 متر و کارشناسان متخصص خود آماده ارائه خدمات به سازمانهای و ادارجات و شرکتهای خصوصی و دولتی می باشد. قابل توجه هست آزمایشگاه بیمارستان رسالت عضو موسسات کنترل کیفیت اروپاست.

ما را دنبال کنید:

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه آزمایشگاه بمارستان رسال(رویال تهران)

تماس

آدرس :تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 22862018 در 10 خط
فکس : 22897319

نقشه آزمایشگاه


bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow